A női vízilabda-válogatottunk készül a világbajnokságra, és ezúttal az amerikai címvédőkkel mérkőznek meg, hogy tökéletesen hangolódjanak az előttük álló megmérettetésre. | M4 Sport

Két nappal a szingapúri világbajnokság megnyitója előtt a magyar női vízilabda-válogatott közös edzésre hívta a címvédő amerikai csapatot, hogy szorosabbra fűzzék a verseny előtti kapcsolatokat és felkészüljenek a közelgő megmérettetésre.
Tavaly év elején Dohában a két csapat izgalmas világbajnoki döntőt vívott, majd a nyári párizsi olimpián is összecsaptak a negyeddöntőben. Mindkét alkalommal a tengerentúli együttes került ki győztesen, mindössze néhány pont különbséggel.
Az újabb összecsapás ezúttal két negyedig tartott, mindkét edző gyakran forgatta csapatát és számos variációt kipróbált.
„A leglényegesebb tapasztalatom az volt, hogy ide mindenki azzal a szándékkal érkezett, hogy minden egyes támadásért a legjobbját adja – osztotta meg gondolatait a barátságos mérkőzés után Cseh Sándor szövetségi kapitány az MTI-nek. Elmondta, hogy már folytattak kétkapus edzéseket az Európa-bajnok holland csapattal és a kínaiakkal is. – Vízilabdában nem vagyunk lemaradva, abban erősek vagyunk, azonban az ellenfeleink között már olyan impozáns, jól úszó játékosok vannak, akik a vízben valóban küzdenek. Ehhez nekünk mentálisan és akaratban is fel kell zárkóznunk, és meg kell szoknunk ezt a stílust, amihez a három edzés nagyon hasznos volt. A mérkőzéseken úgy kell formálnunk a játékunkat, hogy a saját erősségeinket tudjuk kihasználni.”
A magyar csapat pénteken lép pályára a görögök ellen, és ez a mérkőzés kulcsfontosságú lehet számukra. A győztes valószínűleg a csoport élére ugrik, így biztosan a negyeddöntőbe juthat. A papírforma alapján a horvát és a japán csapatok nem tűnnek komoly kihívásnak számukra.
"Senki nem tudja igazából, mi lesz a többi csoportban, ezért nem tudjuk, mi fog majd később történni. A görögök ellen úgy kell játszanunk, ahogyan aznap tudunk, mindent bele kell adni, de teljesen mindegy, mi az eredmény, folyamatosan kell építkeznünk, akár a jó, akár a rossz dolgokból, hiszen nagyon hosszú a torna - fogalmazott Cseh Sándor, aki az amerikaiak elleni kétkapuzás alkalmával egyszer-kétszer láthatóan dühös volt. - Vannak olyan pillanatok, egy másodpercnyi kihagyás, melyek előjöhetnek később is, ezekre egy edző természetesen megpróbálja nyomatékosabban felhívni a figyelmet".
A világbajnokságot - a nyíltvízi úszás kivételével - egy impozáns sportkomplexum területén tartják, ahol a 55 ezer fős nézőtérrel rendelkező Nemzeti Stadion köré épült számos kisebb aréna várja a versenyeket. Itt zajlanak majd a különböző sportágak izgalmas megmérettetései.
Az időjárás igazi kihívások elé állítja a sportolókat: a folyamatosan 30 Celsius-fok körüli hőség mellett szerdán a délelőtti órákban monszunszerű eső zúdult a területre. Amikor végre elállt az eső, az amúgy is magas páratartalom még inkább az egekbe szökött, így a levegő szinte tapinthatóvá vált. Ahogy az ázsiai helyszíneken gyakran tapasztalni, a létesítményekben – valamint a szállodákban, éttermekben és boltokban is – rendkívüli erővel üzemelnek a légkondicionálók, gyakran 20 Celsius-fok alá hűtve a környezetet, hogy egy kis enyhülést nyújtsanak a fülledt melegben.
"Jól alkalmazkodunk, figyelnünk kell, mindenkinél ott van a pulóver is rendszeresen, de ahhoz képest, hogy két napja vagyunk itt, mindenki jól érzi magát. A három edzőmérkőzésünkön pedig szerintem fejlődő tendenciát mutattunk mind sebességben, mind játékban egyaránt" - nyilatkozta Vályi Vanda, aki hozzátette, azért lesz érdekes ez a világbajnokság, mert most kezdik meg a csapatok az olimpiára vezető négyéves ciklusukat, és minden válogatott "frissített" az elmúlt időszakban.
A görögökkel való összecsapás kapcsán megjegyezte, hogy a közelmúltban már többször is összecsaptak a riválisukkal - például a világkupa döntőjében és a SEAT Kupán -, így valószínű, hogy nem sok meglepetést tartogatnak egymás számára.
"Az fogja meghatározni a kimenetet, hogy az első napok során melyik csapat tud gyorsabban beindulni" - nyilatkozta a Ferencváros labdarúgója.