A bosszúruhától a bosszútestig: Valóban büntetjük a másikat? - Nők Lapja Ez a téma mindig is foglalkoztatott, hiszen a bosszú nem csupán egy cselekedet, hanem sokkal inkább egy érzés, amely mélyen gyökerezik bennünk. Az emberi lélek bonyolultsága különbö


"Szerintük pilates, én inkább bosszútestnek hívom." Ez a mondat állandóan felbukkan a hirdetéseim között, és már annyiszor hallottam, hogy elgondolkodtam rajta: vajon mit lehet megbosszulni egy kidolgozott testtel? És vajon hogyan tükröződik ez azokon, akiken bosszút akarunk állni? Nem lenne elég csupán a bosszúruha?

Szakítás után az emberi lélek fura és sokszor kiszámíthatatlan irányokba fordul. Ilyenkor gyakran két motivációs erő hajt minket: egyrészt vágyunk arra, hogy újra megtaláljuk a belső egyensúlyunkat, másrészt pedig titkos örömöt lelünk abban, ha a másik fél – legalább egy rövid pillanatra – szenvedni látszik. E filozófiai megközelítés állhat a bosszúruha fogalma mögött is, amely már több mint harminc éve létezik. E különös jelenség Dianához köthető, aki a konvenciók határait feszegetve hozta létre ezt az elgondolást.

1994 novemberében, miután Károly herceg bejelentette, hogy különváltak útjaik, a walesi hercegné figyelme a kamerák kereszttüzére irányult, mint még soha. Bár dönthetett volna úgy is, hogy eltűnik a nyilvánosság elől, Diana más irányt választott. Azon az emlékezetes estén, amikor férje hűtlenségét egy máig emlegetett interjú keretein belül felfedte, Diana egy különleges eseményre látogatott a londoni Serpentine Galériában. Az elegáns, fekete, testhez simuló, ejtett vállú ruháját a neves görög tervező, Christina Stambolian alkotta meg. Ekkor született meg a „bosszúruha” fogalma, amely nem csupán egy öltözet volt, hanem egy erőteljes üzenet is a világ felé.

Bár sosem fogjuk pontosan kideríteni, mi zajlott Diana fejében azon a napon, a közvélemény egyöntetűen megítélte, hogy a megcsalt hercegné ezzel a ruhával kifejezte: ő a vonzóbb, a fiatalabb, a szexibb, és fittyet hány a protokollra, hiszen esze ágában sincs otthon szomorkodni. (Nyilvánvaló, hogy erre már volt oka a botrányt megelőző években.) A szerelmi háromszögben a legtöbben Diana mellé álltak, így örömmel figyelték, ahogy kedvenc hercegnéjük ragyog a színpadon.

Mindenki elégedetten könyvelte el, hogy az erkölcsi győztes ő lett, és a lehető legnagyobb méltósággal állt bosszút. Természetesen fogalmam sincs, mi játszódhatott a szerelmi háromszög többi szereplőjének fejében, de nőként azért van egy tippem, hogy Kamillának okozott néhány kellemetlen percet - nem is elsősorban a ruha, hanem a nép reakciója.

Diana nem csupán a volt férje és annak szeretője ellen tervezett bosszút. Ha jobban belegondolunk, a célja nem teljesült, hiszen ő már nem él, míg a történet egykori főgonosza, III. Károly brit király, ma már a trónon ül, Kamilla pedig a királynéi szerepben tündököl. A ruha, amit viselt, sokkal inkább azt a célt szolgálta, hogy kifejezze: az elnyomott hercegné mostantól saját maga irányítja az életét, és ennek a világnak szemtanúja kell, hogy legyen. Ez is mutatja, hogy az ikonikus öltözék három éven át pihent a szekrényében, várva arra a pillanatra, amikor végre megmutathatja magát a világ előtt.

Diana bosszúruhája ezer és ezer összeállításnak adott alapot az elmúlt harminc évben a médiában. A divatmagazinok nem győzik listázni azt a sok-sok bombasztikusan felöltözött hírességet, akik frissen szakítottak vagy váltak el. Akár akarják, akár nem, bosszúruhát viselnek. Ha frissen szakítottál, ráadásul téged hagytak el vagy csaltak meg, kimész a nyilvánosság elé és jól nézel ki, akkor te bizony bosszúruhában vagy. Vitának helye nincs.

