A választási botrány hátterében vajon valóban a magyar társadalom a felelős? | Vajdaság MA


Az ultranacionalista pártok támogatói egyre inkább utcára vonulnak, hogy kifejezzék véleményüket és követeléseiket.

Petrișor Peiu, az AUR kormányfőjelöltje, éles szavakkal ostorozta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt és Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt. A politikai elemzők szerint ez a megnyilvánulás nem csupán a két politikai szereplőnek szólt, hanem egy szélesebb üzenetet is közvetít a PNL és PSD egyes frakciói felé. Peiu arra figyelmeztetett, hogy a választások körüli botrányokért ne az RMDSZ-t tegyék felelőssé, hanem inkább keressenek lehetőséget az együttműködésre az AUR-ral. Pataky István írása a Maszol.ro portálon éles fényt vet a politikai játszmák mögött húzódó stratégiákra és érdekekre.

Petrișor Peiu, a kormánykoalíció "informális" vezetőjének titulálja Kelemen Hunort, aki - állítása szerint - "szégyenérzet nélkül" ismerte el, hogy a hatalmon lévő politikai elit felelős a tavalyi elnökválasztások érvénytelenítése mögött. A szenátor a gandul.ro weboldalon megjelent írásában utalt arra, hogy az RMDSZ elnöke egy korábbi interjújában kifejtette: Romániának nem kell szégyenkeznie a megmérettetés alkotmánybíróság általi törlése miatt.

Peiu "Románia nagy ellenségének" nevezi Orbán Viktort, akivel Kelemen Hunor "összefonódott". Az AUR-politikus azt írta, a választások ügye "egy veszélyes játék kezd lenni, amelyet kívülről irányítanak". Szerinte "Orbán és Putyin együttműködése" akár Moszkva játszmájára is utalhat "fiatal és éretlen demokráciánk" destabilizálása érdekében. Arról is írt, hogy a koalíció "örvendezik", amiért Orbán Viktor barátságát élvezi.

Barabás T. János, politikai elemző, válaszában kifejtette, hogy a román politikai kultúra ismeretében nem érte váratlanul "az egyébként tehetséges makroökonómus" Petrișor Peiu cikkének tartalma. "Hagyományosan, ha valaki előre szeretne lépni a bukaresti politikai színtéren, gyakran tapasztalhatjuk, hogy hirtelen magyargyűlöletbe kezd; ez különösen érvényes a szélsőséges AUR-ra" - fogalmazott a szakértő. Hozzátette, hogy tudatosan elkerüli a román médiában elterjedt, hibásan meggyökerezett szuveranista tábor kifejezés használatát Georgescuék esetében, mivel "ők valójában egy puha fasizmust képviselnek, amely a kisebbségek kárára hirdet etnokrata államot; a mozgalmat korporatista módon kívánják összekapcsolni a kormányzattal, valamint a gazdasági és kulturális intézményekkel; céljuk az állam dominanciájának megteremtése a gazdaságban, a külföldi vállalatok államosítása, és a polgári szabadságok korlátozása a misztikus elveik nevében."

Barabás T. János véleménye szerint Peiu kódolt üzenete több rétegű, és elsősorban a kormánykoalíció, azaz a PNL és PSD bizonyos csoportjainak címezve érkezik. A politikai elemző úgy látja, hogy Peiu célja, hogy a választási botrányért az RMDSZ-t tegyék felelőssé, miközben együttműködést sürget a szélsőjobboldali erőkkel. "A románok, csakúgy mint a többi térségbeli nép, így a magyarok is, gyakran titkos összeesküvésekre gyanakodnak, még ott is, ahol valójában nincsenek. Történelmi tapasztalatunk alapján tudjuk, hogy a nagyhatalmak döntései gyakran a fejeink felett születnek, és ezt próbálja meg kihasználni Peiu is. Emellett az üzenete a román társadalom egészéhez is eljut, és egy vérbő fasiszta-légionárius örökségre utal, amely szerint az RMDSZ és a magyar közösség túlzott befolyása miatt háttérbe kell őket szorítani" - tette hozzá a szakértő.

Valószínűleg az AUR vezetői nem fogadták lelkesen Kelemen Hunor keddi nyilatkozatait. Az RMDSZ elnöke az Antena 3 hírtelevízióban kifejtette, hogy nyitott arra, hogy Viktor Orbán magyar miniszterelnökkel beszélgessen, ha ezzel előmozdíthatja a román hivatalos személyek és a Trump-adminisztráció közötti találkozót. "Ha a román miniszterelnök megkeres, bármikor segítek neki" - hangsúlyozta Kelemen Hunor. Marcel Ciolacu korábban elismerte, hogy Donald Trumppal folytatott egyik beszélgetése Orbán Viktor közvetítésével zajlott.

Related posts