Járványok és különféle betegségek terjedése aggasztó jelenség, és felmerül a kérdés: valóban érdemes-e tartanunk az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásától?

A Magyarországon forgalomba hozott állati eredetű élelmiszerek teljes mértékben biztonságosak, és ez a jövőben is így marad, hála a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek - nyilatkozta az agrárminiszter egy közelmúltban közzétett videóban a Facebookon.
Nagy István bejelentette, hogy a haszonállatok körében a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis, a kiskérődzők pestise, valamint a ragadós száj- és körömfájás vírusa jelentős fenyegetéseket és súlyos gazdasági következményeket okoz.
Jelezte ugyanakkor, hogy az elmúlt években tudatosan segítették az állattartókat a járványok és az állatbetegségek megelőzésében.
Az eddigi intézkedések között említette, hogy évi 12 milliárd forintot fordítanak például a szarvasmarha, a sertés, a baromfi vagy a kiskérődzők esetében a mintavétel, a laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatok a gyógykezelés vagy az immunizálás költségeinek támogatására.
Kiemelte, hogy a vidékfejlesztési program keretében 2336 állattartótelep épült vagy újult meg, emellett a pályázati felhívások során hangsúlyt fektettek az állathigiéniai technológiai fejlesztésekre is.
Kiemelte, hogy a technológiai újítások célja a fertőző betegségek behurcolásának és a telepen belüli elterjedésének kockázatának mérséklése.
Nagy István hangsúlyozta, hogy az afrikai sertéspestis példája világosan mutatja, milyen fontos a szervezett és egységes fellépés, amely képes jelentős eredményeket hozni. "Mivel a mai napig sikerült megóvni a házisertés állományt a kórságtól," tette hozzá.
"A miniszter hangsúlyozta, hogy az utóbbi három évben, hazánk tiltakozásai ellenére, az uniós támogatások az állategészségügyi intézkedésekhez képest több mint 50 százalékkal csökkentek."