A Fidesz ismételten elkerülte az oroszok kritizálását az Európai Parlamentben.

Az Európai Parlament jelentős többsége által elfogadott állásfoglalás határozottan elutasítja, hogy Oroszország Ukrajna történelmét manipulálva próbálja igazolni a törvénytelen háborút. A képviselők között, akik támogatták ezt a határozatot, a Tisza Párt tagjai is szerepeltek, míg a fideszes képviselők távol maradtak a szavazástól, így nem vettek részt a döntéshozatalban.
480 szavazattal, 58 ellenében, 48 tartózkodás mellett fogadták el azt az európai parlamenti határozatot, amelyben elítélik
Az orosz rezsim történelmi állításai, amelyek Ukrajna múltját és nemzeti identitását célozzák meg, nem csupán történelmi manipulációk, hanem egy mélyen gyökerező politikai stratégia részei. Ezek a törekvések arra irányulnak, hogy megingassák Ukrajna önállóságát és kulturális integritását, miközben Moszkva törvénytelen háborúját próbálják legitimálni. A történelmi narratívák átalakítása és a kollektív emlékezet manipulálása révén az orosz hatalom megpróbálja elhomályosítani Ukrajna jogát a függetlenséghez és a saját identitásához. E kísérletek nemcsak hiábavalók, hanem éppen ellenkező hatást is kiváltanak: a nemzeti öntudat erősödését és a nemzetközi közösség támogatását Ukrajna iránt.
Az állásfoglalás hangsúlyosan elítéli, hogy Oroszország nem tesz lépéseket a szovjet bűnökkel kapcsolatos elszámoltatás terén, továbbá aggasztónak tartja, hogy a történelmi kutatásokra és az ezekkel kapcsolatos nyilvános vitákra tett kísérletek ellen kemény fellépést tanúsít. A Parlament sürgeti az EU-t és tagállamait, hogy fokozzák erőfeszítéseiket, és jobban összehangolják tevékenységeiket ezen a fontos területen.
Az orosz dezinformáció, valamint a külföldi információmanipuláció és beavatkozás elleni hatékony és sürgős intézkedések meghozatala elengedhetetlen. Az ilyen jellegű fenyegetések elleni küzdelem érdekében fontos, hogy egyértelmű stratégiákat dolgozzunk ki, amelyek nemcsak a tények gyors ellenőrzésére, hanem az álhírek terjedésének megelőzésére is fókuszálnak. A társadalom tudatosságának növelése, valamint a médiatudatosság erősítése kulcsszerepet játszik abban, hogy az emberek könnyebben felismerjék a manipulált információkat. Emellett elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés, hiszen a globális szintű fenyegetésekre globális válaszok szükségesek. A technológiai eszközök és a szakértői tudás ötvözésével hatékonyan felléphetünk a dezinformáció terjedése ellen, megőrizve ezzel a demokratikus értékeket és a társadalmi kohéziót.
A demokratikus folyamatok integritásának megőrzése és az európai társadalmak ellenálló képességének megerősítése kulcsfontosságú feladat, emeli ki az állásfoglalás. Ezen kívül a dokumentum arra ösztönzi az Európai Uniót, hogy terjessze ki a szankciókat az Ukrajna ellen indított orosz agressziót támogató dezinformációs kampányokat folytató orosz médiára. A képviselők hangsúlyozzák, hogy az EU-nak fokoznia kell a száműzetésben élő független orosz médiumok támogatását is, hogy elősegítse a sokszínű hangok megjelenését az orosz nyelvű médiapiacon.
A Parlament kifejezi mély aggodalmát a közösségi médiavállalatok legutóbbi bejelentései kapcsán, amelyek a tényellenőrzésre és moderálásra vonatkozó szabályaik lazítását célozzák. Ez a lépés tovább növelheti az orosz dezinformációs kampányok terjedésének lehetőségét világszerte. A képviselők arra kérik az Európai Bizottságot és az uniós tagállamokat, hogy szigorúan érvényesítsék a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt a Meta és az X nyilatkozataira reagálva.
A Tisza Párt képviselői egyhangúlag támogatták az állásfoglalást, ám a Fidesz képviselői tartózkodtak a szavazástól. Ez a helyzet emlékeztet arra, amikor Oroszország vagy Kína esetében a Parlamentben felmerülnek kényes kérdések, például emberi jogi problémák, és a kormánypárti képviselők nem hajlandók részt venni a voksolásban. Érdekes megjegyezni, hogy a Fidesz képviselői jelen voltak, hiszen más napirendi pontoknál szavaztak, amit a szavazati jegyzőkönyv is megerősít.
Ez a téma egyébként rámutatott a Fidesz pártcsaládjának, a Patrióták Európáért frakciónak a megosztottságára ebben a kérdésben. Képviselőik közül 33-an támogatták az előterjesztést, 28-an azonban inkább tartózkodtak.