"Anya, minden rendben van velem!"

Többek között a fenti üzenet várja azokat, akik belépnének a szabadkai Közgazdasági Kar épületébe, amelynek hallgatói kedden, december 10-én csatlakoztak az országos blokádhoz és ezzel több mint negyven egyetemi kar tiltakozásához.
A Közgazdasági Kar diákjainak demonstrációja szerdán is tovább zajlott. A második napon, pontosan 11:52-kor, 15 perces néma csenddel tisztelegtek az újvidéki tragédia áldozatai előtt.
A Közgazdasági Kar épülete előtt a hallgatók egyre többen gyűltek össze, transzparenseikkel a kezükben. Az üzenetek között felbukkantak olyan mondatok, mint: "Ha minden törvénynek eleget tettek volna, nem lett volna ez a vérontás!", "Valahol el kell kezdeni, valamikor el kell indulni. Miért ne éppen itt és most? Ez a mi blokádunk!", valamint "A kezeket nem vérrel, hanem vízzel kell megtisztítani."
Az épület homlokzata és belső tere tele van inspiráló üzenetekkel. A hallgatók folyamatosan váltják egymást, és terveik szerint minden reggel fél nyolctól egészen délután ötig megszállják az egyetemet. Néhányan munka mellett tanulnak, míg másoknak különféle kötelezettségeik adódnak, ezért az érkezések időpontjai változóak.
A Közgazdasági Kar hallgatóinak képviseletét ellátó Sandra Vojnić Purčar a sajtó képviselőinek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a hallgatók a tüntetésekhez való csatlakozásukkal kifejezik szolidaritásukat minden olyan diáktársukkal, akik részt vesznek a blokádokban.
"Örömmel tölt el, hogy a mi csoportunk is részt vesz ebben a fontos eseményben. Hiszem, hogy minden diáknak, aki változást szeretne elérni, támogatásra van szüksége, és mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy aktívan küzdjünk a helyzet javításáért" - fűzte hozzá.
A diákok többek között azt követelik, hogy azonnal tegyék közzé az újvidéki vasútállomás felújításának részletes terveit. Ezen kívül szeretnék, ha minden, a tiltakozásokban részt vevő hallgatóval szemben megszüntetnék a szabad gyülekezés jogának megsértésével kapcsolatos vádakat. Igazságot követelnek azok számára, akiket támadás ért, legyenek azok hallgatók vagy tanárok. Továbbá, arra is felhívják a figyelmet, hogy az egyetemek költségvetését növelni kellene, és az oktatásra kellene befektetni, nem pedig a korrupcióra.
A szabadkai Közgazdasági Karon a blokád továbbra is fennmarad a következő napokon, amíg a kormány nem teljesíti a hallgatók követeléseit. A diákok naponta plenáris üléseket szerveznek, és az Újvidéki Egyetem képviselőivel együttműködve tervezik a következő lépéseiket.
A dékán is elkötelezetten áll a diákok mellé, és aktívan támogatja őket.
A szabadkai Közgazdasági Kar dékáni hivatala szerdán közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a kar közössége elkötelezetten áll a hallgatók kritikai gondolkodásának és cselekvő szabadságának melletti kiállás mellett. E törekvés célja, hogy hozzájáruljon egy igazságosabb társadalom megteremtéséhez – áll a közleményben.
A Közgazdasági Kar oktatási tevékenysége a következő időszakban szünetel. A pótlások időpontjairól és a megvalósításuk módjáról a jövőben várhatóan döntenek.
A Kar vezetősége hangsúlyozza, hogy "azok a hallgatók, akik tiszteletben tartják az akadémiai viselkedés alapelveit és nyitottak mások nézeteire és meggyőződéseire, elengedhetetlen szereplői lehetnek a társadalmi párbeszéd kialakításának" - olvasható a közleményben.
A Kar dékánja, Prof. Dr. Aleksandar Čučković hangsúlyozta, hogy a hallgatók olyan lényeges társadalmi problémákat hoztak a felszínre, amelyekre sem az egyetemek, sem a tágabb közvélemény nem hagyhatja figyelmen kívül a szótlan csendet.
"A hallgatók létszáma, akik részt vesznek a blokádon, jelentős, és az egyetem az ő otthonuk. Beléptek, lezárták a bejáratokat, és kialakítottak egy sajátos vezetési struktúrát. Jelenleg nem áll módunkban semmiféle intézkedést foganatosítani, hiszen ezek a hallgatók iskolánk diákjai, akárcsak azok, akik nem támogatják ezt a demonstrációt. Az egyetem és a vezetőség felelőssége, hogy megóvja minden diákját és munkatársát, valamint hogy aktívan foglalkozzon a fontos társadalmi kihívásokkal" - hangsúlyozta Čučković.
Čučković szerdán, magánszemélyként is kifejtette véleményét. Megjegyezte, hogy szerinte a növekvő elégedetlenség hulláma arra figyelmeztet, hogy társadalmunk egy kritikus ponthoz érkezett, ahol talán az utolsó lehetőségeinket éljük meg a fejlődésre. Amikor a fiatalok félbehagyják a szakmai tudás megszerzését, hogy a társadalmi problémákra összpontosítsanak, fontos felismernünk, hogy a moralitás iránti igényük a politika átalakulásából fakad. Eddig a közjó előmozdításának színtere volt, mostanra viszont csupán technikai eszközzé vált a problémák kezelésében és manipulálásában.
Ha nem ismerjük fel bátor cselekedeteik mögötti üzenetet, amely arra hív, hogy törjük meg a morális nyomorúság megszokott körforgását, akkor könnyen elveszhetünk. A társadalmi szövetünk meggyengült, és a közös értékek helyét az önző érdekek rabsága vette át. Ez a folyamat nemcsak egyéni sorsunkat, hanem nemzetünk jövőjét is veszélyezteti.
Ezért álljunk meg és figyeljünk a hallgatók felhívására, hogy újra felfedezzük a tiszta erkölcsi törvény erejét, amely Kant szerint egyedül az égbolt párja.
Az "Elég a morális csődből" szlogen egy figyelmeztetés, amelyet egyetemi hallgatók indítottak útjára. Célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a közgazdaságtan tanulmányozása során elengedhetetlen a saját lelkiismeretünk folyamatos újragondolása. Hiszen ha nem vagyunk hajlandók ezt megtenni, akkor a valódi értékek és eredmények elérése az életben szinte lehetetlenné válik.
Tisztelt hallgatótársak, köszönjük ezt a leckét, írja Prof. Dr. Aleksandar Čučković, a szabadkai Közgazdasági Kar etikai professzora, egyben dékánja, aki a Magločistačon megjelent szöveget kizárólag magánemberként írta.