Hosszú Katinka is kifejtette véleményét a Széchy-ügy kapcsán, hangsúlyozva, hogy nem szabad megengednünk, hogy a pozíciók megőrzésére irányuló félelem elfedje a múltban elkövetett hibákat.

Egyre fokozódó botrány kavarog a május elején megjelent könyv körül, amely Széchy Tamás, a legendás úszóedző életművét hivatott bemutatni. Az "Élet - Mű - Örökség" című kötetet Sós Csaba, a jelenlegi szövetségi kapitány, Hargitay András, olimpiai bronzérmes úszó és egykori kapitány, valamint Tóth Ákos úszószakember jegyzi. A könyv célja az volt, hogy tiszteletteljesen emlékezzen meg Széchy Tamásról, akinek tanítványai összesen 69 érmet nyertek a világversenyeken.
Batházi Tamás, a korábbi olimpikon úszó, a közelmúltban megjelent kötet kapcsán kifejezte felháborodását a közösségi médiában. Véleménye szerint elfogadhatatlan, hogy 2025-ben emléket állítsanak egy olyan személynek, mint Széchy Tamás. Posztjában arra hívta fel a figyelmet, hogy a híres úszó sikerei mögött egy "pedofil ragadozó" állt, aki számos fiatal fiút szexuálisan zaklatott, ráadásul rendszeresen fizikailag is bántalmazta őket. Batházi szavai nyomán a sajtó több áldozat vallomását is közzétette, ezzel tovább árnyalva a történetet és felhívva a figyelmet a sportág sötét oldalára.
Széchy Tamás 21 éve halt meg, és a könyv szerzői szerint művük az úszósport egyik legnagyobb alakja előtt kíván tisztelegni. A megjelenése óta azonban egyre többen kérdőjelezik meg, hogy valóban helyes-e így emlékezni rá.
Hosszú Katinka is kifejtette véleményét a témában. Az olimpiai bajnok úszó legújabb Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta: "a pedofíliának semmilyen formában, semmilyen szinten nincs helye a sport világában - legyen szó edzői szerepről, vezetői pozíciókról vagy háttérmunkáról." Az egykori sportoló arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyermekek védelme alapvető érték, amely nem lehet alku tárgya, és minden sportág közösségének ezt kell szem előtt tartania.
A sportoló megosztotta, hogy alaposan áttekintette az áldozatok beszámolóit, és pszichológiai szakember segítségét is igénybe vette a téma mélyebb megértéséhez. Kifejezte együttérzését az érintettek iránt, és kiemelte: az igazság feltárása kulcsfontosságú lépés a gyógyulás útján.
Hosszú véleménye szerint a trauma elfojtása hosszú időn keresztül a túlélés egyik fő stratégiája volt, azonban ez mára egy önfenntartó rendszert alakított ki. Különösen megdöbbentő számára, hogy léteznek olyan egykori áldozatok, akik ma döntéshozói szerepkörben tevékenykednek, és mégis azon minták mellett foglalnak állást, amelyek korábban őket is megbántották.
Hosszú Katinka nem említett konkrét neveket, de egyértelműen utalt arra, hogy a sportág irányító köreiben olyanok is találhatók, akik a múlt sötét fejezeteihez kötődnek. Azt hangsúlyozta, hogy "nem az egyéni múltjuk a lényeg, hanem az, hogy vezetőként milyen példát állítanak ma a közösség elé."
Az olimpikon határozottan kijelentette: "Amíg egy korábban köztudottan bántalmazó múlttal rendelkező edzőt dicséret övez, addig nem beszélhetünk valódi feldolgozásról." Hozzátette: ha a visszaélést nem nevezzük nevén, az nemcsak az igazság hiányát jelenti - hanem veszélyt is hordoz a következő generációkra nézve.