A magyar elit tagjai folyamatosan gyarapodnak, és egyre magasabb elvárásokkal lépnek elő a szolgáltatások terén.

Hatalmas vagyoni ugrást látunk, drámai vagyonkoncentráció és stagnáló ügyfélszám mellett - így néz ki a privátbanki piac 2024 végén.
A hazai privátbanki szolgáltatói piac előtt álló egyik legnagyobb kihívás a közeljövőben, hiszen 2025-re a verseny fókusza már nem az új ügyfelek bevonzására, hanem a meglévő kliensek meggyőzésére fog helyeződni. Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője, a tizenhatodik alkalommal megjelenő privátbankári interjúkötetben így summázta a jövőbeli várakozásait: a szolgáltatóknak arra kell törekedniük, hogy ügyfeleik számára ők legyenek a legfontosabb befektetési partner.
A hazai privátbanki szolgáltatók gyorsértékelésének megállapításai alapján az inflációs nyomás jelentős hatással volt a befektetési stratégiákra, mivel az utóbbi két évben, a visszafogott hozamszintek időszakát követően, új kihívásokkal kellett szembenézniük az ügyfeleknek.
Karagich István véleménye szerint a tehetős ügyfelek pénzügyi döntéseikhez manapság sokkal tudatosabban állnak hozzá, mint csupán 3-5 évvel ezelőtt. Ma már nem csupán azt várják el a szolgáltatóktól, hogy olyan megoldásokat kínáljanak, amelyek segítenek megóvni vásárlóerejüket a korábbi években tapasztalt csökkenésektől, hanem komplex vagyonkezelési struktúrákat is igényelnek, amelyek a lehető legjobban szolgálják érdekeiket.
A szakértő véleménye szerint az igazi kihívás abban rejlik, hogy a pénzromlás ütemének csökkenése még nem érezhető a hétköznapi emberek számára. Ennek következtében a hozamelvárások továbbra is magasan szárnyalnak, míg közben a piaci hozamszintek fokozatosan a tartósan fenntartható szintek irányába mozdulnak el.
2024-ben a magyar privátbanki piac dinamikáját a szegmentálás, a méretgazdaságosság és az exkluzivitás biztosításának hármas versenye határozta meg.
A legfrissebb felmérés alapján az év végére a hazai szolgáltatók összesen 48 ezer ügyfél számára vezetnek számlát. Ez a szám 5 százalékos növekedést tükröz a 2023. decemberi helyzethez viszonyítva, viszont még mindig elmarad a 2022-es évi statisztikáktól.
A Blochamps előrejelzése szerint 2025-re sem számíthatunk ügyfélszám-növekedésre. Így a legnagyobb kihívás a már meglévő ügyfélkör megtartása lesz.
A szegmentáció a piacon ellentétes irányú hatásokat váltott ki: míg egyes szolgáltatók a privátbanki belépési vagyon küszöbét megemelték, mások éppen ellenkezőleg, lehetőséget teremtettek az alsóbb jövedelmű prémium és affluens ügyfelek számára, hogy belépjenek a szolgáltatásaik körébe.
Karagich István szerint a nagyobb ügyfélbázist kialakítani nem képes kisebb hazai szolgáltatók kimagasló szolgáltatási minőségre és a specializálódásra építik üzletüket, enélkül ugyanis hosszabb távon konszolidációs nyomás alá kerülnek. Ez különösen akkor lesz releváns, mikor a nagyobb szereplők elkezdik markánsabban kihasználni az innovatív, digitális erőfölényük nyújtotta lehetőségeiket a szolgáltatási és díjszabás versenyben - vélekedik a Blochamps ügyvezetője.
A privátbanki szektorban kezelt vagyon dinamikusan növekszik: 2022-höz viszonyítva a vagyon értéke 16%-kal emelkedett, míg 2023 októberére ez a növekedés már 22,4%-ra ugrott. A privátbankok ügyfelei által kezelt összeg tehát a tavalyi 8.575 milliárd forintról 10.500 milliárd forintra nőtt, ami a piacon tapasztalható élénkülést tükrözi.
