Bár az ingatlanpiac folyamatosan emelkedik, a magyarok tömegesen keresnek lakáshiteleket.

A magyar lakáshitel-piac dinamikus fejlődést mutat: az idei év első negyedében a lakáscélú és szabad felhasználású lakossági jelzáloghitelek kihelyezett összege 40%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A bankok továbbra is vonzó ajánlatokkal várják az érdeklődőket, azonban a szakértők figyelmeztetnek, hogy az emelkedő ingatlanárak akár lassíthatják is a hitelek kihelyezésének ütemét. Az ország népszerűbb területein az ingatlanpiac éves szinten körülbelül 15%-os áremelkedést mutatott.
Sándorfi Balázs beszámolt arról, hogy a márciusban kötött új jelzáloghitel-szerződések összértéke 136 milliárd forintra rúgott. A Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) elnökeként hangsúlyozta, hogy az első negyedév során a magyar állampolgárok összesen közel 395 milliárd forint értékben igényeltek jelzáloghitelt.
A szakember rámutatott, hogy bár a magyarországi hitelpiac még mindig elmarad az európai és régiós kihelyezésekhez képest, a hazai számok a tavaly nyári csúcsot követő visszaesés után ősz óta ismét emelkedő trendet mutatnak. Hozzátette, hogy a márciusi adatot legutóbb csak 2024 júliusában szárnyalta túl az új hitelszerződések volumene.
A jelzáloghitelek iránti érdeklődés folyamatosan nő, ami részben a bankok élénk hitelezési hajlandóságának köszönhető. Jelenleg a hitelkamatok a 10 éves állampapírok szintje alatt mozognak, így még egy átlagos jövedelemmel rendelkező ügyfelek számára is kedvező lakáshitel-opciók választhatók, amelyek alacsonyabb kamatozásúak, mint az állampapírok - emelte ki a szakértő.
Folyamatosan emelkedő árak, folyamatosan bonyolódó kihívások.
Sándorfi Balázs figyelmeztetett, hogy "a piacon elérhető konstrukciók közötti megfelelő választás, valamint a növekvő ingatlanárak egyre nagyobb nyomás alá helyezik a fogyasztókat".
A szövetség nyújtotta információk alapján arra a következtetésre jutottak a szakértők, hogy ha a jelenlegi tendencia továbbra is fennmarad, akkor a lakáshitel-kihelyezés üteme megakadhat. Ez pedig a hitelpiac növekedő pályájának végéhez vezethet.
A CSOK Plusz részesedés fokozatos csökkenése figyelhető meg.
A szövetség legfrissebb adatai szerint a lakáscélú jelzáloghitelek terén továbbra is tapasztalható a CSOK Plusz arányának fokozatos csökkenése. Ennek hátterében valószínűleg az áll, hogy a konstrukció 2024 eleji bevezetésekor sok olyan pár, akik a közeljövőben gyermekvállaláson gondolkodtak, előre hozta a hitelfelvételt.
A szakértők véleménye szerint a 2023-as piaci visszaesés következtében a CSOK Plusz program lehetősége nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy sokan gyorsabban újra ingatlanvásárlásra adják a fejüket. Ennek eredményeként a hitelfelvételek között kezdetben jelentős arányt képviselt ez a konstrukció. Azonban a kezdeti dinamikus növekedést követően tapasztalt visszaesés a piacon egy természetes jelenségnek számít.
Azt is hangsúlyozták, hogy a hitelfolyósítások során kihelyezett összegek növekvő tendenciája mögött az áremelkedés miatt csökkenő ingatlanpiaci tranzakciószám állhat. Ez a jelenség pedig potenciálisan befolyásolhatja a hitelpiac dinamikáját a közeljövőben.