Horgászol? Fontos tudnod, hogy mostantól bizonyos halfajok kifogása és megtartása tilos!


Április 15-én, kedden éjfélkor életbe lépett az új halfogási tilalom, amely az egész ország horgászait érinti – számol be róla a pecaverzum.hu. A szabályozás hat őshonos halfajt érint, és a tilalmi időszak alatt szigorúan tilos bármelyiküket megtartani, mérettől függetlenül. A védett fajok között szerepel a garda, a domolykó, a jászkeszeg, a szilvaorrú keszeg, a paduc és a márna.

Új rendelkezés lépett életbe a Duna mentén: a dévérkeszeg, ez a szívós halfaj, mostantól külön védelmet kap!

A fenti korlátozások mellett a Duna vízterületén egy hetedik halfajra is kiterjed a tilalom. Az újonnan bevezetett szabály értelmében a dévérkeszeget 40 centiméteres testhossz felett nem lehet megtartani. Ez az intézkedés idén először lépett érvénybe, és a célja, hogy elősegítse a természetes halállomány regenerálódását, valamint fenntarthatóbbá tegye a horgászatot.

A tilalmi időszak pontos határideje

A horgászati tilalom elvileg május 31-én, szombaton 24 órakor érne véget, ám a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet - amely a halgazdálkodás és a halvédelem szabályait rögzíti - külön rendelkezést tartalmaz az ilyen esetekre. Ha a tilalom kezdőnapja hétvégére vagy pihenőnapra esik, akkor a korlátozás az azt követő első munkanapon lép hatályba. Ezzel szemben, ha a zárónap esne hétvégére, a tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon ér véget. A szabály szerint a fajlagos tilalmi idők mindig 0 órától kezdődnek, és az utolsó nap 24 óráig tartanak.

Fontos, hogy odafigyeljünk a helyi előírásokra is.

Kiemelendő, hogy noha ezek a szabályozások országos szinten érvényesek, az egyes vízhasznosítók különböző rendelkezéseket is bevezethetnek. Éppen ezért minden horgász számára ajánlott, hogy előzetesen tájékozódjon az adott vízterület specifikus szabályairól, így elkerülheti a lehetséges szabálysértéseket.

Cikkünk az ajánló alatt folytatódik: Mit takar a tápelemfelvételi dinamikához igazított tápanyag-kijuttatás napraforgó esetében? - Heti Körkérdés Extra Hirdetés

Fedezd fel Dr. Békési Pál lenyűgöző életútját és kiemelkedő szakmai teljesítményét! E különleges hirdetés keretein belül betekintést nyerhetsz abba, hogyan formálta meg a tudományos közéletet, és milyen hatással volt a szakmájára. Dr. Békési Pál nem csupán egy neves szakember, hanem inspiráló példa is, aki elkötelezettségével és innovatív gondolkodásával sokakat motivál. Ne hagyd ki ezt az egyedülálló lehetőséget, hogy többet megtudj róla és munkásságáról!

Fedezd fel a növénytermesztés új dimenzióját! Fokozd a terméshozamot és könnyítsd meg a munkádat egyedülálló megoldásainkkal! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy a legjobbat hozd ki kertedből! Hirdetés!

Hogyan lehet meghatározni egy zóna termőképességét? +VIDEÓ Hirdetés

Ne tedd késlekedés tárgyává! Ezt a teendőt minden gazdának célszerű időben elintéznie. Hirdetés.

Készülj fel az új szóják elindulására! - Heti Körkérdés Hirdetés

Mik azok a kulcsfontosságú tényezők, amelyeket figyelembe kell venni a hatékony korai gyomirtás során napraforgó ültetvényekben? - Heti Körkérdés Hirdetés

Képzeld el a következő jelenetet: egy család, akik a mezőn dolgoznak, és a kukorica aratására készülnek. Az időjárás viszont nem mindig kedvez nekik, ezért rugalmas megoldásokat kell találniuk a kihívásokra. Ezért a család innovatív módszerekkel és kreatív stratégiákkal készül fel a váratlan esőzésekre vagy a száraz időszakokra. Az ő történetük nemcsak a mezőgazdaságról szól, hanem a kitartásról és az alkalmazkodásról is. Fedezd fel, hogyan tudják a legjobbat kihozni a természet adta lehetőségekből, és hogyan formálják a jövőjüket a kukorica termesztésében!

Más halfajokra is tilalom vonatkozik.

A frissen életbe lépett határozat csupán egy a sok közül, amely jelenleg is érvényben van. Március 3-ától négy további halfaj került védelem alá: a süllő, a balin, a sügér és a kősüllő. Ezeknél a fajtáknál is érvényes tilalmi időszakot vezettek be. A süllőt, balint és sügért április 30-ig tilos kifogni és megtartani, míg a kősüllő esetében ez a tilalom június 30-ig tart.

Indexkép: Pixabay képzőművészeti alkotás

Related posts