Egyre több kínai autóipari beszállító telepíti gyárát Magyarországra, de vajon milyen hatással van ez ránk? - G7 - Gazdasági történetek világosan.


Hatvanban készül 50 milliárd forintos nagyberuházásra a kínai Xinzhi. A tajcsoui (taizhoui) székhelyű vállalat a járműgenerátorok állórész-magjának legnagyobb szállítója a világpiacon, honlapja szerint partnerei között van mások mellett az idehaza is jelenlévő Valeo, Denso és Bosch. Utóbbinak Magyarországon szintén Hatvanban van az egyik legnagyobb gyára.

Miért fontos ez? Az autóipari gyár közel 900 új munkahelyet teremt, köztük 30 magasan képzett mérnököt is felvesznek. Ez egyben azt is mutatja, hogy az olyan óriások mellett, mint a BYD és a CATL, egyre inkább a kínai autóipari beszállítók is megtelepednek az országban.

Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: Igen, de: vajon hosszú távon kedvező hatással lesz-e ez a magyar gazdaságra? A hagyományos autóiparban évtizedes munkával számos magyar kis- és középvállalkozásnak sikerült integrálódnia a beszállítói hálózatba, így részesedve az iparág növekedéséből.

A hevesi és jászsági gyárak mérete és hatása eltörpül a CATL debreceni és a BYD szegedi üzemének impozáns méretei mellett. Ezek a gigantikus komplexumok 2900 és 1900 milliárd forintos beruházásból valósultak meg, és lenyűgözően magas, 9000, illetve 5000 új munkahelyet teremtenek, ezzel jelentős gazdasági fellendülést hozva a régióba.

Kína Magyarország második legfontosabb importpartnere Németország után, ami különösen figyelemre méltó. Az ázsiai óriás számára kulcsfontosságú, hogy termékeinek egy részét az Európai Unión belül állítsa elő, így elkerülheti a védővámok kockázatát, vagy legalábbis csökkentheti azok hatását.

Milyen jövő vár ránk? Az Európai Unió előírásainak értelmében 2035-től kizárólag zéró kibocsátású, főként elektromos autók állhatnak forgalomba. Azonban kérdéses, hogy a kínai gyártók mennyire tudják majd érvényesíteni magukat ezen a piacon, és hogy az európai autógyártók milyen mértékben fognak támaszkodni ázsiai beszállítókra. E tényezők nem csupán a jövőbeli autóipart, hanem a jelenlegi magyar gazdasági modellt is érintik, amelyben ázsiai cégek működtetik gyáraikat hazánkban, hogy kiszolgálják az európai piac igényeit.

Related posts