Varázslatos hatással van a mentális jólétre, és egyben testileg is felfrissít!
Asram, Ashtanga, Baba-mama, Bikram, Fusion, Hatha, Iyengar, Jin, Kundalíni, Vinyasa Flow – a jógairányzatok palettája szinte végtelen, és mindegyik saját különleges világot kínál. Valószínűleg nincs még egy mozgásforma, amely ennyi variációval büszkélkedhetne. Hazánkban a legkedveltebb stílusok oktatói közül hármat megkérdeztünk, hogy felfedjék a jógázás számos előnyét és tapasztalataikat.
Ritka az a sportág, amelyet bárki űzhet a saját képességeihez mérten, és amely ennyire mélyen befolyásolja a lelki és testi állapotunkat. Ha végigkíséred ezt a gondolatmenetet, lehet, hogy te is elgondolkodsz rajta, miért nem merült fel eddig benned a vágy, hogy kipróbáld valamelyik változatát.
Kocsis Dézi története meglepő fordulatokat rejt: korábban alig foglalkozott a sporttal, és a mozgás iránt sem mutatott komoly érdeklődést. "Mindig is rettegtem a testnevelésóráktól, sosem voltam a sportok szerelmese, igazából tanár akartam lenni. Elhatároztam, hogy végigjárom a tudás megszerzésének útját, hogy aztán a megszerzett ismereteket magamon keresztül másoknak is átadhassam. És most, ennél is csodásabb, hogy jógaoktató lehetek! Az utam a fitneszteremben kezdődött, ahol egy alapos edzésterv alapján vágtam bele: kardió, súlyzós edzés és nyújtás váltak a napi rutinom részévé."
Az utóbbi időszakban egyre inkább felkeltette az érdeklődésemet a jóga különböző irányzatai, különösen az, hogy hogyan lehet ötvözni az általam kedvelt háromféle mozgást. Végül a Hathához fordultam, amely az alapvető irányzatnak számít, és ahol a fizikai aspektusok játsszák a főszerepet. Nagyon vonzó számomra, hogy itt nem kell mereven ragaszkodnom a szabályokhoz; a pillanatnyi hangulatom alapján szabadon összeállíthatom a mozgásgyakorlataimat. Ezzel szemben Szabó Viktória sportolócsaládban nőtt fel, és már gyermekkorában is aktívan sportolt, így számára nem volt kérdés, hogy ebben a dinamikus világban építi a karrierjét.
Testnevelő-gyógytestnevelő tanárként végeztem, és azóta fitneszedzőként tevékenykedem. Az egészség megőrzése és helyreállítása, a test edzése, valamint a preventív mozgásformák felfedezése mindig is érdekelt. Így találtam rá a body&mind típusú mozgásokra, ami végül a jógához vezetett. Az Ashtanga jóga a Hatha dinamikus variációja, amely kötött gyakorlatsorokra épül. E mozgásforma lényege, hogy a jógára jellemző minden törekvés egyszerre érvényesül, és az elnevezése is innen ered: az „asta” a „nyolc” szót jelenti, utalva a jógának ezen ágainak összességére.
Falkay Krisztina is sportmúlttal, egyetemistaként ismerkedett meg a jógával. "Még alig terjedt el Magyarországon, sokkal kevesebb irányzat és jógastúdió létezett, mint ma. Már az első pár óra után éreztem pozitív hatását, fizikailag és szellemileg is. Nem vagyok tradicionális jógázó, minden újabb őrült irányzat érdekel, ha lehetőség van rá, ki is próbálom valamennyit. Na jó, kivéve a kecske-jógát meg a hasonlókat. A gyakorlás során nem a megvilágosodást szeretném elérni, általános testi-lelki egyensúlyra törekszem.
Első alkalommal egy különös nyugalom áradt át rajtam, ami meglepő volt, hiszen az aktív sportok világában nevelkedtem, és a csendes pillanatok néha unalmasnak tűntek. Az elején még nem tudtam, hogyan bánjak a lelki és szellemi dimenziókkal, de mára ez a tapasztalat rendkívül értékessé vált számomra, és az órák már igazi élvezettel töltenek el. A Bikram jógát egy barátom ajánlotta, és a kihívások vonzottak hozzá. Az első óra után úgy éreztem, hogy soha többé nem lépek be abba a terembe, annyira megterhelő volt a forróságban való mozgás. Mégis, amikor hazaértem, egy jóleső érzés kerített hatalmába, és a tíznapos próbabérlet gondolata is motivált. Így hát néhány nap pihenő után ismét nekivágtam a kihívásnak.
De vajon melyik előny az, ami nem nyilvánvaló a kívülállók számára? Ezt a kérdést most hangosan is felteszem. "Egy egyszerű fizikai alapoktól indulunk, és ezzel a folyamat során fokozatosan eljutunk a belső értékek tudatos megéléséig. Célunk, hogy ne csupán önzők, agresszívek legyünk, hanem valóban empatikus és megértő emberek. Ez a hosszú út apró lépésekkel jár, és fontos megjegyezni, hogy a módszer nem biztos, hogy mindenkinek egyformán működik."
A Bikram jógában a tudatos jelenlét különösen érezhető, hiszen itt a részletes instrukciók kulcsszerepet játszanak (bár nem vezetek ilyen órákat, de lelkes gyakorlóként mélyen átérzem ezt). E módszer segítségével a test és a gondolatok összekapcsolódnak, ami rendkívül inspiráló élményt nyújt! A jóga nem csupán a fizikai mozgásról szól, hanem arról is, hogy tudatosabban éljük meg a mindennapjainkat, eltávolítva a rutinból fakadó automatizmust - mondja Dézi. Krisztina számára is lényeges a jóga személyiségfejlesztő hatása, amely hozzájárul a belső egyensúly megtalálásához.