Az Európai Unió bejelentette a drámai, 90%-os csökkentési tervét, amely a környezeti fenntarthatóság és a klímaváltozás elleni harc új korszakát hirdeti.

Az Európai Bizottság szerdai brüsszeli bejelentése szerint a 2040-re vonatkozó célkitűzés részeként az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását 90 százalékkal kívánják csökkenteni az 1990-es évekhez viszonyítva. E lépés célja, hogy az Európai Unió 2050-re elérje a klímasemlegességet, így hozzájárulva a globális környezeti célok megvalósításához - mondta el a versenypolitikáért felelős biztos.
Teresa Ribera sajtótájékoztatóján elsőként hangsúlyozta, hogy az uniós országok az európai klímarendelet keretein belül kedvező irányba haladnak. Céljuk, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A szerdán bemutatott, 2040-ig tervezett intézkedések kapcsán kiemelte, hogy a klímacél teljes mértékben figyelembe veszi a jelenlegi gazdasági, biztonsági és geopolitikai környezetet. Ezen intézkedések célja, hogy a befektetők és a vállalkozások számára megadják azt a szükséges kiszámíthatóságot és stabilitást, amely elengedhetetlen az Európai Unió tiszta energiára való átállásában.
A dekarbonizációs pályán való elköteleződés révén az Európai Unió támogatni fogja az innovatív beruházásokat, új munkahelyeket teremt, serkenti a gazdasági fejlődést, fokozza az éghajlatváltozás kihívásaival szembeni ellenállóságot, és elősegíti az energiafüggetlenség növelését – nyilatkozta a versenypolitikáért felelős biztos.
Wopke Hoekstra, az éghajlatváltozásért, a nettó zéró kibocsátásért és a tiszta növekedésért felelős uniós biztos, részletesen bemutatta az új javaslatot, amely a 2040-es célok elérésének stratégiáit vázolja fel. A javaslat egyik kulcsfontosságú eleme a rugalmasság, amely lehetővé teszi, hogy a célok költséghatékonyan és társadalmilag igazságosan valósuljanak meg. Ennek keretében a tagállamok számára nyílik lehetőség arra, hogy...
A földhasználati szektor előnyben részesül a hulladék- és közlekedési kibocsátások csökkentésében elért kiemelkedő teljesítmény révén, amely lehetővé teszi, hogy a környezeti hatások mérséklésében további lépéseket tegyenek.
A javaslat kiemeli, hogy elengedhetetlen a megfelelő alapfeltételek mihamarabbi megteremtése. Ebbe beletartozik egy versenyképes európai ipar kialakítása, a méltányos átállás biztosítása, valamint a nemzetközi partnerekkel való egyenlő versenyfeltételek garantálása. Továbbá, a javaslat keretet nyújt a 2030 utáni éghajlat- és energiapolitikai jogszabályok kidolgozásához, figyelembe véve az egyes országok sajátos igényeit és körülményeit.
"A költségek optimalizálása, a folyamatok egyszerűsítése és a hatékony működés fogják meghatározni a jövő irányvonalát, miközben elengedhetetlen, hogy a technológiai semlegességet, valamint egy igazságos és méltányos átmenetet is szavatoljunk mindenki számára."
A 90 százalékos célkitűzés bevezetésével az EU világos üzenetet közvetít a globális közösség felé, hangsúlyozva elkötelezettségét az éghajlatváltozás elleni harc mellett. Ez a lépés nemcsak a 2025-ös párizsi megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítését célozza, hanem egyúttal megerősíti az együttműködést a partnerországokkal a globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében – emelte ki az uniós biztos.