Kína 84%-os vámmal reagált Trump intézkedéseire.


A kereskedelmi feszültségek újabb szintre léptek az Egyesült Államok és Kína között, miután a pekingi vezetés a magyar idő szerint kedd délutáni órákban bejelentette, hogy 84%-os büntetővámot alkalmaz az Egyesült Államokból érkező importtermékekre – számolt be róla a BBC. Ez a lépés közvetlen reakció Donald Trump legutóbb bevezetett, 102%-os vámemelésére.

A Kínai Népköztársaság kormánya bejelentette, hogy a válaszlépések április 10-én lépnek életbe - értesült a Telex. Ezzel párhuzamosan tizenkét amerikai vállalatot exportellenőrzés alá vontak, míg további hat cég a megbízhatatlan szervezetek listájára került, ami gyakorlatilag elzárja őket a kínai piacon való részvételtől és az üzleti együttműködésektől.

A kereskedelmi szankciók hatása szinte azonnal érezhetővé vált a globális részvénypiacokon. Trump új vámjainak bevezetése már pánikot okozott a tőzsdéken, de a kínai reakció még drámaibb eséseket indított el. A befektetők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a vámháború újabb fordulata recessziós nyomás alá helyezheti a világgazdaságot, ami hosszú távú következményekkel járhat.

A kínai vezetés hétfőn már jelezte: a végsőkig kitartanak az amerikai nyomással szemben. Az új vámintézkedések és a cégek elleni fellépés egyértelmű üzenet Washington felé, hogy Peking nem hajlandó meghátrálni. Eközben a befektetők és elemzők abban bíznak, hogy a két nagyhatalom között kialakuló gazdasági konfliktus nem eszkalálódik teljes kereskedelmi háborúvá - bár az elmúlt napok fejleményei épp az ellenkezőjét sugallják.

A kereskedelmi háború következményei messze túlmutatnak az USA és Kína határain, hatással vannak az árakra, a munkahelyekre és a befektetésekre világszerte. Az európai és a magyar gazdaság is érintetté válik, amennyiben a globális ellátási láncok ismét megrázkódnak, ami további kihívások elé állíthatja a helyi piacokat.

Related posts