Frászban a Politico: Két Európa-ellenes vezető, Trump és Putyin szövetségre lép - Mandiner A Politico aggodalmát fejezi ki: Trump és Putyin, a két vitatott politikai figura, úgy tűnik, egy új szövetséget formál, amely komoly kihívást jelenthet Európa szá


A brüsszeli lap elképesztő történelmi hasonlatot vett elő: Churchill nem adta meg magát az agresszor náci Németország zsarolásának, Trump Putyinénak igen.

Egészen meredek történelmi hasonlattal rukkolt elő az előző USA-adminisztrációhoz közeli Politico.

Winston Churchill szemléletmódja szerint Neville Chamberlain, a brit miniszterelnök, akinek 1938-ban Münchenben sikerült megállapodnia Hitlerrel Csehszlovákia feldarabolásáról, naiv elképzelésekkel közelítette meg a politikai helyzetet. Chamberlain abban bízott, hogy ezzel a lépéssel elkerülheti a közelgő európai háborút. Azonban a történelem másképp alakult: Hitler nem volt megfékezhető, és a nyugati hatalmak Csehszlovákia feláldozásával sem tudták megakadályozni a konfliktus kitörését.

- tette fel a kérdést a Politico cikkírója, aki szerint az amerikai elnök szintén egy ország beáldozásával akar megszelidíteni egy agresszort: olyan ukrajnai rendezést támogat, amely Oroszországnak kedvez.

Az uniós jelentések alapján a konferencia európai résztvevői váratlanul megdöbbentek Trump és csapata legutóbbi kijelentésein: Trump baráti tónusban nyilatkozott Vlagyimir Putyinról, miután telefonbeszélgetést folytattak, míg Peter Hegseth, az amerikai védelmi miniszter figyelmeztetett arra, hogy a "realitások" miatt Amerika már nem tudja garantálni Európa biztonságát.

Gabrielius Landsbergis, a korábbi litván külügyminiszter, a brüsszeli lapokban megjelent nyilatkozata szerint Washington 20 ezer amerikai katona visszahívását fontolgatja Európából.

A cikk szerint a konferencián több amerikai politikus is próbálta finomítani az amerikai álláspontot, különösen annak fényében, hogy az Egyesült Államok azért könnyen nem hátrálhat ki Európából, hiszen őt is köti a NATO 5. cikkelye, vagyis külső támadás esetén a kollektív védelem kötelezettsége.

Keir Giles, a brit Chatham House szakértője úgy véli, hogy aggasztó jelként értelmezhető az, hogy...

Sokan rámutattak arra, hogy JD Vance amerikai alelnök müncheni beszédében meglepő kijelentést tett: szerinte a Nyugat legfőbb ellenfele nem Oroszország, és még csak nem is Kína, hanem a belső migrációpárti ellenség. Érdekes módon a konferencia középpontjában álló ukrán helyzetet teljesen figyelmen kívül hagyta.

A Politico által megkérdezett, névvel nem vállaló nyugati diplomaták véleménye szerint...

A cél az, hogy végre valóban anyagi forrásokat fordítsunk a védelem megerősítésére, a hadsereg modernizálására, és hogy részesedést vállaljanak a transzatlanti kötelezettségek terheiből.

Az amerikai kormányzati körökben több európai diplomata megnyilatkozása hallatán egyfajta aggodalom merült fel. A Politico szerzője szerint sokan azon tűnődnek, hogy vajon a Trump által vezetett Egyesült Államok még mindig Európa szövetségese-e. Az egyik diplomata szavaival élve: "Olyan szövetség bontakozik ki a szemünk előtt, amelyben egy Oroszországot képviselő elnök és egy amerikai elnök egyaránt Európa megsemmisítésén munkálkodik."

Related posts