Két hónapnyi rémálom után egy magyar édesanya végre újra magához ölelhette néhány hónapos kisfiát, miután az osztrák gyámügy visszaadta neki gyermekét.
Az édesanya ellen nem indult eljárás, a bíróság pedig az apát felmentette
A gyereked életének megmentésére törekszel, ám közben úgy érzékeled, hogy téged megpróbálnak elnyomni: szinte azonnal megvonják tőled a szülői felügyeleti jogot, és az is kétséges, hogy a kisfiad egyáltalán hazaérkezhet-e a kórházból. Ez valósággal egy rémálom volt - mesélte a Blikknek Rita, aki Bécsújhelyen él, és akitől két hónapra elszakították a héthetes kisfiát. Mindeközben a kórház és az osztrák gyámügy a szülők küzdelmét a gyermekük életéért bántalmazásként értelmezte.
Rita 2012-ben, mindössze 19 évesen hagyta el Magyarországot, és csak tavaly találkozott a gyermeke nigériai származású apjával, Randyvel, aki Ausztriában nőtt fel.
Már az első pillanattól kezdve lángolt közöttünk a szerelem, és alig egy hónap elteltével már közösen éltük mindennapjainkat. Hamarosan felmerült a házasság gondolata, és a családalapítás is a terveink között szerepelt. Nem számítottunk arra, hogy ennyire gyorsan valóra válnak az álmaink, de a boldogságunk határtalan volt. Zayn februárban érkezett közénk, és bár az első 3-4 hét igencsak zűrzavarosnak bizonyult a kezdő szülők számára, a kicsi hasfájása miatt is, mégis minden nehézség ellenére rengeteg örömteli pillanatot éltünk át. Az anya szívből mesélte el ezeket az emlékeket.
Aztán olyan esemény következett be az életükben, amire még álmaikban sem mertek volna gondolni.
- Egyszer csak azt láttam, hogy Zayn szájában sok nyál van, ami ráadásul véres is volt, ezért arra gondoltam, hogy a kisfiam félrenyelhetett - idézte vissza a szörnyű perceket az anya.
A szorongás egyre inkább eluralkodott rajtuk, amikor észrevették, hogy a gyermekük már levegőt sem vesz. Az apa kétségbeesetten a kicsit a tenyerére fektette, hason fekve, majd lágyan ütögetni kezdte a hátát, miközben hangosan kiáltotta a párjának, hogy azonnal hívja a mentőket.
Rita izgatottan mesélte el az eseményeket: - Megtettük, amit tudtunk, de annyira feszült voltam, hogy miközben a gyermek állapotáról kérdeztek, már szaladtunk is a kocsihoz. Azonnal értesítettük a mentőszolgálatot, hogy úton vagyunk. Amikor megérkeztünk, már vártak ránk, és Zaynt azonnal az intenzív osztályra szállították - sorolta a történteket.
Miután Zayn állapotát sikeresen stabilizálták, a szülőknek kezdetben azt közölték, hogy gyermekük valamilyen fertőzést szerzett. Azonban a következő napon végzett vizsgálatok során kiderült, hogy a kisbaba négy bordája eltört.
- Meg kellett ülnöm, különben elájultam volna - folytatta Rita, miközben azon morfondírozott, hogy mi okozhatja ezt a furcsa állapotot. Az orvosok azonban csak annyit mondtak, hogy ezt nekik kellene tisztázniuk, és ettől kezdve a felelősséget a szakemberekre hárította.
- Az orvosok egy szociális munkás és két gyámügyes jelenlétében megkérdezték, mit csináltunk a kicsivel, mert a sérülései nem keletkezhettek baleset miatt. A párom ekkor számolt be arról, hogy bepánikolva erősebben foghatta meg a gyermeket, és hogy esetleg erősebben üthette meg, de nem azért mert bántani akarta, hanem azért, hogy megmentse az életét - mesélte az anya. Ám a gyámügy ezt a választ nem fogadta el, és elvették a szülők felügyeleti jogát, majd elmondták, hogy a gyerek krízisközpontba vagy nevelőszülőkhöz kerülhet.
Nem tudtam felfogni, hogy a pár hetes kisfiamat el akarják venni tőlem. Egy orvos azt mondta, hogy valakinek közülünk tennie kellett valamit, ami miatt a gyermeknek sérülései lettek. Megemlítette, hogy egy kicsit jobban hisz nekem, mint a páromnak, de biztosította, hogy ennek nincs köze a bőrszínhez. Ezen a ponton azt gondoltam, hogy ez az észrevétel nem éppen véletlen.
Mivel Ritáék a gyámügy által előterjesztett tényekkel szembesültek, ügyvédhez fordultak, és Popadic-Antal Csilla azonnal megkezdte a gyámhatóság döntésének megkérdőjelezését. Ahhoz, hogy a szülők visszanyerhessék a felügyeleti jogukat, a védőnek képesnek kellett lennie arra, hogy bizonyítékokkal támasztja alá: a gyámügy vádjai megalapozatlanok. Az események rendkívül gyorsan haladtak, és a folyamatba dr. Ujvárosi Veronika, a bécsi Ujvárosi Ügyvédi Iroda vezetője is bekapcsolódott, hogy támogassa az ügyet.
A bíróság által megbízott szakértő végül arra a következtetésre jutott, hogy a gyermeket nem szükséges megvizsgálni, mivel a korábbi sérülések már nem voltak láthatók. Ugyanakkor alaposan áttanulmányozta a kórházi iratokat, és a vallomások fényében megerősítette, hogy a szülők által előadottak teljes mértékben hihetőek. Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy az apa szándéka nem volt ártó a gyermekkel szemben.
- A szakértő pedig végül kimondta, hogy amit az orvos állít a bordatörésre vonatkozóan, nem lehetséges, mert különben más sérülései is lettek volna a csecsemőnek. A garatsérüléssel kapcsolatban pedig kijelentette, hogy azt nem lehet megállapítani, miként keletkezett - tudtuk meg dr. Ujvárositól, aki hozzátette: mindezek alapján az anya ellen végül nem indult eljárás, és ez az ügy is azt mutatta meg számukra, milyen fontos, hogy valaki időben ügyvédhez forduljon.
Zayn egy időre nevelőszülőkhöz került, de sikerült elérnünk, hogy az édesanyja rendszeresen, heti több alkalommal is meglátogassa őt. A szakértők véleménye alapján végül visszakaphatta kisfiát - mesélte.
Az ügyben részt vevő ügyvédnők hangsúlyozták, hogy az apát terhelő büntetőeljárás még folyamatban volt, ami miatt nem volt lehetősége a gyermekével való találkozásra. Ennek következtében kénytelen volt elhagyni az otthonát.