Fertőző száj- és körömfájás eseteit észlelték a szlovák határ közelében.

Fertőző száj- és körömfájás esetét azonosították egy Kisbajcson található szarvasmarhatelepen, amely a szlovák határ közelében helyezkedik el. A szlovák állami állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság sürgősen intézkedéseket hozott a betegség további terjedésének megakadályozására. A Komáromi járás három, míg a Dunaszerdahelyi járás öt települése került a megfigyelési zónába. Ezt Milan Dudáš, a Komáromi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatója közölte a TASR hírügynökséggel.
Dudáš tájékoztatása alapján a megfigyelési zónába a Komáromi járásban Csicsó (Čičov), Kolozsnéma (Klížska Nemá) és Füss (Trávnik) települések tartoznak. Ezzel párhuzamosan a Dunaszerdahelyi járásban Medve (Medveďov), Szap (Sap), Balony (Baloň), Csilizradvány (Čiližská Radvaň) és Kulcsod (Kľúčovec) is része ennek a zónának.
A járványügyi intézkedések pénteken léptek életbe, és elsősorban az állatok és az állati termékek szállításának tilalmára vonatkoznak.
Magyarországon több mint fél évszázad után tört ki újra a fertőző száj- és körömfájás. A vírust a szlovák határhoz közeli Kisbajcson, egy szarvasmarhatelepen azonosította a magyar Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Pásztor Szabolcs magyarországi főállatorvos azonnali intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági károkat okozó betegség terjedésének megakadályozására.
A gazdaságban 1400 szarvasmarha él, amikor március elején váratlanul megjelent a betegség. A pásztor azonnali intézkedéseket hozott: elrendelte a gazdaság lezárását, és megkezdte a szükséges vizsgálatok lebonyolítását.
A fertőző száj- és körömfájás egy rendkívül aggasztó vírusos betegség, amely különböző patás állatok, például szarvasmarhák, juhok, kecskék és sertések körében terjed. A vírus könnyedén átvihető érintkezés és cseppfertőzés révén, így gyorsan elérheti az egész állományt. Az emberek is aktív szereplői a vírus terjedésének, mivel mezőgazdasági gépeken, járművek gumiabroncsain, sőt akár a cipőjükön és ruháikon is magukkal vihetik a kórokozót. Bár az állatelhullás általában nem számottevő, a fertőzés komoly tüneteket válthat ki, mint például láz, étvágytalanság, fokozott nyálképződés és hólyagok megjelenése az érintett állatoknál.