Ausztria, Románia, Bulgária és Magyarország egy új határvédelmi megállapodást kötöttek, amely célja a régió biztonságának fokozása és a migrációs folyamatok hatékonyabb kezelése.


A négy ország belügyminiszterei Budapesten tartott megbeszélésük során kifejezték támogatásukat Bulgária és Románia schengeni övezethez való teljes jogú csatlakozása mellett, amely 2025-től valósulhat meg.

Pintér Sándor belügyminiszter a nemzetközi együttműködés jegyében osztrák kollégájával, Gerhard Karnerrel, bolgár partnerével, Atanas Ilkovval, valamint a román miniszterelnök-helyettessel, Catalin Predoiuval, továbbá Ylva Johansson uniós belügyi biztossal közösen tartott sajtótájékoztatón ismertette a határvédelmi csomag részleteit. A találkozó célja a határok védelmének erősítése és a közös biztonsági intézkedések hatékonyabbá tétele volt.

A részt vevő országok egy közös, 100 főből álló határőrkontingenst küldenek a bolgár-török határra, ennek részleteiről decemberig születik döntés - mondta Pintér Sándor. Gerhard Karner (ÖVP) nagyon fontos lépésnek nevezte a pénteki megállapodást, amelyről a nap folyamán tájékoztatja Karl Nehammer kancellárt.

Az osztrák belügyminiszter elismerte Románia és Bulgária az elmúlt két évben végzett jelentős munkáját a határvédelem megerősítésének érdekében.

Emlékeztetett: amióta Hollandia és Ausztria 2022-ben megvétózta a két ország schengeni csatlakozását, az ország keleti határán elfogott illegális bevándorlók száma 70 ezerről 3 ezerre csökkent, de a cél, hogy ez a szám nullához közelítsen.

Kiemelte, hogy a határvédelmi megállapodás keretein belül a belső határellenőrzés továbbra is átmeneti jelleggel érvényben marad. Hasonlóan, Ausztria és Magyarország között is szúrópróbaszerű ellenőrzések zajlanak.

Atanas Ilkov, a bolgár belügyminiszter, bejelentette, hogy országa jelentős pénzügyi forrásokat allokált a bolgár-török határ megerősítésére, ami eredményeként drámai mértékben csökkent az illegális határátlépések száma. A határrendészet munkáját modernebb mozgásérzékelő kamerákkal felszerelt terepjárók segítik, és a helyzet további javítása érdekében körülbelül 1200 új határrendészt irányítanak a bolgár-török határszakaszra.

A román miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter, Catalin Predoiu megjegyezte, hogy a mostani budapesti megállapodással Románia elérte célját,

és az ország schengeni tagsága erősíteni fogja az unió biztonságát. Románia is jelentős személyi és pénzügyi forrásokat biztosított a schengeni követelmények teljesítésére - emelte ki. A román és a bolgár belügyminiszter is köszönetet mondott Magyarországnak és személyesen Pintér Sándornak a csatlakozási folyamat támogatásáért.

Az Európai Unió igazságügyi és belügyi miniszterei december 12-én tartandó ülésük keretében mérlegelhetik Románia és Bulgária schengeni tagságának teljes mértékű elfogadását. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy minden tagállam hozzájárulását adja a döntéshez.

Related posts