"Csakúgy, mint egy váratlan fordulat, bejelentették, hogy egy eddig Magyarországon ismeretlen kínai vállalat akkumulátorgyártáshoz szükséges elektrolitüzemet létesít Szolnok közelében."


A projekt felett a volt fideszes polgármester bábáskodik, a jelenlegi baloldali városvezető szerint szükség van a bevételre, de nem mindenáron.

Szolnok városát is elérte az akkumulátor-gyárak hazai terjeszkedési trendje, amely a korábbi fideszes, jelenleg szocialista vezetés alatt áll. Szijjártó Péter külügyminiszter nemrégiben bejelentette, hogy a kínai KunlunChem cég itt alakítja ki új elektrolit-üzemét, amely a modern akkumulátorgyártás egyik fontos eleme lesz. Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője közösségi platformján osztotta meg a beruházás részleteit: a projekt összértéke 100 millió euró, és két fázisban valósul meg. Az első szakaszban a KunlunChem 30 millió eurót fektet be, ami körülbelül 50 új munkahelyet teremt a városban. Az üzem várhatóan 2026 harmadik negyedévében kezdi meg működését, és évente 36 600 tonna kapacitással bír majd. A második ütem végére a cég összesen 120 munkahelyet kíván létrehozni. A KunlunChem a világ öt vezető vállalata közé tartozik az iparágában, 20 éves tapasztalattal rendelkezik és csúcstechnológiai megoldásokat kínál. Kállai Mária hangsúlyozta, hogy a projekt sikeréhez elengedhetetlen a befektető, a helyi politikai szereplők, a kormány és az illetékes hatóságok szoros együttműködése, valamint a lakosság folyamatos és objektív tájékoztatása.

A szolnokiak előtt elhúzva a mézesmadzagot közölte azt is: bízik abban hogy a cég aktívan vállal szerepet a helyi felsőoktatásban, szakoktatásban, szakemberképzésben, hosszabb távon pedig a kutatás-fejlesztésben is, valamint támogatja majd az óvodákat és iskolákat, a helyi sport- és kulturális életet. Hozzátette: helyes lépés a helyi civil szervezetek bevonása a projekt előkészítésébe, s kiemelten fontosnak tartja, hogy a beruházás a környezeti értékek védelme mellett menjen végbe. Egyben megígérte azt is, hogy az üzem a legmagasabb környezetvédelmi és iparbiztonsági elvárásoknak megfelelve működik majd, a gyártás egész technológiai folyamata zárt és automatikusan szabályozott, biztonsági intézkedésekkel védett lesz.

Kállai Mária különös figyelmet szentelt annak, hogy a beruházás bejelentése során Szijjártó Péter tárcavezető és Guo Yingjun, a KunlunChem ügyvezetője is jelen volt. Hangsúlyozta, hogy mindez Györfi Mihály polgármester úr távollétében, de az ő egyetértésével történt.

Szalay Ferenc, Szolnok volt fideszes polgármestere is igyekezett úgy érvelni mintha a mostani szocialista polgármester az elmúlt hónapokban teljes mellszélességgel támogatta volna a kínai beruházás tervét. "Furcsa volt a ma reggeli megbeszélésünk Szijjártó Péter miniszter úrral és a kínai befektetőkkel. Egy 40 milliárdos fejlesztés érkezik Szolnokra, de a város polgármestere valamiért az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy nem hajlandó részt venni a bejelentésben. Pedig addig végig támogatta az ötletet. Megkérdeztem a kínai cég vezetőjét, hogy voltak-e Györfi Mihálynál. Határozott volt a válaszuk: igen, ráadásul a polgármester támogatásáról biztosította őket, a gyár építését. Nem azt választotta, hogy megismerve a beruházást, nemet mond, hanem eljátszotta a támogató, segítő városvezetőt, hogy aztán az utolsó pillanatban megszegje az ígéretét. Tisztázzunk valamit: az októberben hivatalba lépő Györfi Mihályt személyesen tájékoztattam a főjegyző jelenlétében a befektetői tervekről még tavaly ősszel. Többször tárgyaltunk közösen velük Budapesten, voltak itt a kínaiak nála is, s egyszer sem jelezte ellenvetését. Alighanem azért, mert pontosan tudja, a szakhatóságok csak akkor engedélyezik a beruházást és a működést, ha Európa egyik legszigorúbb előírásainak mindenben teljes egészében megfelel a cég. Ő tisztában van azzal is, hogy számos szakértő megnézte a gyártási folyamatot, s mindent rendben talált, azt mondták, ez az üzem és technológia nem veszélyes egyáltalán a környezetre és az emberekre" - írta a volt polgármester.

