A népnyúzó szíriai elnök Ferrarikkal száguldozott, miközben a város utcáin a lakosság szenvedett.
Hoppá! Titokban egy párt alkot az RTL műsorvezetője és Tóth Andi?
Bassár el-Aszad elnök a családjával együtt Oroszországba menekült, az oroszok pedig humanitárius alapon menedékjogot biztosítottak neki. Mindeközben az anyaországban a felkelők elfoglalták a damaszkuszi elnöki palotát, ledöntötték az Aszad-szobrokat, az utcákon pedig úgy osztogatják a fegyvereket, mint a cukorkát.
Nincs ivóvíz és elegendő élelmiszer
Szíriában már tizenegy éve dúl a polgárháború, de az utóbbi hetekben a Hajat Tahrír as-Sám nevű iszlamista fegyveres csoport irányítása alatt szinte minden városban lázongások robbantak ki. Az elmúlt évtized során több mint félmillió ember vesztette életét, míg körülbelül hétmillióan kényszerültek elhagyni otthonaikat.
Miután az elnökbuktatás híre elérte a világ más országaiban élő szíriaiakat, a kivándorlók Angliában zászlókat lengetve énekeltek az utcákon, Németországban is rengetegen ünnepeltek, de Írországban is nagy volt az öröm. Igaz, sokan még nem tudják, hogy hazamenjenek-e, mert az elmondásuk szerint, "a gazdasági helyzet nem túl jó" most Szíriában, rengetegen élnek a létminimum alatt.
Miközben sokan a megélhetésért küzdenek, és a lakosság fele nap mint nap nélkülözéssel néz szembe, az ország gazdasága gyakorlatilag a túlélés határvonalán egyensúlyozik, Aszad luxusban élte mindennapjait. A damaszkuszi elnöki palota a lázadók célpontjává vált, és amikor beléptek, szinte hihetetlen látványban volt részük: a palota titkai kinyíltak előttük. Az internetet bejáró felvételeken látható, ahogy a felkelők a Louis Vuitton legújabb kollekcióját hurcolják ki, de nem álltak meg itt: elvitték a tányérokat, a tisztálkodási eszközöket, ruhákat – mindent, ami a kezükbe került. A harcosok még a garázsba is bejutottak, ahol egy igazi autógyűjtemény várta őket: Ferrarik, Lamborghinik, Bentleyk, Rolls-Royce-ok és Mercedesek sorakoztak, nem is beszélve a lakókocsikról. A rezidencia mellett a központi bank is áldozatul esett a fosztogatásnak, így a gazdasági válság közepette a hatalom és a gazdagság ellentmondásos képet festett a valóságról.
Nyilvános kivégzéseket tartanak
- Nem gondolom, hogy Európából megindulnának a szírek, vissza a hazájukba. Talán a környező országokból, de még ezzel a kijelentéssel is óvatos lennék, mert a meglátásom szerint, ezekből az országokból sem önként térnének haza, hanem inkább azért, mert kényszerítik majd őket - mondta lapunknak Csicsmann László, elismert Közel-Kelet szakértő. - Nincs hova menni, nincsenek lakóépületek, földterületek, a szükséges fejlesztésekre pedig nincs pénze, hiszen gyakorlatilag gazdasági válság van Szíriában.
A palota falai között az Aszadról készült képek a földre kerültek, ahol a lábak alatt összetörtek. Az utcákon lévő emlékek sem úszták meg: a szobrok ledöntése után a földön heverő, szétzúzott emlékek mellett nevetgélve készítettek maguknak fényképeket. A hírek szerint már nyilvános kivégzéseket is tartanak, és az X platformon terjed egy felvétel, amelyen egy férfit a nyakánál fogva felfüggesztenek egy darura, majd a magasba emelnek. Az ítéletet állítólag Bassár el-Aszad unokaöccse, Amr al-Aszad végrehajtásával hajtották végre.
Mi következik ezután?
Bár Aszadék már Oroszországban bujkálnak, a miniszterelnök, Mohammed Gázi al-Dzsaláli a hazájában maradt és bejelentette, kész támogatni a kormányzat fenntartását, valamint átadni a hatalmat egy, a nép által megválasztott vezetésnek. Hiába buktatták meg a diktátort, a jövő igencsak ködös. Szíria maga ugyanis nagyon megosztott: több felkelőcsoport is működik, s bár közös érdekük volt, hogy megszabaduljanak Aszadtól, abban nem állapodtak meg, hogy pontosan mit is kezdenek majd a hatalommal.
- A Hajat Tahrír as-Sámnak nagyon gyorsan sikerült átvennie a hatalmat, de ezt a szervezetet a világ nagy részén egy terrorista szervezetként tartják számon. Ugyan azt ígérik, hogy demokratikus folyamatokat indítanak el, de ez mégiscsak egy fegyveres szervezet és mellettük nagyon sokfajta felekelőcsoport van még Szíriában - folytatta Csicsmann. - Tehát kérdés, miképpen sikerül rendet teremteni és ez nem egy-két nap alatt dől el, ez hosszú hónapok eredménye lesz. A polgárháborús helyzet tehát még nagyon sokáig eltarthat és még arra is van esély, hogy ezek a felkelőcsoportok egymásnak esnek.
Törökországból érkezett a támogatás.
A jelenlegi bizonytalan helyzet nem csupán Szíria belpolitikáját érinti, hanem szélesebb körben is, beleértve a szomszédos országokat és Európát is. Törökország aktívan részt vett Aszad megbuktatásának elősegítésében, mivel számára fontos, hogy a körülbelül hárommillió szír menekült, aki jelenleg Törökország területén tartózkodik, visszatérhessen hazájába. Izrael örömmel konstatálja, hogy egy diktátor megbukott, de aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy egy esetleges iszlamista kormányzat további feszültségeket okozhat a régióban. Oroszország számára pedig most kérdésessé vált a Szíriában lévő két támaszpont jövője, ami érdekeik sérülését jelenti.
Csicsmann hangsúlyozta, hogy hazánk érdeke a stabilitás megőrzése. - Egy lehetséges polgárháború vagy fegyveres konfliktus újabb migrációs áradatot generálhat, ami sem Magyarország, sem pedig az Európai Unió számára kedvező kimenetelű lenne.