Öltöny, újság, zakó és a nosztalgikus régi híradó - így élt a VII. kerület egy letűnt korban!

Ma a keskeny utcák és az árnyékos gangok falai repedeznek, mint egy régi emlék, amely lassan eltűnik. Pedig valaha itt pezsgő élet zajlott, és elképesztő üzletek kínálták portékáikat. Az újságpapírok zizegése keveredett a friss dohány illatával, miközben a zakók hajtókái mögött érezni lehetett a múlt súlyát, a nagyapáink által bejárt Dohány utcáját. Ilyen volt a nosztalgikus Erzsébetváros!
A Dohány utca szövetébe mélyen beleolvadva, a város szívében rejtőzik. A zsinagóga előtt elegáns hölgyek köszöntik egymást puszival, mintha csak az idő egy pillanatra megfagyott volna körülöttük. Miközben néhány sarokkal odébb az '56-os forradalom szórólapjai a szélben táncoltak, a zsinagóga nem csupán a hit szentélye volt: szellemi és kulturális központként is funkcionált, ahol a csend méltóságteljesen szembenézett az utcák zsongásával.
A környék az értelmiségiek otthona volt, ahol a tompa fények alatt halk, de annál tartalmasabb diskurzusok zajlottak. Az ablakok mögött könyvek sorakoztak, míg lent, zakójukat igazgatva, elmélyült gondolatokba merült férfiak sétáltak. Néhány lépésnyire, a Madách téren a kávézók teraszai vártak, ahol üzleti megbeszélések és spontán eszmecserék zajlottak. Itt néha felbukkantak a színészek is, akik mára már csak a megsárgult archívumok lapjain köszönnek vissza ránk.
A Kazinczy utca akkoriban még nem volt divatos, a Gozsdu udvar nem hívogató vendéglőiről vagy fesztiválfényeiről volt ismert, hanem belső udvarairól. A Szimpla Kert helyén akkor még egy omladozó bérház állt, semmi nem jelezte, hogy egyszer a kulturális pezsgés színtere lesz.
Erzsébetváros ma színes, zajos és lüktető. Régen sem volt élettelen, csak másként élt. A hetedik kerület régi ritmusa, kopott eleganciája, letűnt részletei ma is ott húzódnak a felszín alatt. Ha egy pillanatra megállunk, és lelassítunk, talán még meghalljuk, ahogy a múlt tovább mesél.