A Honvédség huszárokat toboroz, és a bajusz viselése elengedhetetlen követelmény!
A huszárok toborzására kiírt hirdetésben egy érdekes követelményt emeltek ki: a jelentkezőknek vállalniuk kell az ápolt bajusz növesztését. / Fotó: Magyar Honvédség Facebook-oldala
Van lovász szakképzettséged? Dolgoztál már lovardában? Van tapasztalatod a lovakkal való foglalkozásban? Gyorsan átlátod a helyzeteket, és jól tudsz csapatban dolgozni? Ha mind a négy kérdésre igennel válaszolsz, akkor érdemes ellátogatnod a Nádasdy huszárok budapesti, Albertirsai úti huszárlaktanyájába, ahol éppen új tagokat keresnek a csapatukba. A jelentkezéskor még sima arcbőrrel érkezhetsz, de az álláshirdetésben kiemelt feltétel az ápolt bajusz növesztése, amellyel finoman utalnak arra, hogy a jelentkezők között férfiakat keresnek a lovas katonák sorába.
A huszárság kihívásai valóban nem voltak csekélyek. Tóth Ferenc történész, aki maga is elkötelezett hagyományőrző lovas, így fogalmazott: "A hadviselés korában, amikor a villámgyors könnyűlovasság kulcsszerepet játszott, a huszárok alakulatától a legnagyobb félelemmel tekintettek a csatatéren." A huszárok öltözéke nem tartalmazott nehéz vas vértet, ezzel is biztosítva, hogy a lehető legkönnyebbek és leggyorsabbak legyenek. A mentéjük különleges gombolása volt hivatott megvédeni őket az ellenség kardcsapásaitól, míg a gondosan megformált csákó a fejüket célozó támadások ellen nyújtott védelmet. Ezen kívül csupán az őrangyalaikra, ügyességükre és tapasztalatukra támaszkodhattak a harcmezőn.
A huszár nem egyedül harcol, hanem mindig társakkal együtt, csapatban cselekszik. Manőverezései során nem csupán a hátvédet is figyelembe veszi, hanem a mozgékonyság és a meglepetés erejét is kihasználja. Az alapvető taktikája a villámgyors felbukkanás, amelyhez bátorság és a kardforgatás mestersége is társul. A 19. századtól kezdve a fegyverzetéhez pisztoly és rövid csövű kispuska is tartozott, de a kard mindig is a huszár elengedhetetlen kiterjesztése maradt.
- A motorizáció, majd a deszant alakulatok megjelenésével hadászati szempontból a huszárság szerepe eltűnt - folytatta Tóth Ferenc. - Ám mint a hősiesség jelképe, nem is szólva az egyszerre mozgó díszegyenruhás alakulat látványáról, ma is helyet ad a huszárságnak a hadseregben. Jó látni, hogy vannak még huszárjaink. Olyan ez, mint az angol haditengerészet vitorlásai, háborúba ők már nem mennek, de a kadétok a mai napig ezeken tanulják meg a fegyelmet, a tenger erejét.