471 millió forint – Lékó Péter a sakkozás történetének 25. legjobban kereső játékosa, ám tavaly Gukesh vitte el a pálmát, mint a legjobban teljesítő nagymester.

A chess.com sakkszaklap közzétette a 2023-as év legjobban kereső sakkozóinak listáját, amely kizárólag a versenyeken elnyerhető pénzdíjak alapján készült. Noha a sakkozók jövedelme nem ér fel a teniszezők, golfozók és más, népszerű sportágak képviselőinek bevételeivel, a csúcsformában lévő sakkozók így is figyelemre méltó összegeket keresnek. A sakk világa tehát nemcsak intellektuális kihívásokat, hanem jelentős anyagi lehetőségeket is tartogat a legjobbak számára.
A pénzdíjak idei összesített ranglistáján két versenyző lépte át az egymillió dolláros határt (a cikk írásának időpontjában érvényes árfolyamon, 398,5 forinton számítva). Ezen kívül négy további résztvevő is sikeresen túllépte a 400 ezer dolláros összeget. Érdekes, hogy ezen a hat fős csoporton belül mindannyian többet kerestek tavaly, mint Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke.
Összességében 17 versenyző gyűjtött össze a különböző tornák során hatszámjegyű összeget. Közöttük található két nő is: a világranglista második helyén álló kínai Csü Ven-csün, valamint a hatodik helyezett indiai Humpy Koneru. Nem meglepő, hogy a férfiak (és az abszolút) rangsorának élén is egy indiai és egy kínai játékos áll, hiszen ők ketten, Gukesh Dommaraju és Ting Li-zsen, éppen a világbajnoki címért küzdöttek.
Mivel a világrangelső Magnus Carlsen némileg visszavonult a klasszikus sakkozástól, így jelentős pénzekről is lemondott, de így is a negyedik helyen zárta az évet. A már két említett rivális mellett, még a francia Alireza Firouzja is megelőzte őt.
Nézzük meg, hogy kik azok, akik évi 100 ezer dollárnál többet keresnek, és ezt forintban is kifejezzük!
A határvonalat egymillió dollárnál húzták meg, és harminc játékosnak sikerült ezt a szintet elérnie. Külön érdekesség, hogy közöttük Csü, a csupán egyetlen női versenyző, az utolsó helyen végzett. Ezen a ranglistán a 25. pozícióban Lékó Péter neve is szerepel, ő az egyetlen magyar játékos, aki felkerült erre a rangsorra!
Az örökranglista éllovasai (Fontos megjegyezni: a pénzdíjak nincsenek kiigazítva a mindenkori inflációs rátával, tehát ez a nominális rangsor nem tükrözi a korrigált, azaz reális értékeket.)