A kis- és középvállalkozások számára 48 milliárd forint összegű, vissza nem térítendő eszközbeszerzési támogatás áll rendelkezésre, amelyre most lehet pályázni.

Negyvennyolcmilliárd forint értékű, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások a Demján Sándor "1+1" KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program keretében. Ezt Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára jelentette be egy budapesti sajtótájékoztatón.
A Demján Sándor Program keretében bevezetett 8+1 pontos konstrukció célja, hogy a kormány által meghirdetett, vissza nem térítendő támogatást nyújtó beruházásélénkítő program révén a befektetések hatékonyan valósuljanak meg, és hozzájáruljanak a gazdasági fejlődés előmozdításához - áll a legfrissebb MTI közleményben.
A Demján Sándor Program eddig bejelentett alprogramjai közül kiemelte, hogy november 1-től 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamata. A szerdán 100 milliárd forintos keretösszeggel elindított a Demján Sándor Tőkeprogramra már 50 cég adta le előregisztrációját.
Az "1+1" KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program keretében a vállalkozások 5-200 millió forint közötti támogatásra pályázhatnak, amelyet objektív kritériumok alapján bírálják el. A program iránt várhatóan jelentős érdeklődés mutatkozik - emelte ki a szakértő. A cégek számára lehetőséget biztosítanak az előregisztrációra, amely révén már a pályázat januári megnyitása előtt feltölthetik adataikat a dsprogram.hu portálon elérhető felületekre.
A programot lebonyolító Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) ügyvezetője elmondta, az eszközbeszerzési program célja, hogy a hazai tulajdonú mikrocégek és kkv-k beruházási aktivitása növekedjen és termelési kapacitása magasabb hozzáadott értékű termékekkel bővüljön.
A 50%-os támogatási intenzitás révén a pályázati keret maximuma 200 millió forint, amely lehetőséget biztosít akár 400 millió forintos projektek megvalósítására. A támogatás középpontjában az eszközbeszerzés, valamint a vállalkozások működésének digitalizációja és a megújuló energiával kapcsolatos fejlesztések állnak - nyilatkozta.
Maximum 50 százalék erejéig lehet a forrásokat infokommunikációs fejlesztésre, illetve megújuló energiaforrást hasznosító technológiák telepítésére fordítani, így hőszivattyúk, energiatárolók telepítésére, viszont napelemes rendszerekre a támogatás nem használható fel. A pályázati támogatás elszámolható immateriális javak beszerzésére - licenc, know-how, iparjogvédelem, valamint tanácsadás igénybevételére is, maximálisan 5-5 százalékos súllyal.
A pályázatok beadása fokozatosan valósul meg. Az előregisztráció már december 6-án elérhetővé válik, míg a pályázatok hivatalos benyújtására 2025. január 13-tól nyílik lehetőség. A határidő január 31., vagy ameddig a keretösszeg lehetővé teszi.
A pályázati keretösszeg 200 százalékáig terjedően fogadják el a pályázatokat, ezzel biztosítva, hogy a legkiválóbb javaslatok kerüljenek előtérbe, nem csupán a benyújtás sebessége alapján. Az értékelés során egy átlátható pontrendszert alkalmaznak, amely figyelembe veszi a projekt műszaki aspektusait, valamint a pályázó vállalat gazdasági és pénzügyi teljesítményét is.
Az NGM és az NGFÜ várakozásai szerint körülbelül 400-500 vállalkozás kaphat támogatást a közeljövőben. (MTI)