Az amerikai központi bank bejelentette, hogy kilép a globális klímakoalícióból, ami jelentős hatással lehet a nemzetközi klímapolitikára. A döntés mögött álló okok és következmények széleskörű vitákat indíthatnak el a fenntarthatóság és a gazdasági növeke

Az NGFS, amely 143 tagú központi bankokból és azok felügyelő testületeiből áll, egy globális kezdeményezés, melynek fő célja a pénzügyi rendszerek ökologikus irányba történő elmozdítása, vagyis a "kizöldítés" elősegítése. A szervezet hivatalos honlapján kifejti, hogy tevékenysége révén a célja az éghajlati és környezeti kockázatok kezelésének integrálása a pénzügyi szektorba. Ezen túlmenően igyekeznek biztosítani, hogy a finanszírozásuk mobilizálható legyen, támogathassa a fenntartható gazdaságra való átállást.
Ez a megfogalmazás egy tipikus példa arra, ahogyan a szövegek gyakran elrejthetnek mögöttük mélyebb, valós tartalmakat. A szervezet valódi céljait sokkal inkább megvilágítja, hogy aktívan részt vesz a "zöld politikák" kialakításában és végrehajtásában. Ezek a politikák jelentős hatással bírnak, melyek gyakran kedvezőtlen következményekkel járnak a hagyományos ipari ágazatokra, mint például a mezőgazdaság és az ipar különböző szektoraiban.
A FED a hivatalos weboldalán közzétett közleményében azzal indokolta kilépését, hogy a globális klímakoalíció tevékenységi köre "egyre inkább bővül, és olyan kérdéseket ölel fel, amelyekre a szervezet tanácsának nincs megfelelő felhatalmazása." Ez a megfogalmazás természetesen csupán a jéghegy csúcsa, és sok kérdést felvet a kilépés mögötti valódi indokokról, valamint arról, hogy ez a lépés milyen következményekkel jár a szervezet többi tagjára nézve. Az viszont egyértelműen figyelemreméltó, hogy a világ egyik legjelentősebb banki intézménye hozott ilyen döntést, amely globális szinten is komoly hatással lehet.
A becslések szerint mintegy 11,5 billió (11,5 ezer milliárd) amerikai dollár értékű befektetést kezelő Blackrock egy másik - az ENSZ égisze alatt működő - klímakartellből, a 2050-ig zéróemissziós célkitűzéseket átültetni tervező NZAM-ból (Iniciativa Net Zero Asset Managers) lépett ki, amely a döntésre reagálva ideiglenesen fel is függesztette a tevékenységét.
A döntések mögött rejlő közvetett következmények és időbeli hatások még mindig csupán spekulációk tárgyát képezik, de már most is valószínűnek tűnik, hogy jelentős átalakulások várhatók az elmúlt évtizedekben a mainstream tudomány által elfogadott elmélet megítélésében. Különösen arra vonatkozóan, hogy az emberi tevékenység milyen mértékben járul hozzá a klímaváltozáshoz.