Az állam terveit felülírták ezek az állatok: milliókat takarítottak meg - Agrárszektor.


A Brdy tájvédelmi körzet közigazgatása éppen a szükséges engedélyek beszerzésére összpontosított egy 30 millió koronás vizes élőhely-revitalizációs projekt kapcsán, amikor a természet meglepetésszerűen közbelépett. Egy helyi hódkolónia szinte egyik pillanatról a másikra életre hívta a tervezett revitalizációt, és a hódok pontosan ott kezdték el gátjaik építését, ahol az előzetes tervek szerint szükség lett volna rájuk: egy régi katonai bázis által létrehozott elkerülő csatornán, amelyet korábban lecsapolás céljából alakítottak ki. Bohumil Fišer, a Brdy Tájvédelmi Körzet Igazgatóságának vezetője elismerően beszélt erről a váratlan, de üdvözlendő fejleményről:

A természet a saját ritmusában haladt előre, miközben a hódok szinte varázsütésre megteremtették a szükséges élőhelyi viszonyokat. Ezzel a hódok 30 millió koronát spóroltak meg az államkincstárnak, mindezt ráadásul anélkül, hogy bármilyen projektdokumentációval vagy költségek nélkül dolgoztak volna.

Jiri Vlček zoológus kiemelte a hódok rendkívüli hatékonyságát:

A hódok csodálatos képességekkel rendelkeznek, hiszen mindössze egy-két éjszaka leforgása alatt képesek impozáns gátakat felépíteni. Ezzel szemben az embereknek hosszadalmas bürokratikus folyamatokon kell keresztülmenniük: építési engedélyeket kell beszerezniük, a terveket jóvá kell hagyatniuk, és nem utolsósorban pénzügyi forrást is kell találniuk az építkezéshez.

A szakértők szerint a hódok által létrehozott vizes élőhely és pocsolyák ideális feltételeket biztosítanak majd a ritka állatoknak, békáknak és más, vizes élőhelyeken élő fajoknak. Jaroslav Obermajer, a Cseh Természet- és Tájvédelmi Hivatal (AOPK) közép-csehországi irodájának vezetője elismerően nyilatkozott:

A hódok igazi mesterei a természet építészetének. Olyannyira jól tudják kiválasztani a gátak építésének helyét, hogy sokszor még a legpontosabb tervek is eltörpülnek a természetes megérzésük mellett. Érzékeny érzékük van ahhoz, hogy hol alakítsák ki otthonaik védelmét, és ez a tehetségük sokszor felülmúlja a mi papíralapú tervezéseinket.

A területen legalább egy, körülbelül nyolctagú európai hódcsalád él, de a környéken, Nové Mitrovice és Hořehled térségében is találhatók hasonló kolóniák. Az AOPK szóvivője, Karolína Šůlová szerint a hódok tevékenysége általában pozitívan járul hozzá a vízvisszatartáshoz, bár időnként konfliktusokat okozhat. Példaként említette, hogy Lanškroun közelében a hódok véletlenül elárasztottak szántóföldeket és egy közeli vasútvonalat. Az eset rávilágított arra, hogy a természet olykor gyorsabban és hatékonyabban oldja meg a környezetvédelmi kihívásokat, mint a bürokratikus folyamatok. A hódok váratlan "segítsége" nemcsak pénzt takarított meg, de az új perspektívát is nyitott a természetvédelmi projektek megvalósításában.

Related posts