Az iskolai fittségi teljesítmények folyamatosan emelkednek, és különösen az Aktív Iskolák program fejlődése érdemel figyelmet.


Három évvel a pandémia után egyértelműen észlelhető, hogy az iskolások fittségi szintje országos szinten javult, azonban még mindig nem érte el a Covid előtti állapotot. A további fejlesztések szükségessége azonban egyértelmű, hiszen a diákok 40%-a továbbra is nem megfelelő állóképességgel rendelkezik. Az Aktív Iskolák program keretein belül tapasztalt fittségi állapot javulás pedig kiemelkedően pozitív, ami világosan tükrözi a program hatékonyságát.

A 2023/2024. tanévben tizedik alkalommal került sor a NETFIT® (Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt) mérések elvégzésére. 3702 iskola 654 014 tanulójának fittségi adatait rögzítették a testnevelést tanító pedagógusok a NETFIT® informatikai rendszerében.

A Covid-19 pandémia következtében kialakult inaktivitási válság, valamint az iskolalátogatás és a testnevelésórák hiányosságai, továbbá a sportolási lehetőségek szűkülése jelentős mértékben befolyásolta a diákok fittségi állapotát, ami soha nem tapasztalt mértékű visszaesést eredményezett.

A 2023/2024-es tanévben, három évvel a pandémia után, egyértelműen megfigyelhető, hogy az országos szinten folyamatosan emelkedik az iskolák tanulóinak fittségi állapotát tükröző Intézményi Fittségi Index (IFI) értéke. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a mutató még nem érte el a járvány előtti szintet.

A leglényegesebb átalakulások az alábbi szektorokban valósultak meg:

A tíz éve folyamatosan zajló NETFIT® felméréseknek köszönhetően egyértelműen megfigyelhetők a tendenciák, és mindazok a külső hatások és beavatkozások, amelyek hatnak a gyerekek fittségi állapotára. A tanulságok közül az alábbiakat érdemes kiemelni:

Az Aktív Iskolák fittségi mutatói a 2023-as NETFIT® adatok szerint elmaradtak a többi intézményétől, azonban a 2024-es statisztikák már pozitív fordulatot mutatnak: ezek az iskolák a programhoz való csatlakozás után magasabb fittségi indexet értek el. Továbbá, több egyéb adat is megerősíti az Aktív Iskola program kedvező hatását: a résztvevő iskolák tanulóinak 50%-a teljesítette a WHO által ajánlott napi 60 perc intenzív testmozgást, ami jelentősen meghaladja a hazai és nemzetközi átlagot, amely csupán 20%.

4. Elengedhetetlen, hogy a szülők alapos tájékoztatást kapjanak a fittségi eredményekről, valamint a kedvezőtlen mutatók egészségügyi következményeiről. Ezt megvalósíthatjuk például a testnevelő pedagógus által szervezett speciális szülői fogadóórák keretében, vagy a NETFIT online rendszer által generált egyéni értékelőlapok kiküldésével.

Az Aktív Iskola program célja, hogy a tanulók aktív részesei legyenek a saját tanulási folyamatuknak, elősegítve ezzel a kreativitásukat és a kritikai gondolkodásukat. A program keretében a diákok nem csupán passzív befogadói az ismereteknek, hanem különböző módszerekkel és eszközökkel saját maguk fedezik fel a tudományos és művészi világot. A tanárok szerepe ebben a megközelítésben inkább facilitátorként jelenik meg, akik támogatják a fiatalokat abban, hogy önállóan gondolkodjanak, kérdéseket tegyenek fel és együttműködjenek társaikkal. Az Aktív Iskola program tehát nem csupán a tudás átadásáról szól, hanem a tanulás élményének gazdagításáról és a diákok személyes fejlődésének elősegítéséről. keretein belül különös hangsúlyt kap a fittségmérés, az eredmények nyomon követése, valamint az ehhez kapcsolódó egészségtudatosság fejlesztése. A program résztvevő iskoláiban nem csupán a pedagógusok, hanem néha az iskolaegészségügyi szakemberek is aktívan részt vesznek az egészségfejlesztési folyamatokban, így együttműködve formálják a diákok egészséges életmódra nevelését.

