EIB-elnök: Már megfigyelhetők a jelek, hogy a zöld átállás egy újabb intenzívebb szakaszba lépett.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a [email protected] címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.
A bakui klímaváltozási konferencia különösen viharos geopolitikai környezetben zajlik. A dinamikusan alakuló stratégiai szövetségek, a kereskedelmet terhelő feszültségek, valamint a fegyveres összecsapások mellett a "választások éve" a politikai diskurzusok felerősödését és a kormányzati átalakulások időszakát is magával hozta.
Ez azonban nem vonhatja el a figyelmünket a bolygó és a reálgazdaság jelenlegi állapotáról. A klímaváltozás hatásai és költségei egyre nagyobbak. A szélsőséges időjárási események - kezdve a karibi hurrikánoktól a katasztrofális európai árvizekig és az amazóniai aszályokig - egyre gyakoribbak és intenzívebbek, ami növeli a pénzügyi instabilitás kockázatát, különösen a világ legsebezhetőbb és legeladósodottabb országaiban.
Egy új energiaforradalom már aktívan formálja a jövőnket:
A polgárok és a vállalatok egyre inkább felismerik, hogy a klímaváltozásra való reagálás nem csupán szükségszerűség, hanem komoly befektetést is igényel. A legújabb közvélemény-kutatás, amely az Európai Beruházási Bank (EIB) Csoport megbízásából készült, lenyűgöző eredményeket mutat. Az európai válaszadók 94%-a, míg az amerikaiak 88%-a támogatja a klímaalkalmazkodási intézkedéseket. Ráadásul a megkérdezettek körülbelül fele úgy véli, hogy ezeknek az intézkedéseknek kiemelt nemzeti prioritást kellene élvezniük.
A gazdasági növekedés és a szén-dioxid-kibocsátás közötti kapcsolat egyre inkább eltávolodik egymástól, ami a tiszta energiatermelés és a korszerű technológiák terén elért forradalmi újításoknak köszönhető. Ezek az innovációk nemcsak a klímaváltozás elleni harcban nyújtanak segítséget, hanem hozzájárulnak a versenyképesség erősítéséhez is. Az Európai Unió élen jár e folyamatban, hiszen 1990 óta több mint egyharmadával csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben gazdasága ebben az időszakban lenyűgöző, 68%-os növekedést mutatott.
A Nemzetközi Energiaügynökség prognózisa alapján 2030-ra a megújuló energiaforrások várhatóan a globális villamosenergia-igény közel 50%-át fogják kielégíteni.
Az EU, az Egyesült Államok és a legtöbb fejlett gazdaság emissziója a gazdasági teljesítményük növekedése mellett is csökken, míg Kína szén-dioxid-kibocsátása a vártnál jóval korábban, már idén tetőzhet.
Az évek során egyre hangosabbá váltak azok a figyelmeztetések és sürgető felhívások, amelyek a zöld átállás szükségességére hívták fel a figyelmet. Mostanra azonban végre észlelhetjük azokat a pozitív jeleket, amelyek arra utalnak, hogy a környezetbarát átalakulás valóban felgyorsult. Ennek hátterében egyértelmű okok rejlenek:
A tiszta energia ma már nemcsak olcsóbb, hanem hatékonyabb is, mint a fosszilis üzemanyagok, és ezt a fejlődő akkumulátoros energiatárolás hozta el számunkra.
Ennek eredményeképpen a bolygónkért tett helyes lépés ma már a gazdaságunk számára tett okos lépésnek felel meg. A klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásba és az ellenállóképességbe fektetett minden egyes dollárral 5-7 dollárral lehet csökkenteni a jövőbeli katasztrófák okozta költségeket, nem is beszélve az emberéletekről és a megélhetésről.
A vállalkozások többsége már felismerte a zöld átmenet lehetőségeit, és ennek megfelelően lépéseket is tesz. Az EIB Csoport által az EU-ban és az Egyesült Államokban végzett felmérés szerint több mint 12 ezer cég körülbelül 60%-a fektet be a fenntartható fejlődésbe, míg 90%-uk aktívan dolgozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésén. A hulladékcsökkentés, a költségek optimalizálása és a vállalatok ellenállóképességének növelése egyértelműen gazdaságos döntésnek számít. Ezek azok a tényezők, amelyek a nemzetközi nyomásnál, a szenvedélyes beszédeknél és a formális kötelezettségvállalásoknál sokkal hatékonyabban ösztönzik a cégeket és a befektetőket arra, hogy támogassák a globális gazdaság dekarbonizációját.
