A sáskák elleni harc érdekében négy különböző növényvédő szer kapott különleges engedélyt, amely lehetővé teszi azok sürgős alkalmazását.

A növényorvosoktól érkező jelentések és információk alapján, a Csongrád-Csanád vármegyei kamarai szervezet összegyűjtötte az adatokat, amelyek révén gyorsan felmérték a kártételt és a fenyegetést. Ennek eredményeként a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szükséghelyzeti engedélyt kért és kapott, amely lehetővé teszi négy inszekticid alkalmazását az ország teljes területén, a sáska betelepedések és a velük járó károk kezelésére.
A július 7-én a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) benyújtott kérelemre a hivatal július 9-én hozott döntése értelmében a következő rovarölő szerek: Sumi Alfa 5 EC (50 g/l eszfenvalerát), Karate Zeon 5 CS (50 g/l lambda-cihalotrin), Decis Forte (100 g/l deltametrin) és Mospilan 20 SG (200 g/kg acetamiprid) rendkívüli felhasználására kerül sor. Ezek a szerek a hatályos engedélyokirattól eltérően, Magyarország egész területén, olaszsáska, marokkói sáska és más sáskafajok ellen, földi permetezéssel alkalmazhatóak 2025. július 10-től 2025. szeptember 30-ig.
Indokolt körülmények között maximum 120 napig terjedhet.
Az engedélyező hatóság eljárásának során megállapította, hogy a Magyarországon engedélyezett rovarölő szerek esetében a szükséghelyzeti felhasználási kérelmek az olaszsáska, a marokkói sáska és más sáskafajok ellen indokoltak. Ennek oka, hogy a felsorolt kártevők ellen hatékony, engedéllyel rendelkező készítmények nem állnak a felhasználók rendelkezésére. Ennek megfelelően a hatóság a rendelkező részben foglaltak szerint döntött a szükséghelyzeti engedély megadásáról.
Az Európai Parlament és Tanács 1107/2009/EK rendeletének 53. cikke értelmében, különleges körülmények esetén a tagállamok indokolt esetekben legfeljebb 120 napig engedélyezhetik a növényvédő szerek korlátozott és szigorúan ellenőrzött forgalomba hozatalát. Ez a lépés olyan veszélyhelyzetek kezelésére szolgál, amelyek más ésszerű megoldásokkal nem orvosolhatók.
A növényorvosok véleménye szerint a tarrágásig fokozódó kártételt elsősorban az olaszsáska és a marokkói sáska felelős.
A szükséghelyzeti engedély kiadása komoly szakmai munka eredménye, melyben az Országos Kamara, a NÉBIH és a Vármegyei Szervezetünk (elsősorban Márki Anita) is aktívan részt vett - fogalmazott a kamara egyik vezető tisztségviselője. Amint írja, "a mostani információink szerint jelentősebb problémát a sáskák táplálkozása Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyénkben okoz, de Békésben és ezen felül már Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye területein is szembesültek a problémával. A tarrágásig fokozódó kártételt nem vándorsáskák inváziója, hanem a nálunk honos fajok, főleg az olaszsáska és marokkói sáska okozza a növényorvosok szerint. A megyei információk alapján a károsított növényeket tekintve - nem meglepő módon teljesen vegyes a kép, a rágás érzékenyen érinti az intenzív kultúrákat (sárgarépa, petrezselyem, karalábé, káposztafélék, vöröshagyma, burgonya, paradicsom, fűszerpaprika, spárga, sütőtök, görögdinnye, padlizsán, cékla) szántóföldiek közül jelezték gabonákban, kukoricában, lucernán, ott van a legelőkön, természetesen a ruderáliákon, semlyékeken, és persze már a kiskertekben is."
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal hivatalos weboldalán július 10-én jelent meg egy fontos tájékoztatás a sáskák elleni védekezésről.
Az utóbbi években Magyarországon a szélsőségesen meleg és száraz nyári időjárás következtében egyre súlyosabbá vált a különböző sáskafajok, mint például a marokkói, olasz és vándorsáska, tömeges megjelenése, ami komoly károkat okoz a mezőgazdaságban. Ennek orvoslására a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kérésére négy növényvédő szer alkalmazására adott ki sürgősségi engedélyt. A gazdák számára elérhető készítmények közül kettő kiskertekben is alkalmazható, lehetővé téve a kis területen gazdálkodók számára is a hatékony védekezést.
A sáskafajok leginkább a forróbb klímájú, aszályosabb alföldi területeken - mint Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye - okoznak kiterjedt problémát.
A sáskák gyakran mind a kertészeti, mind a szántóföldi növényekre veszélyt jelentenek, mivel képesek jelentős károkat okozni a növénytermesztésben.
A rovarok rendkívül mozgékony lények, és repülési képességeiknek köszönhetően könnyedén átterjedhetnek különböző területekre. A jelentős károk elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük a megjelenésüket. Táplálkozási szokásaik, amelyek gyakran tarrágásig terjednek, különösen a zöldségkultúrákban okozhatnak súlyos problémákat, de a sáskák nem válogatnak: a kertészeti és szántóföldi növényfajok is a támadásaik célpontjává válhatnak.
A házi kertekben is lehetőség nyílik a sáskák elleni védekezésre
A sáskafajokkal szembeni védekezés érdekében a gazdálkodók támogatása érdekében a Karate Zeon 5 CS, a Decis Forte, a Sumi Alfa 5 EC és a Mospilan 20 SG készítmények számára szükséghelyzeti engedélyt bocsátottak ki. A Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG (kisebb kiszerelésben) a III. forgalmazási kategóriába tartozik, így a kiskerti felhasználók is könnyedén hozzáférhetnek ezekhez a szerekhez, lehetőséget biztosítva a házi kertekben történő sáskák elleni védekezésre. Ez a szükséghelyzeti engedély július 10-től szeptember 30-ig érvényes, és a származtatott engedéllyel rendelkező készítményekre is vonatkozik.
A maximálisan megengedett kijuttatások számát nem szabad átlépni.
Fontos, hogy a szükséghelyzeti engedély kizárólag a kártevőre vonatkozik. A kultúrák és a felhasználási előírások nem változnak, ezért a készítmények alkalmazásakor az alapokiratok előírásait (dózisok, védősávok, méhkímélő technológiák) minden esetben be kell tartani. A maximálisan megengedett kijuttatások számát nem szabad átlépni. - tehát azt a szükséghelyzeti engedély sem bővíti - és a szermaradék túllépés elkerülése érdekében az élelmezésügyi várakozási idők betartása szintén kötelező.
A Nébih és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara a továbbiakban is figyeli és nyomon követi a sáskapopulációk országos előfordulását, hogy a gazdálkodók számára információt és támogatást tudjon nyújtani.