Elnökválasztás: Az eddigi példa nélküli eljárás háttere – összefoglaló az eseményekről Az elnökválasztás körüli események az utóbbi időszakban rendkívüli figyelmet kaptak, és számos olyan fordulatot hoztak, amelyek megváltoztatták a politikai tájat. Az a

A román alkotmánybíróság (CCR) pénteken érvénytelenítette a november 24-én lezajlott elnökválasztás első fordulójának eredményeit, és elrendelte a választási folyamat teljes megújítását. A döntés hátterében a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapítása áll, mely szerint a választás kimenetele külföldi beavatkozások által befolyásolt, ami nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
Az alkotmánybíróság megfellebbezhetetlen határozatában hangsúlyozza azt az alkotmányos szabályt, amely előírja, hogy "figyelemmel kíséri a Románia elnökének megválasztására vonatkozó eljárás betartását és hitelesíti a szavazás kimenetelét".
Az alkotmánybíróság egyhangú határozatában Románia kormányára ruházta a feladatot, hogy készítse el az elnökválasztás megismétlésének ütemtervét.
Klaus Iohannis román államfő, aki december 21-én búcsúzik tisztségétől, szerdán döntésével nyilvánosságra hozta a titkosított titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseket. Ezen dokumentumok alapján a múlt héten a CSAT megállapította, hogy "Románia állami és nem állami szereplők, különösen Oroszország kiberfenyegetéseinek célpontjává vált".
A CSAT november 28. rendkívüli ülésén a belső elhárítás (SRI), a külföldi hírszerzés (SIE), a belügyminisztérium és a választási infrastruktúrát működtető különleges távközlési szolgálat (STS) jelentését meghallgatva arra a következtetésre jutott, hogy a TikTok közösségimédia-platform nem tartotta be a központi választási bizottság (BEC) előírásait, és az első fordulóban élen végző, választási kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Calin Georgescu független jelölt üzenetei esetében nem tüntette fel, hogy választási hirdetésről van szó, és ezzel olyan mértékben juttatta előnyhöz, hogy az a voksolás eredményét is befolyásolta.
A titkosítás feloldása nyomán publikussá vált titkosszolgálati jelentések egyebek mellett azt állítják, hogy Georgescu kampányüzeneteinek az utolsó hetekben végbement exponenciális elterjedése nem magától, hanem irányított módon, "egy állami szereplő" beavatkozása révén ment végbe, a jelölt felfuttatását vállaló TikTok-influenszerek honoráriumára pedig egymillió eurót költött egy romániai felhasználó.
Az elnöki hivatal hivatalos weboldalán közzétett információk szerint a román legfőbb ügyészség saját hatáskörében indított vizsgálatot, miután felmerült a választási törvények megsértésének gyanúja. Míg hétfőn az alkotmánybíróság az addig rendelkezésre álló információk alapján érvényesnek nyilvánította az elnökválasztás első fordulóját, csütörtökön négy újabb óvást nyújtottak be az elnökválasztás eredményének megsemmisítése érdekében.
A Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Nemzeti Intézet (INST), valamint a Calea Europeana (Európai Út) című folyóirat szerkesztősége együttműködve, továbbá Cristian Terhes, aki az első fordulóban a 9. helyet szerezte meg államfőjelöltként (és akinek elutasított óvása nyomán 9,5 millió szavazatot újraszámoltak), azt kérte, hogy a szavazást ismételjék meg. Az ő indoklásuk szerint a legtöbb szavazatot elnyerő Calin Georgescu független államfőjelölt kampányának finanszírozása a CSAT megállapítása szerint ismeretlen külföldi forrásokból származik.
A közéletben korábban ismeretlen, ellenfelei által szélsőjobboldalinak tartott, "Moszkva emberének" nevezett, az egykori antiszemita, magyarellenes Vasgárdával szimpatizáló Calin Georgescu független államfőjelölt interjúiban és a választási bizottságnál leadott hivatalos bevallásában is azt állította, hogy egyetlen lejt sem költött választási kampányára.