Keszthelyen megkezdődött a politikai küzdelem a belvárosi múzeumok fennmaradásának védelméért.


A helyi Fidesz kiállt a múzeumok tulajdonosa mellett, a belvárosi kereskedők és vendéglátósok pedig civil demonstrációt szerveznek a kulturális intézmények helyben tartásáért.

A Keszthely kulturális életét súlyosan érintő következményekkel járhat a tavaly októberben megválasztott baloldali vezetésű önkormányzat döntéshozatala. A helyiek számára meglepő volt, hogy Tóth Gergely civilként indult el a választásokon, de azóta Tisza-szimpatizánsként tevékenykedik. A polgármester és csapata a város népszerű magánmúzeumait kezdte el szorosabb ellenőrzés alá vonni, ami aggodalmat keltett a közösségben.

Turi Török Tibor, a belváros hét magánmúzeumának megálmodója, közül kettő a város tulajdonában lévő ingatlanban működik. Ezen a tényen alapulva próbálták Tóthék megragadni az alkalmat, hogy kikezdjék a Köztársasági Érdemrenddel kitüntetett szobrászművészt. Az év elején Kovács Viktória alpolgármester, aki a DK egykori országgyűlési képviselője és nemrégiben került a pozícióba, azzal a céllal hívta be a múzeum tulajdonosát, hogy átbeszéljék a bérleti feltételeket. Érdemes megemlíteni, hogy az egyik múzeum esetében a korábbi önkormányzatokkal kötött megállapodás értelmében Turi Török Tibor bérleti díj kedvezményt élvez, mivel saját költségén renoválta az önkormányzati ingatlant, amely rendkívül leromlott állapotban volt, hogy ott kiállításokat rendezzen és fenntartson.

Nyilvánvaló, hogy a Tóth Gergely irányítása alatt álló önkormányzat célja az intézmények kiszorítása. A legutóbbi beszámolóban Kovács és Kendeh-Kirchknopf Gusztáv, a másik alpolgármester, arról értekeztek, hogy az intézmények nem nevezhetők múzeumoknak, ha nem folytatnak aktív kutatótevékenységet.

A múzeumok létjogosultsága és kulturális jelentősége komoly viták tárgyát képezi. Az elmúlt hetek eseményei, különösen Turi Török Tibor döntése, amely során bezárta a keszthelyi intézményeket, rávilágítottak a helyzet súlyosságára. A gyűjtemény sorsa kérdésessé vált, hiszen több település már érdeklődött a műtárgyak iránt, és szívesen látnák őket új otthonukban. Amennyiben a keszthelyi önkormányzattal nem születik megállapodás, elképzelhető, hogy Török Tibor teljes gyűjteményét átköltözteti, új fejezetet nyitva ezzel a kulturális örökség történetében.

A hír igencsak felkavarta a kedélyeket Keszthelyen. Információink szerint a belvárosi kereskedők és vendéglátósok civil demonstrációt terveznek az ügy kapcsán. Az önkormányzat eddig még nem adott ki hivatalos állásfoglalást, ami tovább fokozza a feszültséget a városban.

Érdekes megjegyezni, hogy Barna Dániel, a belvárosi városrész képviselője közösségi média oldalán kifejtette, hogy mivel a patinás múzeumok közvetlen szomszédságában nőtt fel, tisztában van azzal, mi számít értékesnek, illetve mit lehet múzeumnak nevezni. Figyelemre méltó, hogy Tóth polgármester egy októberi interjúban a városi televízióban, finoman szólva, nem éppen a legpatriótább módon nyilatkozott a városáról. Ahogy fogalmazott: "kicsit azért hadd használjak ilyen durva szavakat, hogy provinciális a város, tehát ez az okosfejlődés elkerülte." A Keszthely TV videójában ezt 26:27-től hallgathatjuk meg.

Csótár András, a Fidesz keszthelyi képviselőcsoportjának elnöke, aki 2002 és 2024 között vezette a kulturális bizottságot, határozottan kiállt Turi Török Tibor mellett. Őt igazi lokálpatriótának és mecénásnak tartja, aki rengeteg anyagi és személyes áldozatot hozott azért, hogy fenntartsa intézményeit. Nemcsak a nyári, hanem a téli hónapokban is elkötelezetten támogatta a helyi közösséget, hiszen nem akarta cserben hagyni a keszthelyi belvárosi kereskedők érdekeit.

Keszthely, az ország első városa, amely elnyerte a Kultúra Magyar Városa címet, különleges helyet foglal el a kulturális örökség terén. Lakosságarányosan itt található az egyik legnagyobb múzeumi gyűjtemény, amely nemcsak a Festetics-kastélyt és a Balatoni Múzeumot foglalja magába, hanem Turi Török Tibor elhivatott gyűjtő magánintézményeit is. A városban található Népviseletes Babamúzeum, Történelmi Panoptikum, Csigaparlament, Játékmúzeum, Nosztalgiamúzeum, Erotikus Panoptikum és Kínzómúzeum mind különböző kulturális értékeket őriznek, gazdagítva ezzel Keszthely kulturális palettáját. Ezek az intézmények már több mint 25 éve szerepet játszanak a város kulturális és turisztikai életében, és egész évben vonzzák a látogatókat a sétálóutcába. Keszthely korábbi önkormányzata a Pro Cultura Keszthely díjjal is elismerte Turi Török Tibor munkásságát, hangsúlyozva ezzel a város kulturális örökségének megőrzésére tett erőfeszítéseit.

Related posts