Az emberi populáció csúcsához érkezik ebben a században.

A Föld népessége várhatóan 2084-re éri el a csúcspontját, elérve a 10,3 milliárd főt, ezt követően pedig csökkenésnek indul. A globális népesség maximumának eléréséhez még körülbelül hat évtized van hátra, de bizonyos területek már jóval korábban megélik ezt a tetőpontot.
Európa például már 2020-ban elérte a csúcsot, 750 millió fővel.
Eközben Ázsia és Latin-Amerika a 2050-es években éri el csúcsát, 5,3 milliárd, illetve 731 millióval.
Afrika, Észak-Amerika és Óceánia várhatóan 2100 után is fokozatos növekedésnek indul. A mostani előrejelzések alapján úgy tűnik, hogy ezen területek nem érik el a csúcsukat ebben az évszázadban.
Miként alakulnak a demográfiai folyamatok a különböző régiókban? A válasz kulcsa a termékenységi ráták és a migrációs trendek összefonódásában rejlik. Számos afrikai országban a termékenységi ráta még mindig viszonylag magas, ami bőséges születésszámot eredményez, és ennek következtében a népesség folyamatosan gyarapszik.
Európában a termékenységi ráta a legalacsonyabb a világon, ami komoly kihívások elé állítja a kontinens jövőjét. Ezzel szemben Észak-Amerika és Óceánia esetében a nemzetközi migráció, különösen Afrikából és Ázsiából érkező emberek révén, várhatóan legalább 2100-ig képes lesz ellensúlyozni a csökkenő születésszámot. Ez a jelenség új dimenziókat nyithat meg a társadalmi és gazdasági struktúrákban, miközben a demográfiai változásokkal is számolni kell.
Az ENSZ által készített becslések a jelenlegi termékenységi, halálozási és migrációs trendek figyelembevételével készülnek. Ezek a tényezők azonban rendkívül ingadozó természetűek, így a becslések eredményei folyamatosan módosulhatnak.