A NETFIT-ről

A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) együttműködésben a világszerte elismert amerikai Cooper Intézettel egy innovatív kutató-fejlesztő projekt keretében alkotta meg a 21. századi elvárásoknak megfelelő, diagnosztikai és oktatási célokat szolgáló, egészségorientált online pedagógiai értékelő és visszajelző eszközt. Ez az eszköz nem más, mint a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt, röviden NETFIT, amely 2014/2015-ös tanévben, az 5. évfolyamtól kezdődően vált kötelezővé az iskolák számára.

A hazai jogszabályok alapján 2015 óta a NETFIT® rendszer az egyedüli országos, egységes és kötelező mérési módszer, amely az egészségorientált fittségi állapot felmérésére szolgál. A mérések eredményeit egy kritériumorientált értékelési rendszer keretében három fő kategóriába soroljuk: az "Egészségzónába", a "Fejlesztés szükséges" zónába, illetve a "Fokozott fejlesztés szükséges" zónába. E kategóriák meghatározása az adott eredmény egészségügyi szempontú értékelésén alapul, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy pontosan lássák, hol állnak a fittségi állapotuk tekintetében.

A NETFIT® működtetője az MDSZ, amely a mérések folyamatos operatív támogatása mellett (ügyfélszolgálat működtetése, informatikai rendszer működtetése és továbbfejlesztése, egységes mérési eszközök biztosításának megszervezése, folyamatos szakmai támogatás képzések, workshopok, személyes egyeztetések formájában) minden évben összesíti, elemzi és jelentést készít a mérési időszakban rögzített országos fittségi adatokról.

Az Aktív Iskola program célja, hogy a tanulók aktív részesei legyenek a saját tanulási folyamatuknak, elősegítve ezzel a kreativitásukat és a kritikai gondolkodásukat. A program keretében a diákok nem csupán passzív befogadói az ismereteknek, hanem különböző módszerekkel és eszközökkel saját maguk fedezik fel a tudományos és művészi világot. A tanárok szerepe ebben a megközelítésben inkább facilitátorként jelenik meg, akik támogatják a fiatalokat abban, hogy önállóan gondolkodjanak, kérdéseket tegyenek fel és együttműködjenek társaikkal. Az Aktív Iskola program tehát nem csupán a tudás átadásáról szól, hanem a tanulás élményének gazdagításáról és a diákok személyes fejlődésének elősegítéséről.

Több éves elkötelezett kutató- és fejlesztői munka gyümölcseként az MDSZ 2023-ra egy átfogó, komplex kultúraváltást célzó programot alakított ki és indított el. Ez a kezdeményezés a közoktatási intézmények egészséggel, sporttal és testmozgással kapcsolatos tevékenységeit hivatott átalakítani és fejleszteni.

A 2023/2024. tanévben 304 iskolában startoló program mintegy 100 ezer gyermeket és közel ennyi családot ért el, amely 2024. szeptembertől további több mint 100 iskolával bővült, 422 iskolában közel 130 ezer gyermek bevonásával folytatódott. A program célja, hogy segítse az iskolákat abban, hogy a rendszeres mozgást támogató környezetet biztosítsanak minden tanuló számára, és a mozgáslehetőségek széles tárházának elérhetővé tételével inspirálják az iskolai közösséget a minél aktívabb életre.

A program eredményeként az Aktív Iskolák között egy új, innovatív közösség alakult ki, amelyben az iskolák kölcsönösen támogatják és segítik egymást. E tagok folyamatosan megosztják egymással ötleteiket és bevált gyakorlataikat, így inspirálva egymást a program sikeres végrehajtására. A jövőre nézve a Belügyminisztérium által nyújtott támogatás, valamint a megbízható stratégiai partnerek - mint a Richter Gedeon Zrt., a K&H mozdulj! Alapítvány és a MOL Új Európa Alapítvány - együttműködése, továbbá a sportszertámogatást nyújtó Hervis révén, a program hosszú távú bővítése biztosnak tűnik.

Related posts