A német kancellári szék lehetséges utódja figyelmeztető üzenetet küldött Elon Musk számára.

Friedrich Merz, a CDU/CSU kancellárjelöltje, választási beavatkozásként értékelte Elon Musk AfD-t támogató kijelentését, amely a februári német választásokkal kapcsolatos. A Wall Street Journalnak adott interjújában Merz Trumpnak is üzent, hangsúlyozva, hogy "ha konfliktusra kerül a sor, akkor nekünk is fel kell készülnünk a megfelelő reakcióra."
Interjút adott a The Wall Street Journalnek Friedrich Merz, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU/CSU) elnöke, frakcióvezetője és egyben kancellárjelöltje a február 23-ai előrehozott szövetségi választásokon Németországban. Az interjúban Merz következményekkel fenyegette meg az Elon Musk érdekeltségébe tartozó X.com (korábban Twitter) közösségi platformot, amiért a dél-afrikai születésű amerikai üzletember arra bátorította a német választókat, hogy szavazzanak a jobboldali, migrációellenes Alternatíva Németországnak (AfD) pártra.
Friedrich Merz a The Wall Street Journalnak kifejtette: "Nyugodt körülmények között fogom értékelni ezt a helyzetet a választási kampány befejeztével." Véleménye szerint Musk megnyilvánulása az AfD kampányának támogatásaként értelmezhető, és ezt alaposan meg kell vizsgálni.
- fogalmazott.
A Musk-elleni lépések potenciális hatásairól a Tesla elektromos járműipari cégére, amely Németországban üzemelteti legnagyobb európai gyárát, Merz kifejtette, hogy "szándékosan nyitva hagyja" a következmények kérdését.
Merz korábban egyértelműen elzárkózott az AfD-vel való együttműködéstől a választások nyomán, ám sokan mégis azzal vádolják, hogy hozzájárult az AfD politikai karanténjának áttöréséhez. Emellett kifejtette véleményét a német-amerikai kapcsolatok jövőjéről, valamint a Donald Trump elnökkel való lehetséges együttműködésről. Kiemelte, hogy izgatottan várja a találkozót, ugyanakkor üzenetet is küldött Trumpnak, amikor a vámtarifák ügyében nyilatkozott. "Trump komoly próbára tette a transzatlanti partnerséget, amikor elkezdett beszélni az európai termékekre kivetendő vámtarifákról" - fogalmazott, majd hozzáfűzte:
Beszélgetés közben felmerült, hogy Amerika és Németország között a szolgáltatások terén jelentős összefonódások figyelhetők meg, amelynek következtében "Amerikának hatalmas előnye van." Trump nemcsak a kereskedelem terén gyakorolt nyomást Európára, hanem arra is felszólította a kontinens országait, hogy vegyenek részt aktívabban Ukrajna támogatásában az Oroszország ellen folytatott háború során. Pete Hegseth, Trump védelmi minisztere a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy az európai hadseregeknek kellene felügyelniük egy esetleges jövőbeli tűzszünetet Ukrajnában, anélkül, hogy amerikai segítségre vagy védelemre támaszkodnának. Az Ukrajna iránti fáradtságról beszélve Merz kifejtette, hogy szkeptikusan viszonyul a német katonák ukrajnai telepítéséhez.
Szóba került a 2015-ben, Angela Merkel kereszténydemokrata kancellár kormányzása idején kezdődött migrációs válság is a gázai tűzszünet kapcsán. Merz elutasított minden olyan felvetést, amely a Gázai övezetben élő kétmillió palesztin Európába telepítésére irányul, ameddig a térséget újraépíti az Egyesült Államok.
„Tedd különlegessé a szöveged!” - hangsúlyozta Friedrich Merz.
Kiemelt kép: Friedrich Merz, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke és frakcióvezetője, aki az ellenzéki politikai színtéren játszik fontos szerepet. (Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan)