Új nemzet születésének küszöbén? – A világ legnagyobb szigete függetlenségi törekvéseket fogalmaz meg.


Mute Egede, Grönland miniszterelnöke újévi beszédében hangsúlyozta, hogy Grönland célja a függetlenség elérése Dániától - számolt be róla a Reuters.

A világ legnagyobb szigete, amely Dánia autonóm részeként létezik, nem tartozik az Európai Unión belüli tagállamok közé, ellentétben Dániával.

A sziget földrajzi értelemben Észak-Amerika része. Donald Trump, aki az Egyesült Államok elnökeként tevékenykedett, már az első ciklusa során is kifejezte érdeklődését Grönland megvásárlása iránt Dániától. Nemrégiben ismét előkerült ez az ötlet, ám Grönland mindkét alkalommal elutasította a javaslatot, világosan jelezve, hogy nem kívánják eladni a területet.

Itt az idő, hogy saját kezünket vegyük a jövőnk alakításába, figyelembe véve, hogy kikkel kívánunk szoros együttműködésre lépni, és kik lesznek azok, akikkel kereskedelmi kapcsolatokat építünk.

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – hangsúlyozta Mute Egede, Grönland miniszterelnöke újévi beszédében.

Grönland 1953-ig Dánia gyarmataként működött, ezt követően pedig autonóm területté alakult. 2009 óta pedig lehetőséget kapott arra, hogy népszavazással kifejezze függetlenségi szándékát. A grönlandi kormány 2023-ban bemutatta az első alkotmánytervezetét, amely új fejezetet nyithat az ország jövőjében.

A történelem és a jelenlegi körülmények azt mutatják, hogy a Dán Királysággal való együttműködésünk nem vezetett a teljes egyenlőség megteremtéséhez. Itt az ideje, hogy hazánk megtegye a következő lépést. A világ más országaihoz hasonlóan nekünk is azon kell dolgoznunk, hogy elhárítsuk az együttműködés útjában álló akadályokat - amelyeket a gyarmatosítás béklyóinak nevezhetünk - és előrelépjünk

- nyilatkozta a grönlandi miniszterelnök.

Kiemelte, hogy a grönlandi nép kezében van a függetlenségről való döntés joga. Viszont nem tárgyalt arról, hogy mikor tervezik a népszavazás lebonyolítását.

Bár a világ legnagyobb szigete számos természeti erőforrással rendelkezik, gazdasága törékeny, és nagyban függ a halászattól, illetve a Dániából érkező támogatásoktól.

Grönland hatalmas, 2 166 086 km²-nyi területtel büszkélkedhet, ám ennek ellenére csupán 57 ezer ember hívja otthonának ezt a különleges északi-sarkvidéki szigetet.

Related posts