Cukorbetegek panaszai nyomán indult eljárás a Lidl ellen – számol be a Világgazdaság.

A Gazdasági Versenyhivatal szerint nem várható el a fogyasztóktól, hogy a boltok állításainak valóságtartalmának utánajárjanak.
Magyarországon több mint egymillió cukorbeteg él, ami jelentős társadalmi kihívásokat jelent. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárása azért indult, mert cukorbeteg fogyasztók panaszaikkal fordultak a versenyhatósághoz, miután a Lidl kereskedelmi gyakorlata vitákat generált - tájékoztatta a közvéleményt a GVH. Ahogy azt korábban már jeleztük, a hivatal megállapította, hogy a diszkontlánc által teljes kiőrlésűnek hirdetett termékek közül néhány az előírt 50 százalék helyett csupán 30-33 százaléknyi teljes kiőrlésű lisztet tartalmaz.
Ennek következtében a Gazdasági Versenyhivatal 186 millió forintos bírságot rótt ki a népszerű áruházláncra, ám a Lidl nem fogadta el a hivatal döntését. A hatóság reagálásában hangsúlyozta, hogy a cukorbetegséggel élők számára rendkívül fontos, hogy milyen összetevőkből készült élelmiszereket és péksüteményeket választanak, mivel ezek alapvetően befolyásolják egészségüket és életminőségüket.
A vállalkozásoknak a kereskedelmi kommunikációjuk megtervezésekor kiemelten fontos figyelembe venniük, hogy a fogyasztók hogyan értelmezik üzeneteiket. Nem várhatják el, hogy a vásárlók alaposan utánajárjanak az állítások valóságtartalmának. Ez különösen fontos, ha a célcsoportba sérülékeny, például beteg emberek tartoznak.
A Gazdasági Versenyhivatal határozottan kiáll a cukorbetegek érdekei mellett, eljárásaival és döntéseivel a sérülékeny, cukorbetegséggel élő fogyasztók védelmét szolgálja - emelte ki a GVH. A hivatal hangsúlyozza, hogy az élelmiszerekhez kapcsolódó tájékoztatásért felelős élelmiszer-vállalkozó az a cég, amelynek neve alatt az adott terméket forgalomba hozzák, így ezzel biztosítva a fogyasztók megfelelő informálását és védelmét.
A GVH Versenytanácsa legutóbbi határozatában megtiltotta a Lidl Magyarország számára, hogy tovább folytassa a teljes kiőrlésű termékekkel kapcsolatos jogsértő gyakorlatát. A közlemény zárásaként Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar fogyasztók védelme érdekében versenypártolási javaslatot terjeszt elő, amely a teljes kiőrlésű termékek jogszabályi kereteinek felülvizsgálatára és bővítésére irányul.
A GVH emellett a többi kiskereskedelmi áruházlánc teljes kiőrlésű termékekkel kapcsolatos tájékoztatási módszereit is alaposan megvizsgálja.