Indulhat a vásárlási láz: ezeken a bútorboltokban és barkácsáruházakban mostantól először SZÉP Kártyával rendezheted a számlát! | szmo.hu

Az első üzletek már kínálják a lehetőséget, hogy bútort, szőnyeget, lámpát és különféle lakberendezési, lakásfelújítási termékeket vásároljunk SZÉP Kártyával. A barkácsboltok közül a kisebb üzletek mellett az OBI is elérhető, ahol így lehet rendezni a vásárlásokat. Emellett az RS Bútor és a Diego üzletei is felkerültek a listára. Fontos, hogy az ügyfelek saját maguk figyeljenek arra, hogy csak a megfelelő célokra és mértékben költsenek, hogy megfeleljenek a vonatkozó szabályoknak – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából. Ezen kívül az Aktív MagyarOK zseb is elérhetővé vált a kártyákon, amely lehetővé teszi a munkaadók számára, hogy extra pénzt utaljanak a dolgozóiknak.
Az OTP és az MBH Bank már a tavalyi karácsonyi időszak előtt megkezdte az új szerződéskötési lehetőség bevezetését a kapcsolódó kereskedők számára. Ezzel párhuzamosan a K&H Bankhoz is folyamatosan érkeznek az új szerződések 2024. január 1-jétől kezdődően.
A SZÉP Kártya elfogadóhelyeinek listája folyamatosan bővül, és már számos ismert barkács- és bútoráruház is csatlakozott a programhoz. A nagyobb láncok közül például az OBI, a Diego és az RS Bútor üzleteiben mostantól lehetőség van a SZÉP Kártyás vásárlásra – számolt be róla a Bank360.hu. Aki a SZÉP Kártya kibocsátó bankok weboldalait böngészi, az számos kisebb kereskedőre is rátalálhat, hiszen vidéken és a fővárosban egyaránt kínálnak lehetőséget a kártyás tranzakciókra. Január első hetére az OTP-vel már közel 50 kereskedő állapodott meg a kártyaelfogadásról, lehetővé téve ezzel a különféle termékek vásárlását.
A jogszabály értelmében 2025-től az alábbi kereskedelmi tevékenységeket végző üzletek jogosultak SZÉP Kártyát elfogadni e célból:
Termékpalettánk széles spektrumot ölel fel, beleértve a vasárut, építőanyagokat, festékeket és üvegeket. Kiskereskedelmi tevékenységünket a TEÁOR'25 47.52. szabályozás szerint végezzük, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy szaunák, úszómedencék és masszázsmedencék értékesítése nem tartozik a kínálatunkba.
* Bútorok, világítótestek, konyhai edények, evőeszközök és más háztartási termékek kiskereskedelme (TEÁOR'25 47.55 keretein belül a bútorok és világítástechnikai berendezések értékesítése)
Iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem, amely magában foglalja a különféle termékek széles választékát, kivéve a ruházati áru, kozmetikai termékek, ékszerek, játékok és sporteszközök. (TEÁOR'25 47.12.)
Természetesen! Íme egy egyedibb változat: * A szőnyegek, valamint a fal- és padlóburkolatok kiskereskedelme (TEÁOR'25 47.53) a belső terek esztétikai és funkcionális megoldásainak széles választékát kínálja, lehetővé téve a vásárlók számára, hogy otthonaikhoz tökéletesen illeszkedő burkoló anyagokat válasszanak.
Ezekben a boltokban azonban csak akkor lehet használni a SZÉP Kártyát ilyen áruk vásárlására, ha szerződést kötöttek az elfogadásra a kártyakibocsátókkal, ezért érdemes előzetesen tájékozódni arról, hol tudunk így is fizetni - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. Ezt a boltok mellett a kártyakibocsátók oldalainak elfogadóhely-keresőiben tehetjük meg, és ezeken a portálokon az aktuális egyenlegünket is le tudjuk kérdezni.
A vásárlók és a kereskedők felelőssége a szabályos felhasználás
A Bank360.hu nyomán úgy tűnik, hogy a vonzó vásárlási lehetőségek kereteinek betartása nem kis kihívás elé állítja a kártyabirtokosokat. Jelenleg nem világos, hogy a kereskedők és a kártyakibocsátók milyen technikai megoldásokat alkalmaznak majd annak érdekében, hogy az ügyfelek ténylegesen csak a jogszabályban meghatározott termékeket vásárolhassák, és hogy ne lépjék túl egyenlegük felét.
