Rémisztő felfedezés látott napvilágot az illatgyertya világában.

A gyertyák használata negatívan befolyásolja a beltéri levegő minőségét, és bizonyos esetekben akár károsabb is lehet a tüdőre, mint a passzív dohányzás. Az égés során különböző vegyi anyagok és mikrorészecskék keletkeznek, amelyek között mérgező gázok, például szén-monoxid, kén-dioxid és nitrogén-oxidok is találhatóak. Az illatos gyertyák és füstölőpálcikák szintén hozzájárulhatnak az illékony szerves vegyületek kibocsátásához. Ezen anyagok belélegzése köhögést, tüsszögést és szemirritációt válthat ki, valamint súlyosbíthatja az asztma tüneteit. Hosszú távon pedig növelheti a szívbetegségek, a tüdőrák és a krónikus hörghurut kockázatát – figyelmeztet a DailyMail. Az illatgyertyák használata akár 15-szörösére is megemelheti a belélegzett finom részecskék mennyiségét, amelyek tüdőkárosodást okozhatnak, a WHO által megadott határértékhez képest. Egy kutatás során 14 ír lakás levegőminőségét mérték, mind a ház energiahatékonyságát javító intézkedések előtt, mind után, 24 órás időintervallumban.
A kutatók öt szennyező anyag megléte mellett a hőmérsékletet és a páratartalmat figyelték. A padlótól, a szennyezőforrásoktól és a szellőzéstől egy méterre szennyezésmérő eszközöket helyeztek el. A lakókat arra kérték, dokumentálják tipikus tevékenységeiket, fűtési és szellőztetési módszereiket. Az eredmények szerint a gyertyák égetése, a dohányzás és a fali szellőzők elzárása rontja a beltéri levegő minőségét, és növeli a 2,5 mikrométernél kisebb részecskék (levegőben szálló finompor, PM 2,5) és a szén-dioxid szintjét. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a PM 2,5 részecskéket rákkeltő anyagként tartja nyilván, mivel tüdőrák kialakulásához vezet.
Az azonos tömegű cigaretták és füstölőrúdak égetésekor a füstölők négyszer akkora részecskemennyiséget bocsátanak ki, mint a cigaretták. Ezért, ha illatgyertyákat használunk kisebb alapterületű fürdőszobákban vagy hálószobákban, a lakók magasabb szennyezőanyag-koncentrációnak vannak kitéve. A kutatások szerint a gyenge szellőzésű helyiségekben a formaldehid koncentrációja is emelkedik, amely irritálhatja a felső légutakat. Az illatos gyertyák különösen aggasztóak, mivel több finom részecskét termelhetnek, mint a sima, illatmentes változataik. Továbbá, érdemes megjegyezni, hogy az összetevők csupán 10 százalékát tüntetik fel a csomagoláson, ami szintén kérdéseket vet fel a termékek biztonságosságával kapcsolatban.