A bosszútest, mint fogalom, valójában egy meglehetősen új keletű ötlet, és bevallom, hogy én is csupán az említett reklám révén tudtam meg a létezéséről. Ha alaposabban átgondolom, a bosszútest sokkal több, mint csupán egy divatos öltözet. Ez már nem csupán azt üzeni, hogy "nézd, mennyire ragyogóan nézek ki ebben a ruhában, és te csak bámulhatsz", hanem inkább azt, hogy "elértem a bombázó formát, és most már csak saját magam örömére létezem, te pedig ebből semmit sem élvezhetsz."

Ha szabad így kifejeznem magam, a bosszútest földi megtestesítője nem más, mint Khloé Kardashian, akinek 2017-ben indult Revenge Body című valóságshow-ja három évadon át tartott. Minden epizódban két résztvevő teljes metamorfózison ment keresztül, köszönhetően személyi edzők, stylistok és szépségszakemberek szakértelmének. Nem szeretnék ítélkezni, hiszen a műsorból egyetlen percet sem láttam, de amikor megnéztem az epizódok címeit, mint például a From Mom to Milf, nagyjából képet kaptam a műsor szellemiségéről.

Számomra a bosszútest fogalma kissé félelmetes. Az üzenete azt sugallja, hogy a testünket fegyverként használjuk azok ellen, akik fájdalmat okoztak nekünk, de ennek komoly következményei lehetnek. Például, ha valaki bosszúból, az általa bántottak súlya miatt kezd el drasztikusan fogyókúrázni, az evészavarhoz vezethet. A bosszú számomra tele van negatív energiával, és hiányzik belőle a méltóságteljes felülkerekedés lehetősége. Pedig sok esetben éppen erről lenne szó: a belső erőnkről és a saját magunkkal való békéről.

Pontosan azt a belső átalakulást és erkölcsi triomfálást ignorálja, ami sokkal lényegesebb, mint a testzsírszázalék vagy a ruházat választása.

Én úgy gondolom, hogy ha valaki, aki megcsalta, megalázta, elhagyta, bántotta a partnerét, és attól érzi magát rosszabbul, hogy az exe bombajól néz ki, akkor jobb is, ha ment a levesbe. Még az interneten is azok a legnépszerűbb, bosszúról szóló idézetek, amelynek valami olyasmi az üzenete, hogy nincs ütősebb visszavágás annál, ha az ember nem akar visszavágni, egyszerűen csak jól él és boldog a másik nélkül.

Jelenleg Jennifer Lopez bosszúruháival van tele az internet, ami elég figyelemfelkeltő, míg a bosszútestvére, úgy tűnik, háttérbe szorult – talán azért, mert évtizedek óta folyamatosan lenyűgöző formában van. Számomra viszont ez az egész helyzet meglehetősen szomorú. Fogalmam sincs, mi zajlott le abban a házasságban, és tartózkodom attól, hogy messzemenő következtetéseket vonjak le, de van egy kérdésem, amit nem tudok megérteni.

Ha Ben Affleck láthatóan vidám és nyugodt hangulatban a gyerekeivel és volt feleségével tölti a hálaadást, akkor tényleg megbosszulva érzi magát, amiért másnap Jennifer Lopez felvesz egy köldökig kivágott ruhát és először a mosogatónál, majd a karácsonyfa előtt pózol benne - tök egyedül?! Szerintem a bosszú és a kétségbeesés között nagyon vékony a határ, ezért én mindkét kifejezést maximum viccből használnám.

Mint az az ismerősöm, aki egy elhúzódó szakítás közben hét kilót hízott, majd mikor végre megszabadult a boldogtalanságát okozó kapcsolattól, egy reggel így fogalmazott, amikor összefutottunk: "épp a masszőrhöz rohanok a bosszútestemmel", és nevetve sietett tovább. Nem tudtam nem észre venni, hogy a hosszú pufikabát alatt pizsamanadrágot visel. Nekem úgy tűnt, jobban érzi magát, mint JLo egy másik, sokat emlegetett, ezüst bosszúruhájában, amit csak néhány masni... és a Szentlélek tart össze.

Kiemelt fotó: Diana hercegné a híres bosszúruhában, 1994-ből - Forrás: Princess Diana Archívum/Getty Images

Related posts