"Az OTP Bank közleménye szerint a munkavállalóknak maguknak kell betartaniuk a költségvetési szabályokat; nem tervezik technikai korlátozások vagy ellenőrzések bevezetését a költések nyomon követésére. Hogy támogassuk kártyabirtokosainkat, néhány héten belül elérhetővé teszünk egy új funkciót az ügyfélportálunkon. Itt regisztrált ügyfeleink folyamatosan nyomon követhetik, hogy mennyi pénzt költhetnek el lakásfelújításra."
* "Az otthonfelújítási keret igénybevételénél bevezetésre került a PIN kód (4444) alkalmazása; ezzel a kód segítségével lehet jóváhagyni a tranzakciókat, ami egyben csökkenti az elérhető egyenleget. Azokban az üzletekben, ahol olyan termékek is kaphatók, amelyek nem felelnek meg a felhasználási célnak, az ügyfél és a kereskedő közötti felelősség a szabályszerű felhasználás biztosítása" - tájékoztatta az MBH Bank. Az ügyfelek a bank mobilalkalmazásán keresztül, vagy az ügyfélszolgálaton érdeklődhetnek arról, hogy mennyi maradt még a lakásfelújítási keretükből.
A K&H bank a törvények betartásának felelősségét a felhasználókra és kereskedőkre hárítja. "Az első időszakban az ügyfeleknek szükségük van arra, hogy saját maguk kövessék nyomon a költési arányukat. Úgy gondoljuk, hogy a nagyobb kereskedők olyan automatizált rendszereket fognak bevezetni, amelyek a SZÉP Kártyával vásárolható termékeket figyelik a kasszarendszereikben, ami lassíthatja a széleskörű használat elterjedését" - nyilatkozták a bank szakértői. A K&H-nál az ügyfeleknek kell figyelniük a lakáscélú SZÉP Kártya felhasználásaikat, és a bank hivatalos weboldalán tudják ellenőrizni, hogy mely kereskedőknél és mikor költöttek el bizonyos összegeket.
A kártyakibocsátó bankok nem tervezik figyelemmel kísérni, hogy az ügyfelek milyen célokra és mennyit költenek a SZÉP Kártyával lakásfelújításra. Ezzel szemben az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében kötelező a felhasználás ellenőrzése, azonban itt más szabályok vonatkoznak. 2025-től a nyugdíjpénztári megtakarításokat bárki lakáscélra is felhasználhatja, beleértve a meghatározott lakásfelújításokat is. Fontos, hogy a felhasználás jogosságát igazoló számlát be kell nyújtani a nyugdíjpénztárnak, és csak ezt követően, az ellenőrzés után utalhatják a szükséges összeget.
Új lehetőségek nyíltak meg a SZÉP Kártyán, hiszen mostantól egy vadonatúj zseb is gazdagítja a kártya funkcióit!
Idén újabb izgalmas fejlesztéssel bővül a SZÉP Kártya kínálata: bemutatkozik az Aktív MagyarOK alszámla. Ez a zseb a korábbi szabadidős zsebre épít, ám felhasználási területe szűkebb, mivel kizárólag sportolással kapcsolatos szolgáltatások vásárlására van lehetőség. Az éves keret 120 ezer forint, amely a munkáltatók által biztosított, eddig elérhető 450 ezer forintos adókedvezményes keret felett vehető igénybe. Fontos kiemelni, hogy a külön zsebből csak a jogszabályban meghatározott sportolási célokra lehet költeni az elfogadóhelyeken.
Egyelőre persze kevés munkavállaló lehet, aki már kapja az extra pénzt, a bankok viszont már dolgoznak az új zseb élesítésén. Az OTP egyelőre a korábbi szabadidős zsebet nyitotta újra a régi ügyfeleknél, az újak viszont már látják az Aktív MagyarOK számlát is. Az MBH már január 1-től beállította ezt a számlát, a K&H január végére tervezi a beállítását, ehhez ugyanis a szolgáltatóknak és a kereskedőknek a terminálját is át kell állítani, hogy ki tudják választani a fizetésnél az új alszámlát.