Gabonaexportunk drámai mértékben csökkent: mi húzódik meg a háttérben? - Mezőhír


Az utóbbi időszakban jelentős csökkenést tapasztalunk a gabonaexport területén, ami komoly aggodalmakat ébreszt a mezőgazdasági ipar szereplői között. Az Orosz Gabonaexportőrök Szövetsége legfrissebb adatai szerint az orosz búzatermés várhatóan 79,3 millió tonnára csökken, ami szinte 9%-os visszaesést jelent a korábbi előrejelzésekhez viszonyítva. Ez a tendencia nemcsak a termelést, hanem az orosz gabonaexportot is érinti: míg az utóbbi években a kivitel meghaladta az 55 millió tonnát, az idei évben várhatóan csak 53,5 millió tonnát fognak exportálni. Ez pedig 9,5%-os csökkenést jelent az egy hónappal korábbi prognózisokhoz képest.

Ukrajna is érintett a csökkenő termelési trendben: az ukrán mezőgazdasági minisztérium előrejelzése szerint az idei búzatermés várhatóan 19 millió tonnára zsugorodik, ami jelentős csökkenést jelent a tavalyi 22,5 millió tonnához képest. Kazahsztánban hasonló tendencia figyelhető meg, hiszen a tavaszi vetésű gabona- és takarmánynövények vetésterülete 17,5 millió hektárról 16,6 millió hektárra csökkent.

A globális gabonapiacot érintő változások komoly következményekkel járnak. A SovEcon, egy orosz elemzőcég, 1 millió tonnával csökkentette a 2024-es orosz búzatermésre vonatkozó előrejelzését, így most 93 millió tonnás termésre számítanak. Európában is hasonló tendenciák figyelhetők meg: a francia szakminisztérium adatai szerint a búza vetésterülete közel 8%-kal csökkent a tavalyi évhez képest, ami 500 ezer hektárral kevesebb területet jelent. Németországban a búzatermés várhatóan 6,3%-kal, 20,16 millió tonnára csökken, míg a repcetermés is 7%-os visszaesést mutat.

A globális gabonatermelés csökkenése és a fogyasztás mérsékelt növekedése egyre feszültebbé teszi a piaci helyzetet. A FAO előrejelzései szerint a világ gabonatermelése akár 2848 millió tonnára is csökkenhet, ami elsősorban a kukorica gyengébb terméseredményeinek tudható be. Ez a körülmény a gabonaárak emelkedéséhez vezethet, ami különféle nehézségeket okoz mind a mezőgazdasági termelők, mind a fogyasztók számára.

A mezőgazdasági szektor szereplőinek fontos, hogy proaktívan reagáljanak a közelgő változásokra, és rugalmasan alkalmazkodjanak az új piaci környezethez. A termelési hatékonyság fokozása, az innováció előtérbe helyezése, valamint a fenntartható gazdálkodási módszerek integrálása elengedhetetlen az előttünk álló kihívások sikeres kezeléséhez.

Related posts