Európa határainál tűntek fel a keleti nagyhatalom J-10-es vadászgépei, ami arra utalhat, hogy Peking egy jelentős katonai konfliktusra készül.

A The War Zone számolt be arról, hogy a kínai Népi Felszabadítási Hadsereg Légierejének (PLAAN) J-10-es harci repülőgépei bukkantak fel Egyiptomban.
Hamarosan sor kerül az "Eagles of Civilization 2025" légvédelmi gyakorlatra, ahol a házigazda ország célja, hogy tesztelje a kínai légierővel való együttműködést. Az időzítés különösen jelentős, hiszen az Egyesült Államok kormánya úgy tűnik, csökkentett figyelmet szentel Afrikának, amelynek egyik kiemelt pontja lehet Egyiptom. Peking évek óta dolgozik befolyásának növelésén a térségben, különösen a J-10-es vadászgépek értékesítésével, bár az üzlet körüli kommunikáció nem mentes a vitáktól. A gyakorlat során Kairó a MiG-29M/M2 többcélú vadászgépeivel vesz részt, amelyek fontos szerepet játszanak a helyi légierejében.
Az április 20-án kezdődő hadgyakorlatok egészen május közepéig elhúzódnak, és a keleti nagyhatalom nemcsak a már említett J-10 vadászgépet vonultatja fel, hanem a légierő más típusaiból is számos egységet. A gyakorlatok kettős célt szolgálnak a PLAAN (Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Haditengerészete) számára: egyrészt lehetőséget biztosítanak arra, hogy tapasztalatot gyűjtsenek az olyan komplex logisztikai műveletekben, amelyek során kulcsfontosságú eszközöket kell több ezer kilométer távolságra szállítani. Ezen túlmenően a gyakorlatok során...
lehetőségük lesz a szovjet fejlesztésű MiG-29-esek elleni manővereket gyakorolni, ami azért kifejezetten fontos, mert ez a típus adja máig az indiai légierő gerincét.
Külön érdekesség, hogy Kína éppen ott tudja majd erőteljesebben megvetni a lábát, ahol a szomszédban éppen az Egyesült Államok legfontosabb közel-keleti szövetségese vív véres háborút már több mint másfél éve, ráadásul a rendezésnél visszatérően merül fel Egyiptom is. Ez a helyzet ahhoz vezethet, hogy Peking közvetetten nagyobb beleszólást nyerhet az izraeli-Hamász konfliktus lezárása körül, de közben fokozza a nagyhatalmak közötti feszültséget is.
Washington 2024-ben körülbelül 1,5 milliárd dolláros katonai támogatást biztosított Kairónak, ami miatt az amerikai védelmi tárca aggodalommal figyeli a legújabb fejleményeket.
A legfrissebb események jól illeszkednek Peking tágabb regionális terveibe, hiszen Kína célja, hogy fokozza fegyverexportját a Közel-Keleten. Emellett egy másik figyelemre méltó tendencia is megfigyelhető: számos ország a kiszámíthatatlan amerikai politika helyett alternatív megoldásokat keres, és ebben a kínai nagyhatalom ígéretes partnerként léphet fel.