Kovács Gergely: A Református Egyház egy jelentős, többmilliárd forint értékű budapesti ingatlant kapott át állami támogatással, amelyet most magánkézbe játszott át.

A magyar állam az átadás előtt módosította a beépíthetőséget.
A magyar állam nemrég ingyen a Magyar Református Egyháznak adott egy nagyjából 50 ezer négyzetméteres területet a Virányos út és Szilágyi Erzsébet fasor közti területet, ami azóta magánkézbe került - írja Facebook-oldalán Kovács Gergely, a MKKP társelnöke, XII. kerület polgármestere.
Hozzátette, mielőtt az egyház megkapta volna a telket, aminek az értékét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) közel 9,2 millárd forintra becsült, jelentősen megnövelték az ingatlanok beépíthetőségét, illetve csökkentették a megtartandó zöldfelület mértékét és engedélyezték a lakófunkciót.
A tulajdoni lap alapján úgy tűnik, hogy az ingatlan viszonylag rövid időn belül a Bank Center Kft.-hez került "csere" keretein belül, amelyből azonban nem sok konkrétum derül ki, hiszen a cserének akár 1 forintos érték is lehet. Meggyőződésünk, hogy ha valaki közfeladat ellátásához állami vagyont kap, akkor annak további sorsa közérdekű információ. Ennek ellenére 2024. december 31-én benyújtott közadat-igénylésünkre csupán annyit válaszoltak, hogy karácsonykor a Református Zsinati Hivatal zárva tart. Ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordulunk.
Az érintett terület korábban a Honvédelmi Minisztérium fennhatósága alá tartozott, azonban 2023 februárjában Kocsis Máté és Gulyás Gergely egy saláta törvényjavaslatot terjesztett elő. A javaslatban rögzítették, hogy a területet a Református Egyháznak adják át, hitéleti, oktatási és felsőoktatási célok támogatására hivatkozva. Ezzel összefüggésben a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokról szóló kormányrendeletet is módosították.
Kovács Gergely bejegyzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a történetnek van egy további, fontos aspektusa. A nemzeti vagyon védelméről szóló jogszabály értelmében az állam által ingyenesen átadott ingatlanokat 15 évig tilos elidegeníteni. Ennek ellenére az utóbbi évek során a 12. kerületben számos kivételt engedélyeztek, ami felveti a kérdést, hogy miként érvényesül a törvény szelleme.