Ki hozza az ajándékot? Egy pszichológus osztotta meg velünk, milyen szavakkal magyarázzuk el ezt a kérdést a gyerekeknek - Életmódban.


Mikulás, Jézuska, vagy talán egy varázslatos mesehős? Az igazság és a fiktív világ határvonalán egyensúlyozva sok szülő szembesül azzal a kérdéssel, hogyan magyarázza el gyermekeinek, ki is hozza valójában az ajándékokat. A gyereknevelés során ez a téma különös jelentőséggel bír, hiszen a hit és a képzelet szövevénye segíthet formálni a gyerekek világképét. De vajon mit válaszoljunk, amikor a kicsik rákérdeznek, hogy ki is a titokzatos ajándékozó?

Nyakunkon a karácsony, a gyerekek pedig alig várják, hogy végre megérkezzen a Jézuska - egyes országokban pedig a Mikulás. Régi szokás, hogy a gyerekekkel elhitetjük ezeket a varázslatos történeteket, mégsem biztos, hogy jót teszünk a hazugsággal. De akkor mit mondjunk, ki hozza az ajándékot? A gyereknevelés egyik legfontosabb eleme az igazság, ezért fontos, hogy az ajándékozás körül se titkolózzunk. Az őszinteség segíthet megőrizni a gyerekek bizalmát. Az ajándékozás varázsa megmaradhat akkor is, ha a valóságot meséljük el.

Szülőként gyakran szembesülünk azzal a dilemmával, hogy mi a helyesebb: fenntartani a Mikulás és Jézuska varázslatos történetét, vagy felfedni az igazságot. Egyes pszichológusok úgy vélik, hogy a mesék fenntartása, bár szórakoztató, hosszú távon károsíthatja a gyerekek és a szülők közötti érzelmi bizalmat. A gyerekek számára a szülők hitelessége kulcsfontosságú, és a titkok felfedése érzelmi zűrzavart okozhat.

Gail Heyman pszichológus a "hazugsággal való nevelés" kifejezést használja arra, amikor a szülők mesékkel és kitalált történetekkel próbálják befolyásolni gyermekeik magatartását. Ilyen például a Jézuska létezése körüli mítoszok, valamint a Mikulás legendája is. Heyman kutatása rávilágított arra, hogy a szülők körülbelül 75%-a alkalmazza ezt a nevelési módszert. Azonban az igazság felfedése elkerülhetetlenül bekövetkezik.

A hazugság súlyosan megrendítheti a szülő-gyerek kapcsolatot. Számos kutatás rávilágít arra, hogy amikor a gyerekek felfedezik az igazságot, gyakran mély csalódást és bizalomvesztést tapasztalnak. Ezek az élmények hosszú távon befolyásolhatják a kettejük közötti köteléket, és eltávolodást okozhatnak, ami nehezen orvosolható.

Ha a gyerekek azt látják, hogy szülőik nem mindig őszinték, megtanulhatják, hogy az igazság nem mindig fontos. Ez hosszútávon negatívan befolyásolhatja a kapcsolataikat.

Egy 1994-ben készült kutatás arra engedett következtetni, hogy a gyermekek több mint 50%-a mély csalódással és szomorúsággal reagált, amikor felfedezte, hogy a Mikulás nem létezik. A 2000-es években végzett hasonló vizsgálatok is hasonló megdöbbentő eredményekre jutottak.

Fontos, hogy figyelmesen hallgassuk meg a gyerekek kérdéseit: amikor a kicsik azt firtatják, hogy "Valóban létezik a Mikulás?", érdemes a koruknak és érettségi szintjüknek megfelelően válaszolni.

Related posts