A hatóságok újabb kiskereskedelmi láncokat céloztak meg, ami arra utal, hogy valami súlyos probléma rejlik a működésük mögött - értesült a Pénzcentrum.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2023 folyamán eljárást indított egy jelentős hazai üdítőital-gyártó vállalat és több kereskedelmi lánc ellen. Az eljárás oka az volt, hogy a gyártó valószínűsíthetően arra kötelezte partnereit, hogy termékeit meghatározott, rögzített vagy minimum áron értékesítsék. A versenyhatóság számára a nyomozás során olyan bizonyítékok kerültek napvilágra, amelyek alapján a GVH - előzetes értesítés nélkül - rajtaütéseket hajtott végre a Spar és az Auchan kereskedelmi láncoknál is, ezzel elindítva a szükséges jogi lépéseket.
A Gazdasági Versenyhivatal 2023 elején indított versenyfelügyeleti eljárást a Maspex Olympos Kft.-vel (Maspex) szemben, amely Magyarországon többek között az Olympos, Kubu, Apenta, Topjoy és Nestea márkák forgalmazója. A lengyel cégcsoport magyarországi leányvállalata partnereivel kötött szerződéseiben vélhetően meghatározta az általa forgalmazott termékek minimális, illetve rögzített viszonteladási árait, korlátozva ezzel a piaci árversenyt. A cég egy 2023 elején lezárt ágazati vizsgálat során került a GVH látókörébe, amelyben a vendéglátóhelyek italbeszerzéseit vizsgálta.
A folyamatban lévő vizsgálatban a Maspex mellett számos magyar kiskereskedelmi lánc is részt vesz, többek között az Aldi, a CBA, a Coop és a Tesco. Az eljárás során a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) olyan bizonyítékokra bukkant, amelyek alapján úgy döntött, indokolt további két kereskedelmi lánc, a Spar Magyarország Kft. és az Auchan Magyarország Kft. bevonása is.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálói 2025. április 14-én, hétfőn, váratlanul helyszíni ellenőrzéseket végeztek a vállalkozások magyarországi központjaiban. Ezt a lépést a bíróság előzetes engedélyének birtokában hajtották végre, céljuk pedig a szükséges adatok és bizonyítékok beszerzése volt.
A versenyfelügyeleti eljárás elindítása, valamint az ügyfelek bevonása nem jelent egyértelmű megállapítást arról, hogy az érintett vállalkozások jogsértést követtek volna el. Az eljárás célja a tények alapos kivizsgálása, amelyen keresztül a feltételezett jogsértések bizonyítékainak feltárása történik.
A Gazdasági Versenyhivatal fokozott figyelemmel kíséri a kereskedelmi szektorban és az élelmiszerpiacokon zajló folyamatokat. A GVH április 15-én gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a tej és tejtermékek, illetve az étkezési tyúktojás hazai piacán a termékkategóriákban tapasztalt ár-fluktuáció és emelkedés miatt. Emellett a teljeskiőrlésű termékek piacán is fellép a nemzeti versenyhatóság tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok gyanújával.