Egy éven keresztül képes lesz a brit kémdrón a levegőben tartózkodni, így potenciálisan felválthatja a hagyományos hírszerző műholdakat.

A teszteken már szépen teljesített a brit PHAS-351 nevű drón, ami hamarosan az eddigieknél jóval hosszabb útra indulhat.
Speciális drónt fejlesztett ki a rakétagyártással foglalkozó brit BAE Systems. A PHASA-351 kódnévvel illetett szerkezet egy ultrakönnyű, napelemes, nagy magasságban repülni képes pilóta nélküli szerkezet, ami a jövőben feleslegessé teheti a kémműholdakat - vagy legalábbis sokkal olcsóbbá a megfigyelést - írja az IFLScience.
A legfrissebb beszámoló szerint a drón legutóbbi tesztelését 2024 végén hajtották végre egy új-mexikói űrkikötőből, pontos időpontját azonban nem árulták el. Az eszköz figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, hiszen 24 órán át repült, és elérte a lenyűgöző 20 110 méteres magasságot a tengerszint felett. Ezen kívül kétszer akkora terhet volt képes szállítani, mint az előző tesztek során. A drón irányítását a pilótája távolról végezte, miközben a szárnyfesztávolsága 35 métert tett ki.
A PHASA-351 fedélzetén egy innovatív napelemes generátor szolgáltatja az elektromos áramot, amelyet a BAE mérnökei úgy alkottak meg, hogy akár egy egész éven át is képes legyen a levegőben maradni. Ha ez valóban megvalósul, akkor a cég egy régóta fennálló rekordot dönthet meg. Robert Timm és John Cook 1958 és 1959 között 65 napon át repültek leszállás nélkül, ami máig példa nélküli teljesítmény. A Zephyr, egy napelemes drón, 2022-ben szintén közel járt a rekord megdöntéséhez, de végül 64 nap, 18 óra és 26 perc repülést követően lezuhant – mindössze 4 órányi idő választotta el a sikerétől.
A szakértők szerint a PHASA-351 forradalmasíthatja a kémműholdak világát, amelyek felbocsátása és fenntartása rendkívül drága. E helyett a költséghatékonyabb drónok léphetnek a színpadra, új lehetőségeket teremtve a megfigyelés és adatszerzés terén.