Idén ismét sor kerül az erdei fülesbagoly telelőhelyeinek felmérésére! Legyen része ennek a különleges kezdeményezésnek, és csatlakozzon Ön is a madarak védelméért folytatott munkához!


Idén január 24. és 27. között (péntek-hétfő) a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ismét megrendezi az erdei fülesbagoly telelőhelyének felmérését. A programhoz természetvédelmi szakemberek és lelkes önkéntesek mellett bárki csatlakozhat, így várják az egyéni megfigyelőket, családokat, baráti társaságokat, valamint óvodák, általános és középiskolák jelentkezését is. Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget, hogy részese lehess a természetvédelmi munkának és hozzájárulj a fülesbagolyok védelméhez!

Az utóbbi években egyre többen végzik a baglyok számlálását, így meglehetősen pontosabb kép alakul e még viszonylag gyakori bagolyfaj telelő állományának változásáról.

Hogyan végezzük el a felmérést?

Kiemelkedően fontos, hogy a madarak nyugalmának megőrzésére figyelmet fordítsunk a számlálás során! Törekedjünk arra, hogy a lehető legtávolabb maradjunk a nappalozó fáktól, és igyekezzünk elkerülni, hogy közvetlenül a fejük felett mozogjunk. Ha azt észleljük, hogy a madarak feszülten figyelnek, tollazatuk borzolt, és a tollfüleik megemelkedtek, akkor célszerű hátrébb vonulni. Ezzel csökkenthetjük annak esélyét, hogy a baglyok megijedjenek és elrepüljenek. Amennyiben mégis megtörténik, fontos, hogy távozzunk a helyszínről, hogy a madarak néhány kör után nyugodtan visszatérhessenek. A számlálás hatékonyságának növelése érdekében használjunk távcsövet.

Az országos szintű, egyidőben zajló számlálásra 2025. január 24. és 27. között kerül sor, péntektől egészen a következő hétfőig, így biztosítva a folyamat zökkenőmentességét.

Itt találhatóak az adatok jelentésével kapcsolatos információk.

**A nappalozó baglyok titkos világa** A baglyok, ezek a titokzatos éjjeli ragadozók, napközben általában a rejtett zugokban pihennek, ahol senki sem zavarja őket. Azonban, ha figyelmesen nézünk körül, felfedezhetjük a nappalozó baglyok különleges életét. Ezek a madarak a nappali órákban is aktívak, és egyedi viselkedésükkel nemcsak a természetrajongók, hanem a fotósok figyelmét is felkeltik. A nappalozó baglyok gyakran a fák ágain, épületek tetőin vagy akár parkokban is megjelennek. Ezek a helyek biztosítják számukra a szükséges biztonságot és rejtőzködési lehetőséget. Képzeljük el, ahogy egy gyönyörű, átszűrődő fényben ülnek, tollazatuk csillog a napfényben, miközben a körülöttük lévő világot figyelik. Ezek a baglyok nem csupán a külsejükkel tűnnek ki. Viselkedésük is különleges: napközben gyakran látni őket, ahogy fészkeik közelében hűsölnek, néha szárnyukat terjesztve, hogy a nap melege beférkőzhessen a tolluk közé. A nappalozó baglyok társas lények, így gyakran együtt pihennek, megosztva egymással a napfény adta örömöket. Az ilyen baglyok megfigyelése különleges élményt nyújt. A természet csodáit megismerni, és felfedezni a baglyok rejtett világát, valódi kaland. Mivel a baglyok éjszakai életmódjukról híresek, a nappali aktivitásuk egy új perspektívát ad számunkra: lehetőséget arra, hogy közelebbről megismerjük őket, és elmerüljünk a természet e különleges szegletében. Ezért, ha legközelebb a természetben jársz, ne felejtsd el felkapni a távcsöved, és keresni a nappalozó baglyokat. Képzelj el egy pillanatot, amikor a napfényben ülve, a természet csodáit figyelve, találkozol e titokzatos lényekkel.

Magyarországon a költő bagolyfajok izgalmas világát a tíz különböző faj képviseli, közülük az erdei fülesbagoly a legismertebb. E különleges madarak, néha a réti fülesbagollyal karöltve, telelési időszakban csapatokban gyűlnek össze településeink belterületein. Ezeken a telelőhelyeken gyakran megfigyelhetünk néhány példányt, de akár több tucatnyi is összegyűlhet, ami lenyűgöző látványt nyújt a természetkedvelők számára.

A csapatokba verődés feltételezett oka, hogy a települések környékén fellelhető szántók és gyepek kellő kisrágcsáló-állománnyal rendelkeznek, amelyek még a téli időszakban is hozzáférhető táplálékbázist biztosítanak a baglyoknak. Amennyiben mindezt közvetlenül a táplálkozóterületek leginkább lombhullató fáinak csupasz ágain tennék, akkor a gyülekező bagoly egyedek könnyen vonzerőt jelentenének a számukra potenciálisan veszélyes ragadozó madarak (parlagi sas, héja, kerecsensólyom stb.) számára. A települések belterületein történő nappalozásokkal az említett ragadozó-nyomás kiküszöbölhető.

A baglyok, mint ökológiai "rágcsálóirtók"

A baglyok táplálkozásának legfontosabb elemei közé a rágcsálók tartoznak, ami miatt rendkívül értékes szereplői a mezőgazdasági ökoszisztémának. Ezek az éjjeli ragadozók nemcsak a mezőgazdaságot segítik, hanem kertjeinkben is jelentős szerepet játszanak a rágcsálópopulációk szabályozásában. Bátran állíthatjuk, hogy az ökológiai rágcsálóirtás mesterei, hiszen költési időszakban, sőt azon kívül is, akár több tucat egeret és mezei pockot is elejtenek egyetlen éjszaka leforgása alatt.

A baglyok téli zsákmányolásának hatékonyságát növelhetjük az úgynevezett "egérvárak" kialakításával és a rágcsálómérgek mellőzésével.

Az erdei fülesbaglyok, akárcsak a baglyok többsége, nem fészket építenek, hanem inkább más madarak, például dolmányos és vetési varjú, illetve szarka elhagyott fészkeit veszik birtokba. Ezek a különleges madarak gyakran a városok közelében is fészkelnek, így a költési szokásaikhoz alkalmazkodva a mesterséges költőládák kihelyezése jelentős mértékben hozzájárulhat a megtelepedésük elősegítéséhez.

Az erdei fülesbagoly egy védett madárfaj, amelynek természetvédelmi értéke 50 000 forint. Ez a különleges szárnyas a hazai erdők titokzatos lakója, aki nemcsak a biodiverzitás szempontjából fontos, hanem kulturális jelentőséggel is bír.

Related posts