A Blochamps előrejelzése alapján a jelenlegi trend nemcsak hogy tartós marad, de akár még gyorsabb ütemre is kapcsolhat. A privátbanki elemzőcég véleménye szerint...
Az előrejelzések szerint 2025 végére az ügyfelek számlaegyenlege akár a 13.000 milliárd forintot is túllépheti.
Nem merünk túl nagyot jósolni, de a vagyonkezelő szolgáltatók már most megkezdhetik a 2025-ös évre vonatkozó előrejelzéseiket, és bátran ráragaszthatják a "privátbanki ügyfélpénz vadászat éve" címkét.
2025-ben csak az az Államadósság Kezelő Központnak nagyjáról kétszer 1600 milliárd forintot meghaladó kifizetési kötelezettsége lesz a lakossági állampapírok után a lejáratok, illetve a Prémium Magyar Állampapír aktuális éves kamataként. S bár ennek egy kisebb része biztosan visszaforog állampapírba, de nagyobbik hányada várakozásunk szerint befektetési alapokban talál helyet, azaz a bő 3000 milliárd forint allokációjának elsősorban a befektetési alapkezelők, míg az újonnan érkező 1600 milliárd forintnak a privátbanki szektor lesz a nyertese.
Karagich István kifejezte a véleményét.
A szakember szerint a vagyonállomány dinamikus növekedése mellett 2025 kulcskérdése az lesz, milyen működési stratégiával lehet érdemi ügyfélvesztés nélkül újra pozícionálni egy-egy szolgáltatót és a termékeit.
Az ügyfélkör egy szűk, de annál jelentősebb szegmense esetében megfigyelhető a vagyon egyre fokozódó koncentrációja, mely új szintű, különleges kiszolgálást és exkluzív élményeket igényel.
A digitális fejlődés felgyorsítása különösen az alsóbb rétegekben kulcsfontosságú lehet az ügyfélélmény javításában. Ez az élmény pedig döntő szerepet játszik abban, hogy az ügyfelek miért választják hosszú távon az adott szolgáltatót.
Az ügyfélélmény fokozása érdekében a privátbanki szolgáltatóknak radikális változásokra van szükségük: fel kell adniuk a hagyományos banki megközelítéseket. Napjaink ügyfelei egyre inkább elvárják, hogy a szolgáltatások a nap 24 órájában, a hét minden napján elérhetők legyenek. Ez magában foglalja a befektetési döntésekhez szükséges elemzések és tanulmányok azonnali hozzáférhetőségét, valamint az új befektetési trendek, például a fenntartható befektetések világának folyamatos frissítését és megismertetését.
A változás hatása a privátbanki tanácsadók életére is érezhető: a vagyon koncentrációja ugyan csökkenti az új ügyfelek számát, de ezzel párhuzamosan jóval nagyobb pszichés terhet ró a tanácsadókra. A felelősség súlya megnő, hiszen a meglévő ügyfelek vagyonának kezelése és megóvása még nagyobb odafigyelést és szakértelmet igényel.
Karagich István véleménye szerint, ha a vagyonkezelő cégek szeretnék csökkenteni az elvándorlás kockázatát és kezelni a szakma elöregedésének problémáját, akkor elengedhetetlen, hogy új szintű munkakörnyezetet teremtsenek a dolgozók számára. A privátbankárok és vagyonkezelők esetében nem csupán a szakmai fejlődés a lényeges, hanem sokkal inkább az, hogy mennyire rugalmas és támogató a munkáltatójuk. Kulcsfontosságú, hogy az ügyfelek mennyire bíznak meg bennük, valamint hogy a szakemberek képesek legyenek kibontakoztatni tudásukat és építeni karrierjüket.