AfD: Németország vonja meg magát az Európai Uniótól!

Bő két hónap múlva, 2025 február 23-án előrehozott választásokat tartanak Németországban. Számunkra ez azért nagyon fontos, mert a német ipar mélyrepülése már eddig is rontott a magyar gazdaság kilátásain. Ebből a szempontból szinte lényegtelen, hogy a lemondásával Olaf Scholz kancellár "lábon lőtte-e" önmagát vagy sem. Csak az a fontos, hogy az eddiginél tehetségesebb, realistább és - ha lehet - "patriótább" politikusok kezdjenek el kormányozni.
Az utóbbi időszakban a főbb politikai pártok mindegyike nyilvánosságra hozta saját elképzeléseit és célkitűzéseit, így most már láthatjuk, hogyan osztják meg a lapjaikat. Vizsgáljuk meg tehát, ki mit ígér a jövőre nézve!
- csökkenteni akarja a jövedelemadót, és fokozatosan 25%-ra akarja csökkenteni a vállalatok adóit
Azt ígéri, hogy megőrzi az öregségi nyugdíjak szintjét, és arra készül, hogy támogassa azokat, akik a 67 éves nyugdíjkorhatár után is aktívan szeretnének dolgozni. Ennek keretében lehetőséget biztosít arra, hogy havi 2,000 eurót kereshetnek adómentesen a nyugdíjuk mellett.
Csak az a probléma, hogy a CDU kancellárjelöltjének, Friedrich Merznek a merész ötletei eurómilliárdokba fognak kerülni, és rendkívül nehéz lesz megvalósítani őket, ha a CDU/CSU nem hajlandó enyhíteni az úgynevezett "adósságféken". A német alaptörvényben rögzített fék a friss adósságot a gazdasági teljesítmény (GDP) legfeljebb 0,35%-ában korlátozza.
Bár ő maga nem népszerű a választók körében, Merz pártja jelenleg jelentősen vezet a közvélemény-kutatásokban, és neki jó esélye van arra, hogy a február 23-i előrehozott választás után ő legyen a következő kancellár.
- Az adósságféket szeretnék átalakítani, hogy lehetőség nyíljon több milliárd euró mobilizálására a sürgős beruházások érdekében, mint például a lepusztult infrastruktúra helyreállítása és...
- adókedvezményeket ígérnek a beruházó vállalatok számára
- a jelenlegi 12 eurós minimális órabért 15 euróra emelnék
- a legalább 100 millió eurós vagyonnal rendelkező szupergazdagok számára bevezetnék a vagyonadót.
A leggazdagabb németek számára is vagyonadót vezetnének be, hiszen jelenleg körülbelül 249 milliárd eurónyi vagyonnal rendelkezik az ország legfelsőbb rétege.
- szintén szeretnék átalakítani az adósságféket, és
- Támogatási programot terveznek indítani az elektromos járművek számára.
A nyugdíjrendszer reformjának előmozdítására törekszik. Christian Lindner, a párt vezetője, a részvényalapú nyugdíjrendszer bevezetését népszerűsíti kampányában.
- A minimálbér óránkénti emelését 15 euróra javaslom.
A nyugdíjak emelését a kedvezményezett nettó jövedelmének 53%-ára javasolnám, amely a jelenlegi 48%-os szintről történne.
- magasabb adókat szeretne bevezetni a magas jövedelműek számára, beleértve a 3 millió eurós vagy azt meghaladó öröklés esetében a 60%-os örökösödési illetéket
- célom, hogy felgyorsítsam a tömegközlekedést, így - legalább óránként - biztosítsunk busz- és vonatjáratokat a vidéki területeken, emellett
- megtiltanák az 500 kilométernél rövidebb repülőjáratokat.
Népszavazás keretében tervezik Németország kilépését az Európai Unióból (!)
- megszüntetné az eurót (!)
- támogatná az új széntüzelésű erőművek és atomerőművek létrehozását, továbbá az orosz földgáz importjának újbóli beindítását.
Még szigorúbb határellenőrzés bevezetését szorgalmazzák, és azt tervezik, hogy a határon őrizetbe veszik a menedékkérőket, amíg a kérelmeik elbírálásra nem kerülnek.
- tömegesen visszatelepítené a (még nem német állampolgár) szíriaiakat a saját hazájukba.
Valamennyi párt az újévi rendkívüli pártkonferenciákon hagyja jóvá (esetleg módosítja) a fenti célokat.