Az EIB Csoport éves hitelnyújtásának több mint fele – közel 50 milliárd euró (53 milliárd dollár) – olyan projekteket céloz meg, amelyek elősegítik a zöld átmenetet Európában és világszerte. A klímaváltozással szembeni ellenállóképességbe és az alkalmazkodásba történő befektetések védelmet nyújtanak infrastruktúránk, mezőgazdaságunk és megélhetésünk számára. Ezek a lépések lehetővé teszik, hogy hatékonyan és gyorsan reagáljunk a súlyos katasztrófákra, mint például a szeptemberi, halálos áldozatokkal járó áradások, amelyek Közép-Európa városait sújtották, valamint az októberi pusztítások Spanyolországban.
A sikeres átmenet kulcsa a gyorsaság és az igazságosság, amely garantálja, hogy senki ne maradjon le. A fejlődő országok és az alacsony jövedelmű háztartások különösen nagy kockázatnak vannak kitéve a globális felmelegedés hatásainak, valamint a zöld átállási politikák következményeinek, mivel az új technológiák gyakran felforgatják a hagyományos iparágakat és a megszokott üzleti modelleket. Az Európai Beruházási Bank (EIB) ezért arra törekszik, hogy növelje az EU-n kívüli zöld beruházások arányát, támogassa a klímaváltozás által leginkább érintett kis szigetországokat, és világszerte részesítse előnyben a reziliens infrastruktúrák finanszírozását, miközben elősegíti a globális zöld kötvénypiac fejlődését.
A multilaterális fejlesztési bankok élen járnak ezen a területen, innovatív megoldásaikkal és globális együttműködéseikkel.
2023-ban a zöld projektek iránti elköteleződés új csúcsot ért el, hiszen a befektetések összértéke elérte a lenyűgöző 125 milliárd dollárt. Ezen kívül a magánszektorból származó finanszírozás mértéke a tavalyi évhez képest kétszeresére nőtt, ami jól mutatja a fenntartható jövő iránti fokozott érdeklődést és támogatást.
A vállalásaink túlteljesítése mellett elkötelezetten dolgozunk azon, hogy a jövőben is közösen támogassuk a klímafinanszírozás előmozdítását.
A globális együttműködés kulcsfontosságú a bolygónkat érintő átalakulások elősegítésében. A zöld átállás már folyamatban van, és ezt nagyrészt közös erőfeszítéseinknek köszönhetjük. Azonban, hogy a megfelelő irányba haladjunk, továbbra is építenünk kell a meglévő nemzetközi fórumokra és döntéshozatali struktúrákra. Célunk olyan megoldások kidolgozása, amelyek minden ország számára előnyösek, és hozzájárulnak a biztonság, stabilitás és jólét növeléséhez világszerte.
Nadia Calviño egy kiemelkedő spanyol politikai figura, aki jelentős szerepet játszik az ország gazdasági és pénzügyi irányításában. Mint a spanyol kormány gazdasági minisztere, feladatai közé tartozik a gazdasági növekedés ösztönzése és a pénzügyi stabilitás megőrzése. Calviño szakmai pályafutása során számos fontos pozíciót betöltött, beleértve az Európai Bizottságban végzett munkáját is, ahol mélyreható tapasztalatokat szerzett az uniós politikák formálásában. Munkája során hangsúlyozza a fenntartható fejlődés és a szociális jólét fontosságát, miközben a modern gazdasági kihívásokra is reagálni próbál.
Az Európai Beruházási Bank elnöki posztját 2024 elejétől tölti be. Ezt megelőzően Spanyolország első miniszterelnök-helyettese volt 2021 júliusától. Emellett a gazdasági minisztérium irányítását is ellátta 2018 júniusától egészen 2023 végéig.
A címlapkép művészi ábrázolás. A forrást illetően: Portfolio.