A fiatalok pénzügyi tudatossága és takarékoskodási szokásai szorosan összefonódnak a tudatos pénzügyi tervezéssel, amely segít nekik jobban kezelni erőforrásaikat.

Lezárult az MBH Bank és a DUE Médiahálózat Nagy Diák Banktudós tesztjének első fordulója, amelyet 15 ezernél is több hallgató vagy felsőfokú tanulmányok küszöbén álló fiatal töltött ki. A teszt célja, hogy játékos módon hívja fel a résztvevők figyelmét a tudatos pénzügyi gondolkodásra és a digitális térben megjelenő veszélyekre. A játék eddigi eredményei azt tükrözik, hogy a fiatalok körében már szinte általános tudásnak számítanak a mobiltelefonos fizetéssel kapcsolatos ismeretek és a biztonságos kártyahasználat, azonban vannak területek, mint például a hitelek és a megtakarítások, ahol még jelentős igény mutatkozik a pénzügyi tudatosságuk fejlesztésére.
A tavalyi év remek teljesítményei után, az MBH Bank támogatásával idén szeptemberben újra útnak indult a DUE Médiahálózat Nagy Diák Banktudós tesztje. Ez a lehetőség lehetővé teszi, hogy bárki próbára tegye pénzügyi és gazdasági ismereteit egy szórakoztató és könnyen érthető formában. Az egyetemisták és középiskolások ismét izgalmas nyereményekért versengenek, és az első fordulóban több mint 15 ezer fiatal kapcsolódott be a játékba. A legjobbak a középdöntőbe, majd a döntőbe jutnak, ahol megmérettethetik tudásukat. A résztvevők közül a legtöbben az ELTE, a BGE és a Corvinus Egyetem diákjai voltak, de a Debreceni Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Szegedi Tudományegyetem hallgatói is kiemelkedő aktivitást mutattak.
Míg 2023-ban tízből kilenc diákra volt igaz, addig az idei válaszadók több mint 97 százaléka tudja mit kell tennie, ha ellopják a bankkártyáját, valamint, hogy milyen egy biztonságos jelszó. A tesztet kitöltő fiatalok körében szinte általános tudásnak (91.67%) számítanak a mobiltelefonos fizetéssel kapcsolatos ismeretek, de 90 százalék fölött van azon fiatalok aránya is, akik nemcsak ismerik a kriptó fogalmát, de helyesen definiálják a mindennapi pénzügyekben betöltött szerepét is. Csaknem 88 százalék azok aránya, akik pontosan tudják, mi a különbség a bankkártya és a bankszámla között, és csaknem 89 százalék szerint a tudatos pénzügyi tervezés jelenti számukra a legnagyobb segítséget a takarékoskodásban. Az is kiderült, hogy a fiatalok 90 százalék fölötti arányban a lakhatási költségeket tartják a legfontosabbnak, habár voltak, akik elsődleges prioritásként a Netflix előfizetés (2%) és az új mobiltelefon vásárlást (5%) jelölték meg.
Habár fontosnak tartják a fiatalok a pénzügyi tudatosságot, a megtakarítások területén szükségük van még ismereteik bővítésére. Míg a tavalyi év során a kiberbiztonsággal és a biztonságos digitális vásárlással kapcsolatos kérdésekre érkezett a legkevesebben helyes válasz, az idei Nagy Diák Banktudós teszt során a takarékossági és hiteltermékekkel kapcsolatos kérdések jelentették a legnagyobb kihívást. Tízből három kitöltő nem ismeri a reálhozam fogalmát, még annak ellenére sem, hogy tízből kilencen tudják, mit jelent az infláció.
"Az MBH Bank küldetése, hogy olyan eszközöket és pénzügyi tudást nyújtson, amelyek támogatják a lakosságot – különösen a fiatalabb korosztályt – abban, hogy magabiztosan és tudatosan navigáljanak a gazdasági és pénzügyi kihívások között. Örömmel látjuk, hogy a teszt révén számos fiatalhoz eljutottunk, és világos képet kaptunk arról, hogy mely területeken rendelkeznek szilárd tudással, valamint hol van még szükség fejlesztésre. Bízunk benne, hogy a verseny segíti majd a fiatalokat abban, hogy még inkább előrelépjenek a pénzügyi tudatosság útján, miközben mélyebb ismereteket szereznek a digitális bankolás és az innovatív pénzügyi megoldások terén" – nyilatkozta Kutas István, az MBH Bank kommunikációs ügyvezető igazgatója.
Az MBH Bank univerzális pénzintézetként nagy hangsúlyt fektet a társadalmi felelősségvállalásra, ennek megfelelően számos eszközzel támogatja a pénzügyi tudatosság fejlesztését. A hitelintézet 2023-ban lépett együttműködésre a DUE Médiahálózattal, a közösen megvalósított Nagy Diák Banktudós teszt pedig jelentős sikert ért el a fiatalok körében a tavalyi év során. A megszerzett tapasztalatokra alapozva hívták életre az idei évben is a kezdeményezést, amelynek első fordulója december elsején zárult. A kitöltők közül a legmagasabb pontszámot elérők a középdöntőben, majd a döntőben mérhetik össze tudásukat még december folyamán, a legjobbak pedig az Educatio kiállításon vehetik át a nekik járó jutalmakat és elismerést 2025. januárjában. A fődíjak között olyan izgalmas lehetőségek közül választhatnak, mint egy külföldi tengerparti nyaralás, az iPhone 15 és az Apple Watch 9 párosa, valamint egy elektromos roller.