Az első és legfontosabb dolog, hogy egy ilyen üzem felállításáról előzetesen konzultálni kell a szolnoki közösséggel; nem szabad a lakók feje fölött dönteni. Györfi Mihály polgármester elmondta lapunknak, hogy a kormány korábban megígérte, hogy tájékoztatni fogja a helyi lakosságot, de végül meglepetésként jelentették be a beruházást. Hozzátette, hogy polgármesterként támogat minden olyan projektet, ami nem veszélyezteti a város környezetét és amit a helyiek is támogatnak. Szolnok esetében a kormány különböző jogcímeken idén közel 4 milliárd forintot von el, így minden bevételre szükség van, de nem áron alul. Az üzem támogatásáról vagy ellenzéséről pedig a rendelkezésre álló információk függvényében fog dönteni.

Akkugyártás mélyrepülésben: a termelés 51 százalékkal csökkent. Magyarországi akkumulátorgyárak: a közvélemény ellenére a beruházók továbbra is sikeresen működnek.

Nincs olyan jogszabály, amelyre hivatkozva megakadályozhatnám ezt a beruházást, de meggyőződésem, hogy a szolnoki polgárok véleménye fontos, és a kormánynak is figyelembe kellene azt vennie. Egy dolog biztos: mindent el fogok követni annak érdekében, hogy a város lakóinak nézetei eljussanak a legmagasabb döntéshozói szintekhez. Mivel ez egy kormányzati projekt, amely nem esik az önkormányzat hatáskörébe, az én támogatásom egyáltalán nem merült fel - tette hozzá.

Egy, az ügyre és annak előzményeire rálátó helyi forrásunk szerint a jelenlegi szocialista polgármester gyakorlatilag már egy előkészített, kész beruházás tervét "örökölte meg", amikor tavaly októberben átvette a hivatalt. Novemberben zárt ülésen terjesztette elő annak részleteit. A Tisza-parti városban a kormánypárti képviselők vannak többségben, élükön a volt fideszes polgármesterrel, Szalay Ferenccel, aki jelenleg is bábáskodik a projekt felett. Erre utal legalábbis az a bejegyzése, amiben kifogásolta, hogy Györfi Mihály "visszatáncolt" a kínai beruházás támogatásától.

Úgy tudjuk, a városnak, illetve a jelenlegi vezetésnek nincsenek eszközei, hogy megakadályozza az építkezést, hiszen annak helyszíne egy több mint tízhektáros, állami tulajdonban lévő terület lesz

A település nyugati szélén, Szolnok határain túl terül el egy olyan terület, amely komoly lehetőségeket rejt magában. Az önkormányzat számára kifejezetten előnyös lenne, ha a kínai befektetők által generált iparűzési adóbevétel megérkezne, hiszen a polgármester korábban már kifejezte aggodalmát lapunknak a város pénzügyi helyzete miatt. Jelenleg több milliárd forintos hiány jellemzi a költségvetést, ami megnehezíti az alapvető feladatok ellátását. Azonban felmerül a kérdés, hogy a kormány mennyire fogja megnyirbálni ezt az iparűzési adóbevétel-többletet, és milyen hatással lesz ez a helyi gazdaságra.

A helyi AGORA közéleti egyesület március 13-án, csütörtök este tiltakozó nagygyűlést hirdetett meg a szolnoki Kossuth téren, amely a tervezett beruházás ellen irányul. A demonstrációt számos helyi és környékbeli Tisza-sziget is támogatja, így várhatóan széleskörű részvételre számíthatnak. Ezen kívül bejelentették, hogy népszavazást kezdeményeznek, lehetővé téve a lakosság számára, hogy közvetlenül részt vehessen egy olyan kiemelkedően fontos döntésben, amely az egész közösség jövőjét befolyásolja.

A 2020 óta eltelt időszakban körülbelül ezer milliárd forintot fordított az Orbán-kormány az autó- és akkumulátorgyárak támogatására. Az eredmények azonban vitathatóak és sok kérdést felvetnek.

Related posts