Juraj C. meggyőződése szerint nem lenne igazságos, ha életfogytiglani börtönbüntetést kapna.


Szerdán újabb fejezetéhez érkezett Juraj C. tárgyalása a besztercebányai Speciális Büntetőbíróság (ŠTS) előtt. Az ügy hátterében álló esemény tavaly május 15-én történt, amikor a nyitrabányai kihelyezett kormányülés után Juraj C. súlyosan sebesítette meg Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnököt. A férfi ellen terrortámadás vádjával indult eljárás.

Szerdán a kormányfő 2024 júliusában tett tanúvallomását játszották le videófelvételről a tárgyalóteremben. Fico elmondta, egy 15-20 fős csoport várt rá az épületnél felállított korlátok mögött, egy idősebb nő lelkesen integetett neki, ezért úgy döntött, odamegy hozzájuk. A támadót nem látta a csoportban. Négy-öt lövést hallott, nem tudta, hogy ki lő, és honnan érkeznek a lövések.

Ütést érzett a hasán, és mint egy törött báb, a földre zuhant. Emlékezetében élénken él a pillanat, amikor a kormányőrök azonnal körbevették, gyorsan betették az autóba, majd elhajtottak. Eszméleténél maradt végig, bár a fájdalom szinte elviselhetetlen volt. Vallomásában elmondta, hogy a golyó súlyosan roncsolta a csípőízületét, és a sebészi beavatkozás elkerülhetetlennek tűnik. A gyomortáji sérülése miatt emésztési zavarokkal küzd, így diétára kell szorítkoznia, hogy a gyógyulás útjára léphessen.

Juraj C. cselekedete mögött az a mély düh húzódik meg, amelyet a kormányfő politikai döntései váltottak ki belőle. Azért érezte szükségét a bűncselekmény elkövetésének, mert úgy érezte, hogy a vezető árulóvá vált, aki elárulta az EU iránti elkötelezettséget. Politikai nézetei és a kormányfő iránti csalódottsága vezette őt ehhez a szélsőséges lépéshez.

Egyebek között azt kívánta, hogy a kormány katonai támogatást biztosítson Ukrajnának. Ennek érdekében elhatározta, hogy olyan sérüléseket okoz Ficónak, amelyek következtében lehetetlenné válik a miniszterelnöki poszt betöltése.

Amikor a kihelyezett kormányülés véget ért, a miniszterelnök a támogatóinak irányába indult, és ekkor előhúzta legálisan birtokolt fegyverét. Ötször lőtt, állítása szerint azonban szándékosan lefelé célzott, mivel a lábán akarta eltalálni Ficót, és nem volt szándéka megölni őt.

A vádlott az első tárgyalási napon nem volt hajlandó a bíróság előtt nyilatkozni arról, hogy bűnösnek, vagy ártatlannak vallja-e magát, és nem tett vallomást, mivel szerinte már minden lényegeset elmondott az előkészítő eljárás során.

Szerdán újra elmondta,

gyűlöletet sosem érzett a kormányfő iránt, csak dühöt, főleg akkor, amikor a kulturális élet szereplőit "szellemi hajléktalanoknak" nevezte.

Namir Alyasry, a védőügyvéd, a bírósági tárgyalás során kijelentette, hogy védence elkövette a bűncselekményt, azonban nem értenek egyet a bűncselekmény jogi minősítésével, különösen a terrorizmus vádjával kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy nem minden közszereplő elleni támadás minősül automatikusan terrorizmusnak. A bíróság Juraj C.-t életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélheti.

Az igazságügyi szakértők értékelése is megerősíti Juraj C. állítását, miszerint nem a kormányfő megölése volt a célja, csupán a megsebesítése.

- jelentette ki Namir Alyasry.

A vádlott úgy véli, nem érdemel életfogytiglani büntetést. A védőügyvéd egyebek mellett a lövések szögére vonatkozó szakértői véleményeket tartja mérvadónak. "A vízszintestől 30 százalékkal lefelé irányuló csőállásnál adta le a lövéseket, ez megerősíti a vádlott vallomását, hogy nem a fejre és a mellkasra akart célozni, ami azonnali halált okozott volna. Szintén ezt támasztja alá a torkolattűz és a sértett teste közötti 1,2 méteres távolság. Ha meg akarta volna ölni, 1,2 méterről ezt könnyedén megtehette volna" - folytatta Alyasry.

Szerinte a helyszíni felvételek cáfolják a testőrség beavatkozásával kapcsolatos médiabírálatokat is. A kormányőrség azonnal közbelépett, Alyasry szerint nem hibáztak a testőrök és a rendőrök.

Related posts