A szakértő hangosan figyelmeztet: ezek az élelmiszerek nem annyira egészségesek, mint ahogyan azt sokan hiszik.
A növényi olajok tudatos és mértékletes alkalmazása elengedhetetlen az egészséges táplálkozás fenntartásához.
Reggel kinyitjuk az ablakot, mélyet lélegzünk - és belélegezzük a szmogot. Aztán iszunk egy erős kávét, túl sok koffeinnel. Napközben eszünk-iszunk ezt-azt: fehérjét, sót, zsírt, cukrot. Mindez lerakódik itt-ott a testünkben. Este pedig fáradtan dőlünk az ágyba, és próbáljuk az éjszaka folyamán feldolgozni mindezt.
De! Néha mégis megpróbálunk valami egészségesebbet választani, hogy elkerüljük a mindennapos "mérgek" hatását. Ám érdemes időnként felülvizsgálni, hogy mi is számít valóban egészségesnek. Az alábbi élelmiszerek ugyanis nem azok, bár sokan így gondolták.
Az Egészségügyi Világszervezet napi 250 gramm gyümölcs fogyasztását javasolja, de hangsúlyozza, hogy fontos a gyümölcsök tudatos megválasztása. A banán, datolya, cseresznye és aszalt gyümölcsök magas cukortartalmúak, így érdemes ezeket mértékkel fogyasztani. Helyettük inkább a cukorszegény bogyós gyümölcsökre érdemes fókuszálni, amelyek nemcsak ízletesek, hanem egészséges alternatívát is kínálnak a napi étrendben.
A zsírszegény termékekből gyakran hiányzik az íz, Ez viszont nem teszi egészségesebbé ezeket a termékeket.
Az agavé szirup egyre inkább elterjedt alternatív cukorforrás, melyet sokan egészségesebb választásnak tartanak a hagyományos cukorral szemben. Érdemes azonban megjegyezni, hogy rendkívül magas fruktóztartalma miatt, ha túlzott mennyiségben fogyasztják, ugyanolyan káros hatásokat gyakorolhat a szervezetre, mint a glükóz.
A vaj és más állati zsírok gyakran kapcsolódnak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatához, ezért sokan választanak növényi olajokat, például repce- vagy napraforgóolajat főzéshez. Emellett sok növényi olaj erősen feldolgozott, ezért érdemesebb bio változatot vagy egészségesebb zsírokat, például avokádó- vagy olívaolajat használni.