Ferenc pápa véleménye szerint a házassági semmisségi pereknek gyorsan és költségmentesen kell zajlaniuk.


A pápa által tíz évvel ezelőtt életbe léptetett reform célja, hogy egyszerűsítse és felgyorsítsa az egyházi eljárásokat, továbbá, hogy a püspöki struktúra hatékonyabb és szakszerűbb legyen. Különösen fontos a házasság érvényességének megállapítása, amelynek folyamatát zökkenőmentessé kell tenni az emberek számára – olvasható a Vatican News beszámolójában.

A Rota Romana bíróság munkája a lelkek üdvösségének szolgálatában áll, hiszen feladata az érvényes házasságok megítélése és az emberi kapcsolatok tisztázása, helyreállítása. Ferenc pápa pénteken délelőtt a Kelemen-teremben találkozott a vatikáni fellebviteli bíróság tagjaival, a bírósági évad kezdetének apropóján. E szervezet, amely a Római Kúria szerves része, jelentős felelősséggel bír a házasságok és a családi élet szempontjából.

Az eljárások felgyorsítása és egyszerűsítése elengedhetetlen, hogy a késlekedő ítéletek következtében a hívők szívét ne sújtsa hosszú ideig a kétség sötét árnyéka, miközben várnak állapotuk tisztázására.

"A pápa beszédében hangsúlyozta, hogy fontos, hogy a folyamatok egyediek legyenek. Továbbá, a Szentatya kiemelte, hogy a házassági semmisségi eljárásoknak ingyenesnek kellene lenniük. Sajnálattal tapasztalta, hogy a házassági semmisségi reform óta eltelt évtized ellenére még mindig vannak hívők, akik nincsenek tisztában a rövidített eljárás lehetőségével, amely megfelelő körülmények között a megyéspüspök előtt zajlik."

Sok hívő fájdalommal és reménységgel várja, hogy tisztázzák a személyes állapotukra vonatkozó igazságot, és hogy ennek következményeként teljes értékű szentségi életet élhetnek-e. Sokak számára, akik boldogtalan házasságban éltek, fontos lehetőség a házasság érvényességének vagy érvénytelenségének kimondása, ezért segíteni kell nekik, hogy minél gördülékenyebben járják végig ezt az utat.

Tíz évvel ezelőtt két motu proprio formájában rendelkezett Ferenc pápa a házassági semmisségi perek reformjáról (Mitex Iudex Dominus Iesus és Mitis et Misericors Iesus).

A pénteki audiencián emlékeztetett a reform szellemére és arra, hogy a semmisségi eljárásokkal kapcsolatos normák módosítását a 2014-es püspöki szinódus kérte azért, hogy a perek hozzáférhetőbbek és gördülékenyebbek legyenek. Az újítások a struktúrákat is érintették, azzal a céllal, hogy az igazságszolgáltatás a lehető legjobban megfeleljen azoknak, akik az egyházhoz fordulnak házassági helyzetük tisztázásáért.

A pápa hangsúlyozta, hogy a reform középpontjában a megyéspüspök áll, aki felelősséget vállal az egyházmegyében a jogi igazságszolgáltatásért. Ennek érdekében biztosítania kell a bíróságok közelségét és működésük felügyeletét. Emellett bíróként is funkcionál, akinek jogában áll döntéseket hozni a házasság semmisségével kapcsolatos ügyekben, így lehetővé téve a rövidített eljárás alkalmazását (processus brevior).

A Szentatya hangsúlyozta, hogy a bíróságok működését integrálni kell az egyházmegyei pasztorációba. A püspökök feladata, hogy gondoskodjanak arról, hogy a hívek tisztában legyenek azzal a lehetőséggel, amely segíthet nekik nehéz helyzetük megoldásában. Kiemelte, hogy sajnálatos, amikor azt tapasztalja, hogy sokan nincsenek tisztában ezzel a lehetőséggel. Továbbá, elengedhetetlen, hogy az eljárások költségmentesek legyenek, ezzel is kifejezve az egyház Krisztus ingyenes szeretetének üzenetét, aki mindannyiunk üdvözítője.

A püspök feladata, hogy az egyházmegyében olyan bíróságot alakítson ki, amely jól képzett papokból és világi szakértőkből áll. Ennek a testületnek a munkája során alapvető fontosságú, hogy igazságos és lelkiismeretes módon járjon el. A bíróság tagjainak tudományos, emberi és spirituális képzése elengedhetetlen, hiszen ez a hívek érdekeit szolgálja. A híveknek joguk van ahhoz, hogy ügyüket alaposan és figyelmesen kezeljék, még akkor is, ha esetleg kritikát kapnak, hiszen a cél mindig az igazságosság és a közösség megerősítése.

Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a reform megszüntette a kettős egybehangzó ítélet szükségességét, és arra ösztönözte a híveket, hogy a semmis házassági ügyekben minél előbb hozzanak döntéseket, mindig figyelembe véve a hívők érdekeit és lelki békéjüket. Ugyanakkor fontos, hogy a szabályokat bölcsen és igazságosan alkalmazzák, miközben a szeretet szellemiségét sem szabad szem elől téveszteni.

Zárásként a pápa kifejti, hogy a család a Szentháromságos Isten szeretetközösségének élő megnyilvánulása. Ennek fényében minden érintett tiszteletteljesen fordul a házastársi és családi kapcsolatok valóságához.

A házasság szentségében egyesült férj és feleség megkapták a felbonthatatlanság ajándékát, ami nem egy olyan cél, amit saját erejükből kell elérniük, még kevésbé jelenti szabadságuk korlátozását, hanem Isten ígérete, akinek hűsége lehetővé teszi az emberi hűséget.

Related posts