Elérkezett ez a nap is: Orbán Viktor körül egyre több uniós vezető tűnik fel, akik sorra látogatják meg a térséget, mintha csak versenyt futnának a találkozókkal.

"Tizenegy-tizenkét évvel ezelőtt a magyar kormányt Európában gúnyolták" - emlékezett vissza Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi budapesti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a türk államokkal való együttműködés hozzájárul Magyarország energiaellátásának stabilitásához. Ezzel nemcsak a biztonságos energiaforrások biztosítása válik lehetővé, hanem elkerülhetővé válik az is, hogy a brüsszeli döntések következtében a magyar családok rezsiköltségei drámai mértékben, akár megduplázódjanak.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Türk Államok Szervezetének budapesti csúcstalálkozója előtt kifejtette, hogy az elmúlt évek válságai világosan bebizonyították, hogy Magyarországon mára nincs biztonságos energiaellátás a türk államokkal folytatott együttműködés nélkül.
Ezek a megnyilatkozások megerősítik a kormány külpolitikai stratégiájának helytállóságát, amelynek középpontjában a türk államokkal való szorosabb együttműködés előmozdítása áll.
A nagy magyar energiavállalatok tulajdonrészt szereztek az azerbajdzsáni kőolaj- és földgázmezőkben, ezáltal minden évben több millió köbméternyi földgázzal és több százezer hordónyi kőolajjal jelennek meg a nemzetközi energiapiacokon, ami teljesen új dimenziót jelent" - húzta alá.
Kazahsztán területén a Mol kőolaj- és földgázmezőjén végzett fúrások eredményeként elindult a kitermelés folyamata. Ezzel párhuzamosan Üzbegisztán és Kirgizisztán egy új nukleáris energia program megvalósításába kezd, amely során magyar származású technológiai megoldásokat terveznek alkalmazni – tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy mindezek következtében a magyar-türk partnerség jelentős mértékben hozzájárul hazánk energiaellátásának biztonságához, felértékelve ezzel az együttműködés jelentőségét.
"Ma már nem túlzás azt állítani, hogy a türk államokkal való hatékony energia-együttműködés nélkül Magyarország energiaellátásának biztonsága nem garantálható" - hangsúlyozta. "Az együttműködés a türk országokkal különösen fontos, mivel Brüsszelből próbálják megszüntetni a hagyományos energiaszállítási csatornákat. Brüsszel célja, hogy Magyarország energiaellátása ne legyen megbízható."
- folytatta. "A türk államokkal való együttműködés viszont lehetőséget teremt számunkra, hogy fenntartsuk Magyarország energiaellátásának biztonságát. Ezzel együtt megvédhetjük a rezsicsökkentés eredményeit, és megakadályozhatjuk, hogy a magyar családok a korábbi energiaköltségeik kétszeresét kénytelenek legyenek Brüsszelnek fizetni" - tette hozzá.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy tizenegy-tizenkét évvel ezelőtt Európa színpadán gúny tárgyává vált a magyar kormány, amikor elkezdte építeni kapcsolatait a türk országokkal.